Categories: iPhone

Apple Garanti Dışı Pil Değişim Ücretini Düşürdü, Apple Özür Diledi

Apple Bilerek Yavaşlattığı Eski iPhone Sahiplerinden Özür Diliyor

Apple Garanti Dışı Pil Değişim Ücretini Düşürdü, Bir Nevi Özür Diliyor.

Apple, eski iPhone sahiplerinin yeni iOS güncellemesinden sonra telefonlarının yavaşladığını belirtmesinden sonra; bu durumun kendileri tarafından bilerek “ani kapanmaların giderilmesi için” yapıldığını itiraf etmişti.

Ne var ki bu konuda itirafından sonra birden çok dava ile karşı karşıya kaldı.

Apple şimdi garanti dışı pil değişimlerindeki ücretini 79 dolardan 29 Dolara düşürdü!

Apple performans ve pil ömrünü dengelemek için eski pillerde çalışan iPhone’larda işlemci hızını yazılımsal olarak düşürdüğünü itiraf ettikten sonra hareketli günler yaşadı. Teknoloji devi Apple, müşterilerine karşı daha şeffaf olamadığı için özür diledi. iOs’un pil ve performansı nasıl yönettiğine dair ayrıntılı bir bilgilendirme yayımladı.

Öncelikle şirket “Herhangi bir Apple ürününün kasten kasıtlı olarak kısaltılması veya kullanıcı deneyimini müşteri yükseltmelerine yönlendirmek için hiçbir zaman hiçbir şey yapmayacağız” dedi.

Apple Garanti Dışı Pil Değişim Ücretini Düşürdü, Sadece 29$

Ancak Apple’ı yeni modellerin daha fazla satılması için kendilerini kandırdığını düşünen mutsuz eski iPhone sahipleri arasında bu durum büyük bir tartışma konusu oldu.

Apple’ın neden olduğu karışıklığın hafifletilmesine yardımcı olmak için şirket şimdi garanti dışı pillerin değiştirilmesini öneriyor.

AppleCare tarafından kapsanmış olup olmadığına bakılmaksızın 29 dolarlık bir ücret karşılığında telefonunuz için yeni bir pil alabilirsiniz; Bu, eski 79 $ ücret karşılığında.

Maalesef, bu sadece 2018 yılının sonuna kadar sürecek geçici bir indirim. Ayrıca Apple, kullanıcıların iPhone pillerinin durumu hakkında daha fazla bilgi vereceği ve durumunun telefon performansını etkileyip etkilemediğini görebilecekleri bir iOS güncellemesi yayınlayacağını da açıkladı.

Apple ayrıca, çeşitli kullanıcıların geçen hafta neler bulduklarını açıkladı.

İlk olarak, pillerin zamanla yaşlandığı ve bozulduğu koşullar açıklandı; bu noktada, pille çalışan bir cihaz için kaçınılmaz olan bir şey. Şirket ayrıca, eski, kimyasal olarak yaşlandırılmış pillerin; “bazı telefonlarda beklenmeyen kapanmalara yol açan sorun olan; özellikle de düşük bir şarj durumunda” azami enerji yükleri sunma kabiliyetinin düşük olduğunu belirtiyor.

Bunu durumu hafifletmek için iOS 10.2.1, iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus ve SE’de beklenmedik kapanmalara engel olmak için “güç yönetimini geliştir” bir özellik içeriyordu. Güncelleme ile, iOS, bazı sistem bileşenlerinin maksimum performansını, kapatmayı önlemek için gerektiğinde dinamik olarak yönetir” diye yazıyor.

Apple bir anlamda neler olduğunu açıkladı; aslında en başında yapılması gereken şeyde buydu. iOS’un performansı ve pil ömrünü dengeleme biçiminin açıklaması mantıklı görünmekte ancak; tüketicilerin farkında olması gereken şey bu aslında.

Bu arada, daha eski bir telefonunuz varsa ve mümkün olduğunca fazla güç elde etmek istiyorsanız; indirim yapılmış pil değiştirme programından yararlanmaya değer olabilir.

2018 Apple Pillerini Ucuza Değiştirme yılı, eski iPhone pillerini daha uygun fiyata değiştirme zamanı…

Engadget

Behti Soykan

Recent Posts

Asus Hindistan’da Xiaomi ile Rekabet için 200 Dolarlık Telefon Yaptı

Asus Zenfone Max Pro Özelliklerini 2000'den Fazla Hintli'nin Ortak İstekleri Belirledi. Asus Zenfone Max Pro Hindistan'da satışa sunuldu. Orta sınıf…

16 saat ago

Aston Martin Vantage Türkiye Satış Fiyatı Belli Oldu

ASTON MARTIN VANTAGE Mayıs Ayında Türkiye'ye Geliyor İngiliz Spor Otomobil Markası Aston Martin Vantage Modelini Masıs Ayında Türkiye'de Satışa Sunuyor.…

20 saat ago

Yeni Macbook Pro’ların Şişen Pilleri Ücretsiz Değiştirilecek

Apple'dan Başka Bir Pil Problemi Daha, Şimdi de Şişen Macbook Pro Pilleri Ücretsiz Değiştirilecek! Macbook Pro'ların Şişen Pillerine Ücretsiz Değişim…

20 saat ago

İRAN Bankaları Kripto Para Ticaretini Yasakladı

İran Kendi Para Birimini Kontrol Altında Tutmak İstiyor İRAN Bankaları Kripto Para Ticaretini Yasakladı. İran para birimini koruma tedbirleri söz…

21 saat ago

Üst Üste 3. Kez Dünyanın En Çok Tercih Edilen Otomobili

Efsane Ford Mustang Bu Konuda Liderliği Bırakmıyor! Efsane Ford Mustang üst üste 3. kez dünyanın en çok tercih edilen spor…

3 gün ago

e-Fatura Kullanıcılarına e-Arşiv ve e-İrsaliye Zorunluluğu Geliyor

e-Fatura kullanıcıları dikkat! e-Arşiv ve e-İrsaliye zorunluluğu geliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), e-Fatura’ya kayıtlı şirketleri ilgilendiren taslak tebliğ yayımladı. e-Fatura’ya…

3 gün ago