Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Dell Technologies 2022 İlk Çeyrek Mali Sonuçlarını Açıkladı

Dell Technologies 2022 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin sonuçları açıkladı. Altyapı Çözümleri Grubu (ISG) ve Müşteri Çözümleri Grubu (CSG) genelinde yüzde 16 artışla 26,1 milyar dolarlık ilk çeyrek cirosu elde edildi.

Dell Technologies 2022 İlk Çeyrek Mali Sonuçlarını Açıkladı

Dell Technologies 2022 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin sonuçları açıkladı. Altyapı Çözümleri Grubu (ISG) ve Müşteri Çözümleri Grubu (CSG) genelinde yüzde 16 artışla 26,1 milyar dolarlık ilk çeyrek cirosu elde edildi. Şirket, yüzde 57 artışla 1,6 milyar dolarlık ilk çeyrek faaliyet geliri ve yüzde 21 artışla 2,1 milyar dolarlık GAAP harici faaliyet geliri duyurdu. Devam eden faaliyetlerden elde edilen net gelir, yüzde 62 artışla 1,1 milyar dolar ve GAAP harici net gelir, yüzde 36 artışla 1,4 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu gelirler, hem faaliyet gelirindeki artış hem de azalan borç bakiyeleri nedeniyle düşen faiz gideri sayesinde elde edilirken seyreltilmiş hisse başına kazanç yüzde 63 artışla 1,37 dolar ve GAAP harici seyreltilmiş hisse başına kazanç yüzde 36 artışla 1,84 dolar oldu.

Dell Technologies, 2022 ilk çeyreğini bir önceki yıla kıyasla yüzde 14 artışla 42 milyar dolarlık kalan performans yükümlülükleri, 27,4 milyar dolarlık ertelenmiş gelir ve 8,5 milyar dolarlık nakit ve yatırımlarla kapattı. İlk çeyrekteki sürekli gelirse yüzde 15 artışla yaklaşık 5,3 milyar dolara ulaştı.

Faaliyet Yürüten Bölümlere İlişkin Özet

Altyapı Çözümleri Grubu (ISG), Yüzde 16 artışla 9,3 milyar dolarlık ilk çeyrek geliri elde etti. Depolama geliri, şirketin geniş depolama portföyüne olan taleple birlikte yüzde 9 artışla 4,2 milyar dolar oldu. Sunucular ve network ürünleri geliri, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22 artışla 5 milyar dolara ulaştı. Faaliyet geliri 1,1 milyar dolar olup Altyapı Çözümleri Grubu gelirinin yaklaşık yüzde 11,7’sini oluşturdu.

Önemli inovasyon alanları:

  • Dell PowerStore, PowerMax ve PowerFlex genelinde, müşterilerin daha hızlı içgörüler sağlamasına, daha iyi çoklu bulut veri denetimi yapmasına ve siber dayanıklılığı artırmasına yardımcı olmak üzere 500’den fazla depolama yazılımı geliştirmesi
  • Müşterilere bulut deneyimi sunan ve siber saldırılardan kurtarmayı kolaylaştıran APEX full stack çözümlerinin ilki APEX Cyber Recovery Services (APEX Siber Kurtarma Hizmetleri)
  • Snowflake ile yapılan iş birliğiyle, Dell’in sektör lideri kurumsal depolama portföyünden elde edilen şirket içi verilerle Snowflake Veri Bulutu bağlantısı sağlanması
  • Dell Telecom Multi-Cloud Foundation ile haberleşme hizmeti sağlayıcılarının (CSP’ler) açık, bulutta yerel ağları daha düşük maliyetle, daha kolay ve daha hızlı kurmalarına ve dağıtmalarına yardımcı olunması.
  • Dell Validated Design for Retail Edge (Perakende Uç Bilişimi için Dell Onaylı Tasarım) ile perakendecilerin uç bilişim altyapısını basitleştirmelerine ve daha iyi müşteri deneyimleri için yeni uygulamalar başlatmalarına yardımcı olunması

Müşteri Çözümleri Grubu (CSG), bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artışla 15,6 milyar dolarlık ilk çeyrek geliri elde etti. Ticari bilgisayarlardan elde edilen gelir, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artışla 12 milyar dolara ulaştı. Tüketici tarafında elde edilen gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artışla 3,6 milyar dolar oldu. Faaliyet geliri 1,1 milyar dolar olup Müşteri Çözümleri Grubu gelirinin yaklaşık yüzde 7,2’sini oluşturdu.

