Sosyal Medya

Genel

Chrome’u sadece web’de sörf için kullanmayın

Google'ın web tarayıcısı Chrome'u sadece web'de sörf için değil, bu işler için de kullanabilirsiniz!

Google’ın web tarayıcısı Chrome’u sadece web’de sörf için değil, bu işler için de kullanabilirsiniz!

Google’ın Chrome tarayıcısı, hızlı ve sorunsuz çalışmasıyla kısa sürede büyük pazar payı kazandı ve çoğu kullanıcının bilgisayarında standart tarayıcı haline geldi. Ancak, Google’ın ChromeOS işletim sisteminin de üzerine kurulu olduğu Chrome tarayıcısı aslında sadece bir web tarayıcısı değil, medya oynatıcı, PDF okuyucusu ve dosya yöneticisi olarak da kullanabileceğimiz yetenekli bir yazılım.

O yeteneklerini nasıl kullanabileceğimize göz atıyoruz…

Medya oynatıcısı olarak Chrome

Çalmak istediğiniz bir şarkı veya seyretmek istediğiniz bir video mu var? Bilgisayarınızda uygun çalma yazılımı bulmakla uğraşmanıza gerek yok. Chrome tarayıcısını açın ve boş bir sekmenin içine, çalıştırmak istediğiniz dosyayı sürükleyip bırakın. Medya dosyanız artık oynamaya başlayacaktır. Chrome’un medya oynatıcısının çok sayıda formatla uyumlu olduğunu da hatırlatalım.

PDF okuyucusu olarak Chrome

chrome pdf

İnternette bulduğunuz PDF’leri başka hiçbir yazılıma ihtiyaç duymaksızın okumanıza izin veren Chrome, bu dosyaları download etmenizi de sağlıyor. Aynı şekilde, bilgisayarınızda kayıtlı olan PDF formtatındaki dosyaları da yine tarayıcınızın içine sürükleyip açabilir ve okuyabilirsiniz.

PDF dosyalarında zum yapabildiğinizi, yazıcıdan çıktı alabildiğinizi de hatırlatalım.

Dosya yöneticisi olarak Chrome

Aslında bilgisayarınızın işletim sistemindeki standart dosya yöneticisi varken, niçin Chrome tarayıcısını dosya yöneticisi olarak kullanmak isteyebileceğinizi sorabilirsiniz ama yine de gün gelir yedek bir uygulama olarak ihtiyacınız olabilir.

Adres satırına, bilgisayarınızdaki dosyaların, klasörlerin adresini file:/// uzantısı ile yazdığınızda, tarayıcınız bir dosya yöneticisine dönüşecektir.

Örneğin: file:///C:/Games/