Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

HPE, 5G Teklifiyle Kurumsal Bağlantıda Liderliğini Güçlendiriyor!

HPE, kurumsal, endüstriyel ve kamu sektöründe özel ağ iletişimi için hücresel erişim ve Wi-Fi'yi bir araya getiriyor.HPE GreenLake, iletişim hizmeti sağlayıcılarının ve sistem entegratörlerinin HPE Edgeline Converged Edge sistemleriyle 5G de dahil olmak üzere, özel ağları hizmet modeliyle sunmasını sağlıyor.

Hewlett Packard Enterprise, 5G Teklifiyle Kurumsal Bağlantıda Liderliğini Güçlendiriyor

HPE, kurumsal, endüstriyel ve kamu sektöründe özel ağ iletişimi için hücresel erişim ve Wi-Fi’yi bir araya getiriyor.

HPE GreenLake, iletişim hizmeti sağlayıcılarının ve sistem entegratörlerinin HPE Edgeline Converged Edge sistemleriyle 5G de dahil olmak üzere, özel ağları hizmet modeliyle sunmasını sağlıyor.

Hewlett Packard Enterprise (HPE), 5G ve Wi-Fi genelinde özel ağlar kurgulamak üzere benzersiz yeteneklerle donatılmış, uçtan buluta yeni kurumsal ve endüstriyel uygulamaları mümkün kılan çözümleriyle kurumsal bağlantı alanındaki liderliğini güçlendirdi. Önde gelen satışçıların radyo erişim yetenekleriyle entegre edilen özel 5G çözümü, HPE GreenLake sayesinde hızlı ve esnek bir şekilde hizmet modeliyle devreye alınabiliyor.

Kuruluşlar kampüslerde ve endüstriyel ortamlarda mevcut Wi-Fi ağlarını tamamlarken düşük gecikme süresi, geniş menzil ve güvenlik için özelleştirilmiş 5G deneyimi sunma vaadine daha sıcak bakıyor. 5G geniş alan kapsamı açısından Wi-Fi’yi geride bıraksa da uygun maliyetli iç mekân bağlantıları söz konusu olduğunda Wi-Fi daha avantajlı olmayı sürdürüyor. HPE’nin özel 5G teknolojisi sayesinde müşteriler hem özel 5G hem Wi-Fi bağlantıları arasında benzersiz bir deneyim yaşayarak, her iki dünyanın da en iyi özelliklerinden faydalanabiliyor.

“Veri büyümesi birçok sektörde yeni fırsatlar yaratıyor, ancak dijital deneyimi etkinleştirmek için hızlı, istikrarlı ve güvenli bağlantı şart” diyen HPE İletişim Teknolojileri Grubu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Tom Craig, sözlerini şöyle sürdürüyor: “HPE olarak hem kurumsal hem hücresel bağlantıdaki liderliğimizle, günümüz veri gerçekliğinde müşterilerimizin geleceğe yönelik özel ağları dağıtmalarına yardımcı olmak için iyi bir iş ortağıyız. HPE’nin özel 5G çözümü ve Aruba’nın sunduğu Wi-Fi teknolojisi, çalışma ortamını optimize etmeye yardımcı olan ve telekomünikasyon şirketlerine kurumsal işlerini büyütmeleri için yeni fırsatlar sunan eksiksiz özel ağ çözümleri vaat ediyor.”

HPE’nin özel 5G çözümü, açık, bulut yerel, konteyner tabanlı bir 5G çekirdek ağ çözümü olan HPE 5G Core Stack‘i temel alıyor. Bu çözüm modüler operasyon ve otomasyon, kurumsal self servis portalı, çevik konfigürasyon ve değişim yönetimi dahil olmak üzere özel ağ iletişimi için yeni yeteneklerle zenginleştirildi. Otomasyona dayalı operasyonlar, kurumsal kullanıcılar için sunulan self servis portalının yanı sıra servis sağlayıcıların yöneticileri için de gelişmiş bir portala sahip olan, müşterilerin ve telekomünikasyon şirketlerinin hayatı kolaylaştıran HPE Service Director tarafından yönetiliyor.

HPE 5G Core Stack çözümü, müşteri ihtiyacını temel alan bir dizi kurulum türünü destekliyor. Askeri, nakliye, petrol ve gaz gibi hassas veya uzak operasyonlar için HPE’nin özel 5G yazılımı, 3. Nesil Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemciler tarafından desteklenen HPE Edgeline EL8000 Converged Edge sistemiyle tamamen özerk bir yaygınlaştırma sağlıyor. Düşük gecikme süresinin kritik olduğu hastane benzeri ortamlarda ise çözüm, hibrit bulutta dağıtılabiliyor.

HPE’nin özel 5G çözümünün Aruba kablosuz teknolojileriyle birleşimi, telekomünikasyon şirketlerinin ve kuruluşların Wi-Fi’yi özel hücresel ağ ile genişletmesine olanak tanıyor. HPE, operatör düzeyinde hizmet kalitesiyle hücresel ve kurumsal ağlar arasında sorunsuz, güvenli mobilite sağlayarak sektöre öncülük etmek için Wi-Fi ve 5G arasındaki sinerjiyi geliştiriyor.