Önemli inovasyon alanları:

  • Ticari bilgisayarların üzerinde bulunan Dell Optimizer yazılımı, hibrit çalışma şekillerine yönelik daha fazla zekâ sunmak üzere daha fazla gizlilik, bağlantı ve iş birliği için YZ entegrasyonu sağlanması
  • Latitude 9330: Kullanıcıların mikrofon açıp kapamasına, video oynatıp durdurmasına, ekran paylaşmasına ve sohbet etmesine olanak tanıyan dokunmatik yüzeye sahip dünyanın ilk dizüstü bilgisayarı. Ayrıca, dünyanın en yenilikçi sürdürülebilir malzeme kullanımına sahip olan ve Dell’in şimdiye kadarki en sürdürülebilir dizüstü bilgisayarları Latitude 5000 serisinin de duyurusu yapıldı.
  • Dünyanın en küçük, en ince ve en güçlü 14” mobil iş istasyonu olan Precision 5470 de dâhil olmak üzere, tasarımcılar, mühendisler ve mimarlar için yeni Precision mobil iş istasyonları. Yeni 16” ve 17” iş istasyonları DDR5 bellek için daha ince bir kasa tasarımı sunan ve onarım için sistemleri daha erişilebilir hâle getiren yeni bir form sunuyor.
  • EMEA ve APJ genelinde 35 yeni ülkede verilen Varlık Kurtarma Hizmetleri, yeni veri temizleme teklifleriyle bilgisayar, sunucu, çevre birimleri ve aksesuarların varlık elden çıkarılması sürecini kolaylaştırıyor.
  • Yeni Latitude, Precision ve XPS cihazları artık %100 geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzemelerden yapılmış %100 geri dönüştürülebilir ambalajlarla birlikte gönderiliyor.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Dell Technologies Başkan Yardımcısı ve Eş COO’su Jeff Clarke,

“2021 mali yılında elde ettiğimiz rekoru 2022 ilk çeyreğinde de devam ettirdik. İş birimlerimiz genelinde elde ettiğimiz büyümeyle birlikte ciromuz, yüzde 16 artışla 26,1 milyar dolar oldu. Müşterilerimiz dijital geleceklerine yatırım yaptıkları ve Dell’i güvenilir iş ortakları olarak seçtikleri için şirket genelinde dengeli ve tutarlı bir şekilde daha iyi performans göstermek üzere yapılandık” dedi.

Dell Technologies Eş COO’su Chuck Whitten ise

“Rekor ilk çeyrek geliri, faaliyet geliri ve seyreltilmiş hisse başına kazan elde ettiğimiz ilk çeyrek; uçtan, temel veri merkezine, buluta kadar uzanan güçlü, farklı coğrafyalarda hizmet veren ve sektörel çeşitliliğe sahip bir şirket olmanın faydalarını gösteriyor. Ayrıca, işimizdeki öngörülebilirlik, sağlamlık ve esneklik göz önüne alındığında, BT pazarında büyümemizi sürdürmek üzere konumlandık” diye konuştu.

Son olarak Dell Technologies Finans Direktörü Tom Sweet de “İlk çeyrekte, hisse geri alımları ve temettüler yoluyla hissedarlarımıza 1,75 milyar dolar tutarında kâr sağladık. Büyüme stratejimizi uygulayarak, faaliyetlerden güçlü nakit akışı yaratarak ve sermaye dağılımı çerçevemizi uygulayarak uzun vadeli değer yaratıyoruz” ifadelerini kullandı.