Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

AMD destekli LUMI süper bilgisayarı Yılın Yeşil Veri Merkezi ödülünü aldı

Avrupa'nın en hızlı süper bilgisayarı olan LUMI süper bilgisayarı, 2023 Dünya Veri Merkezi Ödülleri'nde Yılın Yeşil Veri Merkezi ödülüne layık görüldü.

AMD destekli LUMI süper bilgisayarı Yılın Yeşil Veri Merkezi ödülünü aldı

 

Avrupa’nın en hızlı süper bilgisayarı olan LUMI süper bilgisayarı, 2023 Dünya Veri Merkezi Ödülleri’nde Yılın Yeşil Veri Merkezi ödülüne layık görüldü.

Verilen bu ödül tamamı AMD destekli olan süper bilgisayarın, sürdürülebilirliğin itici bir tasarım ilkesi olduğu gösterdiği gibi aynı zamanda dünyanın en eko-verimli sistemlerinden biri olarak tanınmasını da sağlıyor.

HPE Cray EX sistemi, son yapılandırmasının ardından 375 petaflop (HPL, High-Performance Linpack) sürekli bilgi işlem gücüne sahiptir ve yapay zeka için dünyanın önde gelen platformlarından biridir. 100 hidroelektrik kullanmakta olan bu sistem, bulunduğu Finlandiya’nın Kajaani şehrinin yıllık bölgesel ısıtma ihtiyacının yüzde 20’sini karşılamaktadır ve yılda 12.400 ton CO2 azaltma potansiyeline sahiptir.

 

Dünya Veri Merkezi Ödülleri, veri merkezi endüstrisindeki insanların, yeniliklerin ve operasyonların olağanüstü mükemmelliğini ve LUMI’nin bilinirliğini, küresel ölçekte sürdürülebilir HPC operasyonlarında nasıl öncü olduğunu gösteriyor.

AMD EPYC ve AMD Instinct işlemciler, enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olurken olağanüstü performans sunan, enerji verimliliği en yüksek x86 sunuculardan bazılarına güç veriyor. AMD’nin hedefi, 2020 – 2025 yılları arasında HPC ve yapay zeka eğitimi için sunuculara güç sağlayan AMD işlemcileri ve hızlandırıcıları için enerji verimliliğinde 30 kat artış sağlamaktır. Şirket bu hedefe doğru emin adımlarla ilerlemektedir. AMD, 2020 taban çizgisine göre enerji verimliliğinde 6,79 kat iyileştirmeye ulaşmıştır.

Ayrıca, yeni AMD 4. Nesil EPYC işlemcilerin piyasaya sürülmesinin ardından müşteriler, bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmek için daha az sayıda ve daha güçlü sunucular kullanabilecek. Bu yüksek verimli veri merkezi işlemcileri, rakiplerine göre 2,8 kata kadar daha fazla performans sunarken yüzde 54 daha az güç tüketiyorlar.

 

AMD’nin enerji verimliliği girişimleri hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.