Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Söğüt Ağacından Üretilen Asprin 111 Yaşında

Söğüt Ağacından elde Edilen Asprin 111 Yaşında, Asprinin Tarihçesi, Felix Hoffman Kimdir? Atalalarımız boşuna dememiş Söğüt Ağacının altında

Söğüt ağacından elde edilen Asprin 111 Yaşında!

Hepimizin yakından bildiği kullanmayanımızın olmadı asırlık çınar Asprin 111 yaşında, söğüt ağacın insanlığa 111 yıldır şifa dağıtıyor.

Asprin 111 Yaşında ve her derde deva olarak bilinen ilaçlarlardan biridir. Alman Kimyager Felix Hoffman tarafından 1897 yılında bulunan ilaçın icadından sonra zamanla bu ilacın kanserden ağrılara kadar pek çok farklı alanda kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.

Atalarımız tembellik ve duranlığa hitaben “Söğüt Gölgesi mi burası” derken bile söğütün gölgesinin bile ne kadar faydalı olduğunu vurgulamış olabilirler.

 

Söğüt Ağacından Üretilen Asprin 111 Yaşında

Peki hepimizin yakından bildiği bu ilacın Söğüt Ağacından üretildiğini duymuş muydunuz!

Söğüt Ağacından Üretilen Asprin 111 Yaşında felix_hoffman

Asprin  içeri asetilsalisilik asit olan bir ilaçtır ve Söğüt Ağacından üretilir.

Aspirinin icadı ve Tarihçesi

Bayer’in kimyageri olan Felix Hoffmann, 1897 yılında  salisilik asidi, asetik asit ile birleştirmiş saf asetilsalisilik asidi bulmuştur. Böylece ağrı kesici ve ateş düşürücü olan aspirin yani ASA bulunmuştur. Bu icad ile Avrupa’da 1900’lü yıllarda başlayan grip salgını yok edilmiştir ve ASA o noktadan sonra aspirin olarak adlandırılmıştır. Başlarda ağrı ve Ateş düşürmesi ile bilinen aspirinin zamanla kanı sulandırması, kalp krizi ve felci önlemesi ve belirli kanser türlerinde etkili olması sebebi ile bir mucize ilaç olduğu kabul edilir.

Felix Hoffmanın aslında aspirini bulmasının ana amacı, babasının romatizma nedeni ile çektiği ağrılardır. Kullanılan ağrı kesicilerde salisilik asit yanı sıra sodyum salisilat bulunmaktaydı. Sodyum salisat nedeni ile hastaların çoğunluğunda mide şikayetleri ve kötü tat şikayeti bulunmaktaydı.  Aspirini bulduktan kısa bir süre sonra Hoffman, morfini sentezleyerek eroini bulmuştur. Eroin o dönem başlayan 1. Dünya savaşında yaralanan askerlere ağrı kesici olarak verilmiş ve zamanla alışkanlık yaptığı fark edilince ilaçlıktan çıkarılmıştır.

Söğüt Ağacından Üretilen Asprin 111 Yaşında Asprin Kutusu

Asprinin 41 yıllık kutusu

1971 yılında İngiliz farmakolog Sir John R.Vane, aspirinin metabolizmada ağrıyı nasıl kestiğini çözdü. Böylece, aspirinin hangi sürede nasıl etki ettiği ortaya çıkmıştır. Bu buluşla Vane, 1982 yılında Nobel Tıp Ödülünü almıştır. Kanadalı Prof. Doktor JM: Barnett beyin felcine ve felç kaynaklı ölüm riskini aspirinin düşürdüğünü buldu. 1985 yılından itibaren kalp krizi geçiren kişilere aspirin önerilmeye başlandı. Zamanla kalp hastalıklarında sıklıkla aspirin kullanılmaya başlandı.

Aspirinin zamanla, hamilelikte ölü doğumları engellediği, şeker hastalığına bağlı olarak gözde retina tabakasını ve böbreklerin kılcal damarlarının tıkanmasını engellediği, kolon kanserini engellediği, düzenli ve uzun süre kullananlarda kanser riskini %40 kadar düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Aspirin bugün hala Bayer’in en önemli ilacıdır. Bugün hala hakkında araştırmalar yapılmaktadır ve bu konuda Bayer firması halen destekler vermektedir.

f-_hoffmann_ca1894

Felix Hoffman Kimdir?

Felix Hoffmann, 21 ocak 1868 Almanya’nın Ludwisburg şehrinde doğmuş bir alman kimyager, mucit ve eczacıdır. 78 yaşında Almanya’nın lusanne şehrinde hayata gözlerini kapatmıştır.

Hoffmann Ludwigsbyrglu bir iş adamının oğlu olarak doğmuştur. Okul eğitiminden sonra 1882 yılının başlarında klasik eczacılık eğitimine başlamıştır ve 1889 yılına kadar gerek Almanya ve İsviçre’de çeşitli eczanelerde çalışmıştır. Yedi sene eczacılık sektöründe aktif olduktan sonra 1889 yılnda Münihte bulunan Ludwig-Maximilians- üniversitesinde eczacılık bölümüne başlamış ve 1 yıl gibi kısa bir sürede bu bölümden başarılı bir şekilde mezun olmuştur.

1890 yılnda yine Münihte kimya bölümüne başlamıştır. 1893 yılında Eugen Bamberger ile doktorasını yapmıştır. Asitanlığı döneminde Hans von Pechman ve Adolf von Baeyer tarafından direk olarak boya fabrikaları olan Fried.Bayer & Co. Tafsiyede bulunmuşturşlar. Felix Hoffmann 1897`de asetilsalisilik asiti diğer adıyla Aspirin`i bulmuştur.

1 Nisan 1984 Bilimsel araştırma laboratuvarlarında kimyager olarak işe başlamıştır. 1981 yılından itibaren Bayer kendi eczacılık bölümüne sahipti. Uzun yıllar boyunca yaptığı araştırmalar sonucunda 17 Ağustos 1897 Aspirinin etki maddesi olan Asetilsalisilik asit bulur.

Facebook Depresyon Riskini 3 Kat arttırıyor, Çek bir Asprin 🙂