Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Eva Meteor Yağmuru Ne Zaman Saat Kaçta Başlayacak!

Türkiye'den kolayca görülebilecek meteor yağmuru için araştırmalar hızlandı. Eva Meteor Yağmuru ne zaman, saat kaçta başlayacak?

Perseids, Eva Meteor Yağmuru Ne Zaman Saat Kaçta Başlayacak!

Türkiye’den kolayca görülebilecek meteor yağmuru için araştırmalar hızlandı. Eva Meteor Yağmuru ne zaman, saat kaçta başlayacak?

Türkiye, gökyüzünde görülmeyi bekleyen büyüleyici bir olaya hazırlanıyor: “Eva Meteor Yağmuru”. Dünya’nun bir çok yerinde nadir olarak gözüken bir doğa olayına şahitlik etmek isteyenlerin gözü araştırmacıların vereceği tarihlere çevrildi.

Meteor yağmuru, Dünya’nın yörüngesinin kuyruklu yıldızların veya asteroidlerin kalıntıları ile kesiştiği bir zaman diliminde meydana gelen doğa olayıdır. Bu kalıntılar uzayda dolaşan kuyruklu yıldızlar veya asteroidler tarafından geride bırakılan toz, kum, ve küçük taş parçacıklarından oluşur. Dünya’nın bu parçacıkların yörüngesiyle kesiştiği bir dönemde, bu parçacıklar atmosfere girdiğinde hızla yanmaya başlarlar ve göktaşları olarak adlandırılan parlak izler bırakarak atmosferin içine girerler.

Eva Meteor Yağmuru ne zaman başlayacak?

Meteoroloji ve astronomi uzmanları, “Eva Meteor Yağmuru” adını verdikleri bu göktaşı yağmurunun 15 Eylül 2023 tarihinde Türkiye semalarından kolayca görülebileceğini açıkladılar.

Astronomi meraklıları ve gökyüzü gözlemcileri için bu tarih, muhteşem bir görsel şölen sunacak gibi görünüyor. Uzaydan gelen meteorlar, gökyüzünü ışıldatacak ve bu olağanüstü doğa olayı, gece gözlemcileri için muhteşem bir fırsat sunacak.

Eva Meteor Yağmuru, genellikle yılda bir kez görülen bir göktaşı yağmuru değil, daha nadir bir olay olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, gökyüzünün bu muhteşem gösterisini kaçırmamak için herkesin hazırlıklı olması önemlidir.