Sosyal Medya

iPhone

Apple’dan iOS 14.8’e acil güncelleme yapın çağrısı!

iPhone 13 tanıtımı öncesi Apple için tatsız haber... Hacker'lar mesajlara ulaşabiliyor... Söz konusu açığın Hacker'ların iPhone, Mac ve Apple Watch'lardaki mesajlara kolaylıkla ulaşabilmesini sağladığı ortaya çıktı.Apple, "Acil olarak güncelleme yapın" uyarısında bulundu!

Kamera ve Mikrofonun açılabildiği açığı gideren iOS 14.8 Güncellemesini Mutlaka Yapın!

iPhone 13 tanıtımı öncesi Apple için tatsız haber… Hacker’lar mesajlara ulaşabiliyor… Söz konusu açığın Hacker’ların iPhone, Mac ve Apple Watch’lardaki mesajlara kolaylıkla ulaşabilmesini sağladığı ortaya çıktı.

Apple, “Acil olarak güncelleme yapın” uyarısında bulundu!

Apple, tanıtım öncesi belki de tarihinin en büyük hacker şokunu yaşıyor. 14 Eylül tarihinden yeni iPhone 13 ve diğer yeni cihazlarını tanıtmaya hazırlanan Apple’ın mevcut ürünlerinde kamera ve mikrofona ulaşmak dahil, kişisel mesajların okunabildiği bir açığının olduğu ortaya çıktı.

Kanadalı bilim insanlarından ve uzmanlardan oluşan Citizen Lab tarafından hazırlanan bir raporda, iPhone, Mac bilgisayar ve Apple Watch’larda çok ciddi bir güvenlik açığı bulunduğu ve hackerların çok kolay bir şekilde insanların verilerini ve mesajlarını okuyabildiği tespit edildi. Hackerların hiç beklemeden veya kullanıcının herhangi bir linke tıklamasına gerek kalmadan mesajlara ulaştığı kaydedilirken, İsrail’de geliştirilen casus yazılım şirketi NSO Group’un Apple cihazları uzaktan izlediği de vurgulandı.

Herhangi bir linke tıklamadan iPhone Cihazlarını izliyebiliyorlar!

iPhone, Mac bilgisayar ya da Apple Watch kullanıcılarının hiçbir linke tıklamamasına rağmen verilerinin okunabildiğinin altını çizilirken, “Kullanıcılar casus yazılımın çalışması için herhangi bir linke ya da bağlantıya tıklamadığı için takip edildiklerinin farkına bile varmıyor. Hackerlar kameraya, mikrofona ya da mesajlara kullanıcının bilgisi olmadan erişebiliyor” ifadesi kullanıldı.

Yetkililer hackerların Apple cihazlarını 2021 yılının Şubat ayından beri “sessizce hacklediğini” de vurguladı.

iOS 14.8’e Acil Güncelleme Çağrısı!

Apple, açığın ortaya çıkmasının ardından Acil iOS 14.8 güncellemesi yayınladı.

Apple, sorunun çözüldüğünü açıklarken, “Apple kullanıcılarının, korunma için bir an önce iPhone’larını, Mac bilgisayarlarını ve Apple Watch’larını güncellemelerini rica ederiz” duyurusunu yaptı.

New York Times, iOS 14.8’e acil durum güncellemesi yapıldığını da aktarırken, şirket, “Apple, aktif olarak saldırıya uğranıldığıyla ilgili sorunların farkında” açıklamasını yaptı.

Pegasus olarak da bilinen casus yazılım, mesajları, e-postaları, telefon görüşmelerini kaydedip bunu NSO Group’un dünya genelindeki müşterilerine sattığını yazan New York Times, “Bu uygulama istenildiği zaman cihazın kamera ve mikrofonunu da ele geçirip açıp kapatabiliyor” hatırlatmasını yaptı.

Citizen Lab’de araştırmacı olan John Scott-Railton, “Bu casus yazılım sıradan bir iPhone kullanıcısının yapabileceği her şeyi ve daha fazlasını yapmasına imkan tanıyor” dedi.