Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Google’ın Yeni Hareket Kontrol Teknolojisi Project Soli !

Google I/O etkinliğinden bir birinden farklı bir çok yeni teknoloji yeniliği sunmaya devam ediyor. Project Soli !

Google I/O etkinliğinden bir birinden farklı bir çok yeni teknoloji yeniliği sunmaya devam ediyor.

Yeni projesi Project Soli ‘de bunlardan sadece biri. Project Soli Google’ın yeni hareket algılama teknolojisi. Bu yeni teknolojiyi eskilerinden farklı kılan ise düzgün çalışabilmesi için geniş bir ana ihtiyaç duymaması olarak gösteriliyor.

 

Özellikle hareket kontrol sistemlerinde el kontrolünün önemi gittikçe artıyor.  Google el ile kontrolün çok daha iyi seviyelere gelmesi gerektiğini düşünerek Project Soli üzerinde geliştirmelerine başlamış.

Kontrol yöntemi olarak radar teknolojisine benzer bir teknoloji kullanmayı tercih eden Google el kontrol’ünü  mükemmelleştirmeye ve kullanıcılara bu konuda yeni deneyimler hissetmeye çalışmış durumda.

Nasıl Çalışıyor ?

El hareketlerini takip etmek için radyo frekansları gönderen ufak çip elin yaptığı hareketleri algılayabiliyor.

Özellikle çok ince hareketleri dahi algılayacak şekilde geliştirilen teknoloji 60 GHz frekansta, saniyede 10 bin dalga gönderebiliyor.

Çok ufak bir alan kaplayan teknoloji günümüze sıkça kullandığımız bir çok ürünün içerisine kolaylıkla yerleştirilebilir gibi gözüküyor.

 
Soli sensörleri saniyede 10.000 kare hareket yakalayabilir bu özelliği ile  kamera tabanlı sistemlere göre çok daha doğru iyi olduğunu gösteriyor.

Fiziksel bir çok butonun yerini alabilecek teknoloji aynı zamanda insanların bu butonları kullanır gibi el hareketleri yapmasına da olanak sunacak. Butona tıklama, ses azaltma ve yükseltme gibi eylemlerde elinizin diğer parmaklarını kullanarak fiziksel bir geri dönüş sağlamak da insanların buton kullanıyor hissini yaşamasına imkan verecek. Ayrıca elinizin tamamını sanal bir araçmış gibi kullanmak da yine değişik kontrol şekillerinin önünü açabilir.

Sonuçta gündelik yaşam üzerinde kullandığımız nesneleri küçük bir hayali düğme ile kontrol edebileceğinizi düşünebiliyor musunuz? Bu artık hayal değil. Google 10 içerisinde cihazı bir microSD boyutuna indirmeyi başardığını da ekleyelim.

 

İşte Projenin Tanıtım Videosu