Sosyal Medya

Mobil Uygulamalar

Bayram Trafiğinden Kurtulmanın Yolları Nelerdir? İşte İpuçları!

Bayram Trafiğinden Kurtulmanın Yolları Nelerdir? İşte İpuçları! Trafikte Kalmamak için Yapılması Gerekenlerdir?

Bayram Trafiği Yaklaşıyor, Peki Bayram Trafiğine Yakalanmamak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bayram Trafiğinden Kurtulmanın Yolları Nelerdir? İşte İpuçları!

Bayram trafiği denince herkesin aklına trafik yoğunluğu, upuzun kuyruklar, saatler süren bekleyişler ve gerilen sinirler geliyor. Bu bayram yola çıkacaklar için “Bayram Trafiğinden Kurtulmanın Yolları”nı bir araya getiren Yandex Navigasyon bize bazı ip uçları veriyor.

Yola Çıkmak için En Uygun Saat

Yandex Navigasyon 2017 Ramazan Bayramı trafik analizi sonuçlarına göre bu bayram İstanbul’dan yola çıkmak için ideal saat Arife günü, sabah 09.00 öncesi. İstanbul’un D-100 ve TEM çıkışları ertesi gün öğlene kadar oldukça yoğun. Yollar ertesi gün öğlen 12:00’den sonra açılmaya başlıyor.


TEM Çıkışı

İster Ankara’ya ya da kuzeye ister Ege’ye ya da güneye gidin… Bayram tatili için yola çıkılan günlerde trafikte bekleme süreleri normal bir güne kıyasla 2—3 saat artıyor! TEM’den ve Anadolu Otobanı’ndan geçerek Osmangazi Köprüsü’ne ulaşmak 1,5—2 saat daha uzun. Ankara yönüne devam edecekler içinse Adapazarı Gişeleri’ne kadar zaman zaman 2—3 saati bulan bekleme süreleri var.

D-100 Karayolu Çıkışı

D-100 Karayolu’nu kullanacakları oldukça yoğun kuyruklar bekliyor. Çayırova Kavşağı’ndan Osmangazi Köprüsü’ne ulaşmak oldukça zahmetli olacak. Geçen bayram bekleme süresi burada 55 dakikaya kadar çıkmış. Yine Eskihisar-Topçular Feribotu’na binmek için normalden 20-25 dakika daha fazla trafikte beklemeniz gerekebilir.

Trafikte Kalmamak için Yapılması Gerekenler

Bu sene bayram tatili hafta sonuna denk geldiği için büyük yoğunluklar yaşanmayabilir. Siz yine de Arife Günü sabah 09:00’dan önce yola çıkmış olun. Alternatif güzergahları Yandex Navi’den kontrol edin. Avrupa Yakası’ndan geliyorsanız 4 alternatifi Navi ile değerlendirip karşıya geçin ve rotanıza uyuyorsa Sabiha Gökçen’e kadar Kuzey Çevre Otoyolu’nu göz önünde bulundurun. Geçen sene en az trafik bu yolda gözlemlendi. Sabiha Gökçen sonrası için yine alternatif rotalara Navi’den bakın. Bayramın birinci günü trafik öğleden sonra rahatlarsa İstanbul’dan ayrılmak için öğlen 12.00 sonrasını tercih edebilirsiniz.*

Yandex Navi