Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

3D Yazıcıyla Süper Otomobil Ürettiler

Blade ismindeki otomobil “node” teknolojisiyle geliştirilen ilk süper otomobil olma özelliğini taşıyor.

Blade ismindeki otomobil “node” teknolojisiyle geliştirilen ilk süper otomobil olma özelliğini taşıyor.

3D yazıcıların en çok kullanıldığı alanlardan biri hiç şüphesiz otomobil sektörü. Büyük firmalar bazı otomobil parçalarını 3D yazıcı ile üreterek hem maliyeti azaltıyor hem de üretimi hızlandırıyor. Yeni üretilen Blade ismindeki otomobil ise “node” teknolojisiyle geliştirilen ilk süper otomobil olma özelliğini taşıyor.

Tüm otomobil bu teknolojiyle birlikte tek parçayla değil, ayrı parçalar halinde geliştiriliyor. Alüminyum parçalardan oluşan eklem noktaları, fiber parçalarla birbirine bağlanıyor ve böylece çok hafif bir şasi elde edilmiş oluyor. Geliştiricilerin belirttiğine göre otomobil hemen hemen her materyalle üretilebiliyor. Önemli olan tek nokta ise şasinin belirtilen özelliklere sahip olması.

Gövdenin karbon fiberden üretilmiş olması otomobilin çok hafif olmasını sağlıyor. Yalnızca 635 kilogram ağırlığında olan otomobilde 700 beygirlik, sıkıştırılmış doğalgaz ve benzin ile çalışabilen güçlü bir motor yer alıyor. San Francisco merkezli girişim olan Divergent Microfactories’in tasarladığı otomobilden ilk aşamada sınırlı sayıda üretileceği ifade ediliyor. Ancak ileride üretimi artırmak istedikleri belirtiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=SU7LhQsLthA