Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Baltalı Gıda’dan GES Projesi için 5,5 Milyon Liralık Yatırım

Sürdürülebilirlik yatırımlarına hız veren Baltalı Gıda, enerji verimliliğine yönelik projelerine bir yenisini daha ekleyerek 5.5 milyon liralık GES yatırımı gerçekleştirdi. Bu yatırımla yıllık 2 milyon TL tasarruf sağlanacak.

Baltalı Gıda’dan GES Projesi için 5,5 Milyon Liralık Yatırım

Sürdürülebilirlik yatırımlarına hız veren Baltalı Gıda, enerji verimliliğine yönelik projelerine bir yenisini daha ekleyerek 5.5 milyon liralık GES yatırımı gerçekleştirdi. Bu yatırımla yıllık 2 milyon TL tasarruf sağlanacak.

Tarım ve hayvancılığa çok inandığını ve kalkınmış bir ülke ve iyi bir ekonomi için tarım ve hayvancılığın güçlü olması gerektiğini her fırsatta dile getiren Baltalı Gıda kurucusu Funda Özer Baltalı, 5.5 milyon liralık Güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

2023 yılını 50 milyon TL ciro ile bitirdiklerini söyleyen Baltalı,

“Mevcut ekonomik konjonktürde çalışıp, üretmeye çalışmak, pazar payımızı koruyabilmek çok kıymetli. Tarımda enerji de dahil olmak üzere her girdinin neredeyse günlük olarak arttığı, önümüzü göremediğimiz bir süreç yaşıyoruz. Bu dönemde 5.5 milyon liralık GES yatırımı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yatırımla yıllık 2 milyon TL tasarruf sağlayacağız.” dedi.

Hem hayvancılık tarafında hem de süt ve süt ürünleri tarafında sürekli araştırma ve iyileştirme çalışmaları yaptıklarını da belirten Baltalı,

“Sektörde var olmak, yaşayabilmek için her işletme kendi ölçeğinde ciddi AR-GE çalışması yapmakta. Tarım ve tarıma dayalı sanayilerde yatırım yapan kişi ve kurumların amatör ruhla, inançla ve azimle çalışmaları gerekiyor. Türkiye’de keçi sütü tüketimi daha çok olabilir ancak fiyatı da çok önemli. Keçi sütü, inek sütüne göre iki kat daha pahalı bir ürün. Sadece üretim değil, üretimden nihai tüketiciye kadar olan bütün süreçlerde dikkatli olmak gerekiyor. Bütün bu aşamalarda fiyatın düşük tutulması için gayret edilmesi şart.” diyerek sözlerini tamamladı.

 


BALTALI GIDA- 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren Baltalı Gıda, bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’yi yüzde yüz keçi sütünden yapılan katkısız ürünlerle buluşturmakta. İzmir Seferihisar Düzce Köyü’nde 130 dönüm arazi üstünde faaliyet gösteren ve yüksek verimli özel bir keçi ırkına sahip olan Baltalı Gıda, keçilerini uzmanların gözetiminde, tüm kontrolleri yapılarak en sağlıklı koşullarda yetiştirmekte. Gıda güvenliği bakımından gerekli uluslararası sertifikalara sahip Baltalı Gıda, tarımsal zincir üzerinde ürettiği ürünlerin katkısız, en kaliteli haliyle tüketicilerle buluşmasını sağlıyor. Anne duyarlılığı ile üretim gerçekleştiren Baltalı Gıda, alerjik çocuklar ve yetişkinler için üniversitelerle işbirliği içinde ürün geliştirme çalışmaları yapmakta. Yüzde 100 keçi sütü kullanan Baltalı Gıda’nın ürün yelpazesinde günlük pastorize keçi sütü, keçi peyniri, keçi kaşar peyniri, keçi büş, keçi lor, keçi labneh, keçi tereyağı, keçi sütünden kefir bulunmaktadır.