Sosyal Medya

Fintech

FinTech Kurumlarının En Büyük Yardımcısı Bulut Teknolojisi Olacak

Ana sponsoruluğunu Bulutistan’ın yaptığı ve bu yıl ikincisi düzenlenen TechFinTech Buluşması yoğun bir katılımla gerçekleşti. Dijital finans sürecinde bulut teknolojisinin en önemli parametrelerden biri olduğunu belirten Bulutistan İcra Kurulu Danışmanı Ayhan Ağırgöl, bankaların tüm operasyonel süreçlerini ilerleyen zamanda FinTech’lere devredeceğini söyledi.

FinTech Kurumlarının En Büyük Yardımcısı Bulut Teknolojisi Olacak

 

Ana sponsoruluğunu Bulutistan’ın yaptığı ve bu yıl ikincisi düzenlenen TechFinTech Buluşması yoğun bir katılımla gerçekleşti. Dijital finans sürecinde bulut teknolojisinin en önemli parametrelerden biri olduğunu belirten Bulutistan İcra Kurulu Danışmanı Ayhan Ağırgöl, bankaların tüm operasyonel süreçlerini ilerleyen zamanda FinTech’lere devredeceğini söyledi.

 

TechFinTech Buluşması, finans ve teknoloji dünyasını Bilişim Zirvesi ev sahipliğinde 11 Haziran’da ikinci kez bir araya getirdi. “Dijital  Finansallaşma” ana temasıyla, İstanbul Fişekhane’de gerçekleşen etkinlikte; Türkiye’nin hızla büyüyen finans teknolojileri ekosistemi değerlendirildi. Türkiye’nin en büyük yerli bulut hizmet sağlayıcılarından biri olan Bulutistan’ın ana sponsor olduğu TechFinTech Buluşması’na teknolojik yöntemleri kullanan finans kuruluşları (FinTech) ile bu firmalara teknoloji sağlayan firmalar (TechFin) yoğun ilgi gösterdi.

 

FinTech kurumlarının pazara hakim olmaya başladığı bir süreçten geçiyoruz

TechFinTech Buluşması’nda önümüzdeki dönemlerde finans alanında neler yaşanacağına dair bir sunum gerçekleştiren Bulutistan icra Kurulu Danışmanı Ayhan Ağırgöl, 30 yıllık finans işçisi olduğunu belirtti. Ağırgöl, “Finansbank ile başlayan serüvenimi bir 30 yıl boyunca aynı kurumun çatısı altında devam ettirdikten sonra 2 yıl önce Bulutistan Ailesi’ne katıldım. Geçen süreç içerisinde bankacılığın tüm adımlarını yaşama şansına sahip oldum. Şu an çok daha farklı bir yolculuğun içindeyiz. FinTech kurumlarının pazara hakim olmaya başladığı bir sürecin içinden geçiyoruz” dedi. PSD2’den sonra PSD3’lerin vadettikleri ve gelecekte neler yaşanacak, neler olabilir? sorusu ile ilgili Ağırgöl, “Yeni düzenlemeler sonrasında bankacılık alanında çok daha farklı bir boyuta doğru gidiyoruz. Geleneksel bankaların var olan büyüklüklerinin iyice küçülmeye doğru gitmesi bekleniyor. ATM’lerle başlayan bu süreç, internet bankacılığına evrildi. İnternet bankacılığı ile operasyonda yapılan tüm işlemler, müşterilere devredildi. Sonrasında ödeme kuruluşları geldi. Kredi kartı, satışlar, pos işlemleri gibi tüm süreçleri bankalar sahada FinTechlere, ödeme kuruluşlarına devretti” ifadesini kullandı.

Bankalar, tüm operasyonel süreçlerini FinTech’lere devredecek

Teknolojinin hızlı gelişiminin farklı sistemleri entegre ettiğine ve sistemsel değişimleri oluşturduğunu belirten Ağırgöl, “Yeni süreçte bankalar, tüm operasyonel süreçlerini FinTechlere devredecek.   Bankalar çok büyük bir operasyonel yükten kurtulacak. FinTech şirketleri, çok büyük bir yazılım altyapısı ihtiyacı duymadan API’lara bağlanarak hızlı bir şekilde pazara girebilecekler. Geleneksel bankacılık sisteminin API’larını, fonksiyonlarını kullanacaklar ve pazarda yerlerini alacaklar. Düşük maliyet avantajı olacak. Cloud çözümlerini oluşturarak altyapı maliyetlerini de minimize edecekler” dedi.

Güvenlikte çeşitlilik gelişecek, uygun çözümler üretilecek

Startup ve KOBİ’lerin kendi var olan ERP sistemlerini bankacılık ürünlerine bağlayabileceğini aktaran Ağırgöl, sturtupların kendi çalışma koşullarını bankaların modülleri ile entegre edeceğini söyledi. Bankaların API’larından faydalanan uygulama ve insan sayısının fazla olacağı için API’ların performansının çok artacağını belirten Ağırgöl, API’ların güvenlik anlamında da çok fazla çeşitliliğe ve uygun çözümlere ulaşması gerektiğini belirtti. Geleneksel bankacılık yapan bankaların ana bankacılık sistemlerini değiştirmesi ve microservis altyapısına geçilmesinin beklendiğini belirten Ağırgöl, regülasyon ve uyumluluk anlamında hukuki süreçlerin düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Regülasyonu oluşturacak kurumlara ve BDDK’ya büyük iş düştüğünü belirten Ağırgöl, ödeme işlemlerinde ek fonksiyonların gelmesini beklediklerini ve bu durumun da ödeme kuruluşlarına daha farklı ürünleri piyasaya sunma avantajı sağlayacağını ifade etti.

Yapay zeka devreye girecek, bulut teknolojisi en önemli konulardan biri olacak

Müşteri yönetiminde yapay zekanın devreye girdiği yeni çözümlerin beklendiğini söyleyen Ağırgöl, “Özellikle AI kodlarla müşterilerin karşılanması ve alınan hizmetlerin hızlı bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Kurumlar çok fazla müşteri çeşitliliği ile karşılaşacak. Veri analitiği ve raporlama ihtiyaç haline gelecek. Hangi müşteriler nelere erişiyor, ne için erişiyor, hangi fonksiyonları kullanıyor? gibi birçok veriye artık FinTechler de erişebilecek. FinTechlerin bu verilere erişmesi farklı farklı fonksiyonları icra edebilme olanağı sağlayacak” dedi.

Bulut teknolojilerinin geleceğin finans ve bankacılık alanındaki en önemli konulardan biri olduğunu belirten Ağırgöl konuşmasını şöyle bitirdi: “FinTechlerin geleneksel bankaların yaptıklarına cevap verebilmesi için uygun API ürünlerini kullanması gerekiyor. Software too’ları ile bankalar FinTechlere neleri, nasıl yapabileceklerini yavaş yavaş tarif edebilecekler. Birçok kurumun sağlamış olduğu fonksiyonel özellikleri birleştirerek bankacılık hizmeti veren altyapılar, platformlar oluşacak. Örneğin bir bankadan kredi modülünü çalıştırırken diğer bir bankanın maaş ödeme platformundan yararlanarak bir çözüm bütünü oluşturacağız. API entegrasyonları bu aşamada çok önemlidir. Birçok müşteriye hitap edeceği için buradaki parametrelerin esnekliği hizmet alan tarafından önem arz etmektedir.”