Sosyal Medya

Genel

Google, Hayatına Alphabet Bünyesinde Devam Edecek!

Google CEO'su Larry Page, yaptığı açıklama ile Google'ın artık Alphabet adını verdikleri yeni yapının bir parçası olduğunu duyurdu.

Google CEO’su Larry Page, yaptığı açıklama ile Google’ın artık Alphabet adını verdikleri yeni yapının bir parçası olduğunu duyurdu.

Bundan 11 yıl önce sadece bir arama motoru olarak internet sektörüne giriş yapan ancak aradan geçen sürede basit bir arama motorunun çok çok ötesine geçerek bir teknoloji devine dönüşen Google, şu anda CEO görevini sürdüren kurucularından Larry Page’in yaptığı açıklama ile isim değiştirerek Alphabet adını aldı.

Google İsim Değiştirdi, Alphabet Oldu!

Esasında Google adı bitmiş değil. Google hala görevine devam ediyor fakat artık ana çatıyı oluşturan şirket Alphabet olacak. Google, Alphabet’e bağlı bir birim olarak görevini sürdürecek. Yani hayatımızdan Google çıkmayacak.

Larry Page, çiçeği burnunda şirket Alphabet’in internet sitesi abc.xyz üzerinde kaleme aldığı blog yazısında, 11 yıl önce Sergey Brin ile birlikte kurdukları Google’ı yönetirken hiç bir zaman gelenekselci olmamaya karar verdiklerini ve bunun için de bazen çok tartışılan kararlar almaktan çekinmediklerini belirten Page, şu anda iyi bir şekilde işletilmekte olan Google’ı daha rahat yönetebilmek için Alphabet adında yeni bir şirket kurduklarını açıkladı.

Google’da CEO koltuğunda oturan Larry Page’in CEO olarak yer alacağı Alphabet’de Sergey Brin’de Başkan olarak görev alacak ve Alphabet bünyesi altında aralarında Google’ın bulunduğu birçok şirketten oluşacak daha büyük bir yapıyı temsil edecek. Zaten blog yazısının başlığı da “G is for Google” denilerek alfabedeki yer alan her bir harf ayrı bir şirket olacakmış gibi bir yapı ifade edilmiş.

Alphabet Nedir?

google-alfabet-2

Alphabet, basitçe açıklamak gerekirse aralarında en büyüğünün Google olduğu birçok şirketin bir araya geldiği bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca bildiğimiz Google’ı da biraz küçülten yeni yapılanma sayesinde kan şekeri ölçen lens gibi internet temelli bir şirket olan Google’ın alanının biraz dışında kalabilecek yapılanmalar Alphabet’in altında ayrı birer şirket olacaklar.

Bu sayede Larry Page ve Sergey Brin, yeni yönetim ekipleri ile birlikte tüm şirketleri çok daha iyi ve verimli bir şekilde yönetmeyi, herkesin tam verimli şekilde kendi alanı ile ilgilenmesini hedefliyorlar.

Google CEO’su Sundar Pichai Oldu

Çiçeği burnunda yeni şirket olan Alphabet’in CEO koltuğuna oturan Larry Page’in Google’da boşalan koltuğuna ise aslında uzun zamandır şirketin en önemli isimlerinden biri olan Sundar Pichai’nin geçtiğini açıklayan Page, Sergey Brin ile birlikte Sundar Pichai’nin görevi devralmasından dolayı çok heyecanlı olduklarını belirtti.

2004 yılında Google’a adım atan ve Chrome ile sağladığı başarının ardından Android bölümünün başına geçirilen Sundar Pichai, hiç şüphesiz biraz daha küçülen Google’ı da yönetmekte çok başarılı işler ortaya çıkaracaktır diye düşünüyoruz.

Bakalım Alphabet ve yeni yapılanması ile eski Google, hedeflediklerini başarabilecek mi?