Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Dassault Systèmes’den Türk Sanayisinin Dijital Dönüşümü için MEXT ile İş Birliği 

Dassault Systèmes’den Türk Sanayisinin Dijital Dönüşümü için MEXT ile İş Birliği

  • İşletmelere ve insanlara iş birlikçi 3D sanal ortamlar sağlayan Dassault Systèmes, dünyanın en büyük ve en kapsamlı dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi MEXT ile teknolojik ortaklık kurduğunu duyurdu.
  • Bu iş birliği Türk endüstrisine, “Üretimde Dijital İkiz” ve “İleri Planlama ve Çizelgeleme (Advanced Planning & Scheduling – APS)” çözümlerini getirecek.
  • 3DEXPERIENCE platformu, üretim süreçlerindeki olası değişikliklerin, gerçek hayata herhangi bir maliyet yansıtmadan, önceden tanımlanmış KPI’ları nasıl etkileyeceğini ortaya koyan bir ortam sağlayacak.

3D tasarım ve mühendislik yazılımında dünya lideri Dassault Systèmes, dünyanın en büyük ve en kapsamlı dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi MEXT ile Türk endüstrisini geliştirmek için teknolojik ortaklık kurduğunu duyurdu.

Ortaklık kapsamında Dassault Systèmes ve MEXT, “Üretimde Dijital İkiz” ve “İleri Planlama ve Çizelgeleme” kullanım senaryoları alanlarında birlikte çalışma kararı aldı. Böylece Türkiye ihracatının yüzde 40’ını gerçekleştiren Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) 260 küresel ve yerel üyesi, Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformu aracılığıyla inovasyon için gerekli know-how’a topluca erişebilecek ve çözümleri uygulayabilecek. MESS üyeleri, çevik ve verimli üretim için endüstrinin önde gelen iş birlikçi 3D sanal ortamlar portföyüne sahip olacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dassault Systèmes Ülke Müdürü Elif Gürdal,

“MEXT’le kurduğumuz ortaklık sayesinde, 3DEXPERIENCE platformunun ve uygulamalarının en son çözümlerinin Türk sanayisine entegre edilmesi mümkün olacak. Türkiye’deki üreticilerimizin dijital dönüşüm yolculuklarının hızlanmasını desteklemek üzere, tüm sektörel bilgimizi üye şirketler ve mühendislerle paylaşmak için iş birliği fırsatları yaratacağız. MEXT’te, MESS üyelerinin inovasyonun, öğrenmenin ve üretimin sınırlarını zorlamalarına yardımcı olacak sanal teknolojileri tanıtacağız. 3DEXPERIENCE platformu, iş birlikçi ve etkileşimli tek bir sanal ortamda tüm iş etkinliklerinin ve ekosistemin bütünsel ve gerçek zamanlı görünümünü sağlayacak. Gelecek, iş gücünü bilgi ve know-how ile güçlendirmek için sanal dünyadan yararlanan kuruluşlara ait olacak” şeklinde konuştu.

MEXT ekibi, “Üretimde Dijital İkiz” kullanım senaryosunun ilk adımı olarak ürün, kaynaklar (hatlar, robotlar, AGV’ler (Automatic Guided Vehicles) vb.) ve süreçlerin metinsel bilgilerinin 3D verilerini hazırlayacak. Dassault Systèmes bu verileri kullanarak, aralıklı üretim hatlarının sanal ikizini ve kullanım durumlarına dayalı “what-if” yani varsayım simülasyon senaryolarını tasarlayacak. Ardından, 3DEXPERIENCE platformu, üretim süreçlerindeki olası değişikliklerin, gerçek hayata herhangi bir maliyet yansıtmadan önceden tanımlanmış Temel Performans Göstergeleri’nin (Key Performance Indicator – KPI)  sonucunu nasıl etkileyeceğini göstermek için sanal bir ortam sağlayacak. Böylece, MESS üyeleri yerleşim tasarımında gerçek fabrikanın sanal ikizini deneyimleyecek ve üretim sahasında sürekli iyileştirme projelerini desteklemek için çok etkili bir araç edinmiş olacak.

MEXT’te MESS üyeleri, çevik üretime yardımcı olan Dassault Systèmes’in “İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS)” çözümlerini deneyimleme fırsatına da sahip olacaklar. APS çözümleri, üreticilerin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarının net bir resmini çıkararak malzeme kaynaklı kısıtlamaları önceden tahmin etmelerini sağlıyor.

MESS Teknoloji Merkezi Grup Direktörü Efe Erdem ise yaptığı açıklamada

“MEXT olarak Türk sanayisinin dijital dönüşümü gerçek bir üretim ortamında deneyimlemesini sağlıyoruz. Bunu hızlandırmak, gelişmiş teknolojilerle daha verimli üretim sağlamak ve küresel rekabet avantajı elde etmek için Dassault Systèmes’le teknolojik ortaklık kurduk. İş birliğimiz sayesinde 3DEXPERIENCE platformu; ekosistemimiz içerisinde yer alan iş ortaklarımızın, MESS üyelerimizin ve Türkiye sanayimizden hizmet verdiğimiz işletmelerin iş birliğine dayalı ve etkileşimli tek bir sanal ortamda iş faaliyetlerinin bütünsel ve gerçek zamanlı bir görünümüne sahip olmalarına olanak tanıyacak. Tüm bunlar “Üretimde Dijital İkiz” ve “İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS)” çözümleri gibi Dassault Systèmes teknolojilerinin uygulanmasıyla mümkün hale gelecek. 3DEXPERIENCE platformu için Dassault Systèmes ile iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz ve yeni iş birliği fırsatları üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.”