Sosyal Medya

Ne? Nasıl yapılır?

Facebook Kullanıcı Platformu Durdu Hatası Nedir?

Facebook Koronavirüs haberlerini engellemek isterken bir çok haber sitesinin paylaşım yapmasına da engel oldu

Facebook Kullanıcı Platformu Durdu Hatası Nedir?

Facebook Kullanıcı platformu durdurdu hatası neden veriyor? Facebook yanlışlıkla Koronavirüs haberlerini engelledi için bazı paylaşım ekranlarında “Kullanıcı platformu durdurdu: Kullanıcı Facebook platformunu kullanmayı durdurduğu için girişilen eyleme izin verilmiyor. ” hatası veriyor iddiası oluştu.

Facebook’un bazı medya kuruluşlarınında aralarında olduğu bir çok siteyi yanlışlıkla bloklamış görünüyor. Koronavirüs ile ilgili yapılan haberlerin önünü almak isteyen Facebook henüz düzeltilmeyen bir sebepten ötürü paylaşımlara izin vermiyor.

Euronews’in haberine göre, bloklanan haberler arasında birçok bilinen medya sitesi var. Facebook’un istenmeyen haberleri önlemeye yönelik otomatik moderatörünün bu yanlışlığa sebep olduğu bildirildi. Facebook hatayı düzeltmek için çalışmalara başladı. Hata, kullanıcıların Facebook’ta paylaştığı haberlerin başka kişiler tarafından görülmesini engelliyor. Sadece gönderiyi yapan kişi kendi paylaşımını görebiliyor. Olay, Twitter’da bazı kullanıcıların durumu şikâyet etmesiyle ortaya çıktı. Haberleri engellenen siteler arasında BuzzFeed ve The Atlantic de yer alıyor.

Facebook’un haberlerini engellediği kurumlar arasında Amerikan haber ajansı AP de yer alıyor. Facebook bu konudaki görüş taleplerine cevap vermedi. Facebook, kullanıcılarda sosyal medya baskısını azaltmak için ‘like’ etkileşimlerini göstermeme kararı almıştı. Google, Twitter, Microsoft ve Facebook yalan virüs haberleri için ortak çalışıyor Google, Twitter, Microsoft ve Facebook yanlış ve yalan Koronavirüs haberleriyle mücadele etmek için ortak çalıştıklarını açıkladı. Bu şirketler yalan bilginin önüne geçilmesi ve doğru bilginin okura ulaşması için sağlık kurumlarıyla yakın işbirliğine giderek soruna çözüm bulmaya çalışıyor. Sosyal medya platformlarında korona virüsü salgını hakkında çok sayıda yalan ve yanlış bilginin bilinçli olarak paylaşıldığı bildirildi.”