HPE’nin özel 5G çözümleri, 5G ve Wi-Fi dolaşımını otomatikleştiren Aruba Air Pass gibi teknolojileri kullanan Aruba Wi-Fi ağlarıyla birlikte çalışacak şekilde tasarlandı. Özel 5G çözümü, müşterilere uçtan uca 5G ağ dağıtımları sağlamak için önde gelen üreticilerin 5G radyo erişim ağı (RAN) çözümleriyle entegre edildi. Airspan Networks ve diğer iş ortaklarının sunduğu teknolojiler, Fort Collins, Colorado’daki HPE 5G Laboratuvarında HPE 5G Core Stack ile test edildi. Önümüzdeki aylarda bunlara yeni iş ortakları da eklenecek.

OPTAGE, ilk yerel 5G test uygulamalarında HPE’nin özel 5G çözümünü seçti

Özel 5G pazarı, hiper ölçekli bulut sağlayıcıları gibi pazara yeni giren oyuncular eşliğinde hızla gelişiyor. Telekom operatörleri, bağlantılı uç için artan müşteri beklentilerini karşılamak üzere özel 5G ağlarını dağıtmanın basit yollarını arıyor. HPE kısa süre önce, bir Japon hizmet sağlayıcısı olan OPTAGE‘nin ilk yerel 5G test uygulamalarında HPE’nin özel 5G çözümünü seçtiğini duyurdu.

Özel 5G çözümü için HPE 5G Core Stack, HPE GreenLake aracılığıyla önceden entegre edilmiş bir yazılım ve donanım platformu olarak sunuluyor. Ayrıca Aruba’nın Wi-Fi çözümleri, HPE GreenLake for Aruba ile hizmet olarak kullanılabiliyor. HPE GreenLake’in sunduğu kullandığın kadarını öde modeliyle, özel 5G ve Wi-Fi ağlarının dağıtımı yapılarak, ağlar daha az riskle ve çok az ön yatırımla devreye alınabiliyor ve talebe bağlı olarak ölçeklenebiliyor.

HPE’nin 5G portföyü hakkında daha fazla bilgi için https://www.hpe.com/uk/en/solutions/5g adresini ziyaret edebilirsiniz.

İş ortaklarının yorumları

Airspan Satış ve Pazarlama Sorumlusu Henrik Smith-Petersen, şunları söylüyor:

“Özel ağlara olan kurumsal ilgide bir patlama görüyoruz. Bu da inovasyon için muazzam bir fırsat sunuyor. Özel ağ dağıtımlarında lider konumda olan Airspan, HPE ile yakın iş birliği içinde çalışarak müşterilere kritik 5G kurumsal kullanım senaryoları dahil olmak üzere muazzam bir uçtan uca 5G ve Açık RAN çözüm seti sunuyor.”

Geçtiğimiz yıl HPE ve Airspan, HPE 5G Core Stack’ın yanı sıra ve Airspan’ın yazılım (CU ve DU) ve 6GHz altı iç mekân radyo iletişiminden (RU) oluşan tam Açık RAN çözümüyle eksiksiz bir 5G uçtan uca bulut yerel ekosistemi için birlikte çalışabilirliğinin başarılı bir örneğini ortaya koydu. Daha fazla bilgi için bu web adresini ziyaret edilebilirsiniz.

Intel Wireline and Core Network Bölümü Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Alex Quach, şu yorumlarda bulunuyor:

“HPE, 3. Nesil Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemci ailesini temel alan HPE Core Stack’i kullanarak, işletmelerin iş yüklerini uç noktalara taşırken çeşitli çevresel koşullar için gereken performansı sunabilen çözümlere kavuşmalarını sağlıyor. Bu tür özel kurgulanmış ağ çözümleri, 5G bağlantısının değerinin tüm sektörler ve işletmeler tarafından kullanılmasına yardımcı oluyor.”


Hewlett Packard Enterprise Hakkında

Hewlett Packard Enterprise (NYSE: HPE), kurumların tüm verilerinden her yerde değer elde ederek sonuçları hızlandırmasına yardımcı olan uçtan buluta hizmet veren küresel bir platform şirketidir. Onlarca yıldır geleceği yeniden hayal etmek ve insanların yaşama ve çalışma biçimlerini geliştirmek için inovasyonlara imza atan HPE, müşterilerinin yeni iş modelleri geliştirmelerine, yeni yöntemlerle etkileşime geçmelerine ve operasyonel performanslarını artırmalarına destek olmaktadır. Tüm bulutlarda ve uçlarda tutarlı bir deneyim eşliğinde sunduğu Bulut Hizmetleri, Bilgi İşlem, Yüksek Performanslı Bilgi İşlem ve Yapay Zekâ, Akıllı Uç ve Yazılımı kapsayan benzersiz, açık ve akıllı teknolojik çözümleri hizmet olarak sunmaktadır. Daha fazla bilgi için www.hpe.com adresi ziyaret edilebilir.