Sosyal Medya

Genel

Darphane Mühürü Olmayan Plakaları Değiştirmek Şart mı? Yeni Dönem Başladı!

Darphane Mühürü Olmayan Plakalar Değiştirmek Şart mı? App Plakalar Araç Muayenesinden Geçebilecek mi? Plakalar Yeni Dönem Başladı! DETAYLAR!

Araç Plakalarında sahteciliğin önüne geçmek için önlemler arttırılıyor!

Sahte ve ikiz plakaların da önüne geçileceği düşünülen ‘darphane mühürlü’ plakalar bugün dağıtılmaya başlandı. Darphane Mühürü Olmayan Plakaları Değiştirmek Şart mı? APP plaka araç muayenesinden Geçecek mi? Tüm detaylar !

 

Plakada yeni dönem başlamış oldu. Plakalarda Darphane Mühürü Yoksa Geçersiz Sayılacak!

Plakada yeni dönem başladı. Artık plakaların üzerindeki mührü darphane hazırlıyor.

Tüm Türkiye’de artık tek bir mühür geçerli olacak. Bu mührü taşımayan plakalar ise geçersiz sayılacak.

 

Sahte plakaların önüne geçmek için Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu plakalara basılan mühür standartlarını değiştirdi.

Habertürk TV‘nin haberine göre, araç plakalarının sahte olarak kullanılmaya başlandığının bilgisinin gelmesiyle bir dizi tedbir aldıklarını belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu  Fevzi Apaydın;

“Bu mühürlerde her bölgenin kodları olacak. Üzerinde T.C ve rumuzu olacak ve bu mühürlerin sahte yapılma imkanı da olmayacak. Mühürleri İstanbul’da plaka basan 24 odaya vereceğiz. Odalara verildikten sonra tahmin ediyorum bunu daha kaçak yapma cesaretinde kimse olmayacak” dedi.

Darphane Mühürü Olmayan Plakaları Değiştirmek Şart mı?

Yeni mühürlü plakalarla ilgili bilgi veren Apaydın;

“Kayıt tescile gelen araçlar bundan sonra bu mühürlü plakalar takılacak. Bundan sonra daha önce plaka almış olanlar zaman içerisinde değiştirilecekler.

Ancak bu şimdi acele olan bir durum değil.

Buna ne biz yetişebiliriz, ne de yeni plaka taktıranlara bir külfet getirebiliriz. Çünkü ülkede bugün 22 milyonun üzerinde araç var. Bunların birden bire değişmesi mümkün değil.

Mühürlü plakalara geçin diye bir zorunluluk yok ama APP plaka dediğimiz bu Amerikan baskı plakalar var, bunlar da süratle değişecek. Çünkü o plakayı takan araçlar trafikten men edilecek ve ağır cezalar alacaklar” şeklinde konuştu.

Darphane Mühürü Olmayan Plakaları Değiştirmek Şart mı

APP Plaka Ağır Kusur Sayılacak!

Araç muayenelerinden şu anda hafif kusur olarak görülen App Plakalar artık Ağır Kusur, Birinci Derece Kusur sayılacak!

Apaydın,

“İlerde araçların teknik muayeneleri yapılırken, bu plaka mühürlerine son derece dikkat edilecek, araçlar birinci derece kusurlu olabilecek. Bunun için bunu bir an önce yapmaya çalışıyoruz. Eski mühürle, belki polisten kaçabilirsiniz ama teknik muayeneden geçemezsiniz. Orada birinci derece kusurlu olacaksınız” dedi.

Plakalarda Yeni Dönem Başladı, Sahte Plakaya 5 Bin TL Ceza!