Sosyal Medya

Eğitim

Huawei Kariyer Günleri’nin son durağı Bahçeşehir Üniversitesi

Huawei Türkiye Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yetenek Geliştirme Programı, şirketin Türkiye’deki yirminci yılında büyüyerek devam ediyor.

Huawei Kariyer Günleri’nin son durağı Bahçeşehir Üniversitesi

Huawei Türkiye Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yetenek Geliştirme Programı, şirketin Türkiye’deki yirminci yılında büyüyerek devam ediyor. Ar-Ge Merkezi öncülüğünde yürütülen program kapsamında, geçen hafta Bahçeşehir Üniversitesi’nde ‘Huawei Kariyer Günleri’ etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan öğrenciler Huawei’in ürün ve faaliyetleri hakkında bilgi edinirken, aynı zamanda şirket yetkilileri ile mülakatlara katılma fırsatı da buldu.

Huawei’in birçok alanda fırsat eşitliğini öngören TECH4ALL felsefesi kapsamında hayata geçirilen bir eğitim hareketi olan ‘Huawei Türkiye Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yetenek Geliştirme Programı’, şirketin farklı birimlerinin desteği ile genç yeteneklerin gelişimine katkı sağlamayı sürdürüyor. ‘Huawei Kariyer Günleri’ de bu programın önemli unsurlarından biri olan ‘Üniversite İşbirlikleri’ çerçevesinde, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin desteğiyle gerçekleştiriliyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Huawei Türkiye’ye taze kan

İlk olarak 11 Mayıs’ta Yıldız Teknik Üniversitesi ile başlayan Huawei Kariyer Günleri, 26 Mayıs’ta Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki buluşmayla devam etti. Huawei Kariyer Günleri etkinliğine katılan öğrenciler; ‘Huawei Türkiye’, ‘Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’, ‘5G Ağları’, ‘ICT Engineering Programı’ ve ‘Tüketici Elektroniği’ gibi iş kolları hakkında bilgi edinme imkanı bulurken, programa başvuru yapan öğrencilerle gün boyunca profesyonel hayata yönelik mülakatlar gerçekleştirildi. Huawei Kariyer Günleri’nde gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda, Huawei özelinde bir ilk olarak, ‘Kampüste İşe Alım’ uygulaması da yapıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mülakatlar sonucunda, 30 öğrenci Huawei Türkiye’nin profesyonel çalışanı olmaya hak kazanmıştı.

Hussein Hai: “Huawei ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin birlikte büyüyeceğine inanıyoruz”

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü Hussein Hai, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi;

“Huawei olarak Türkiye’deki 20. yılımızı kutlarken, kurumsal felsefemiz doğrultusunda, bilgi ve deneyimi paylaşarak büyümeyi amaçlıyoruz. Finansal istatistiklerin yanı sıra, bir ülke veya bir şirket için en önemli yatırımın yeteneğe yönelik yatırım olduğuna inanıyoruz. Çünkü dünyayı değiştirenler her zaman için gençler olmuştur. Huawei, yetenekli gençlerin toplandığı bir çalışma ortamı. Bunun nedeni de Huawei’in gençlere, kendilerini işlerine adama, risk alma ve cesur kararlarla ilerleme fırsatı vermesidir. Bahçeşehir Üniversitesi, uçtan uca işe alım etkinliğini gerçekleştirdiğimiz birkaç seçkin üniversiteden biri konumunda. Bunun en önemli nedeni, Huawei’in ve Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinin aynı başarı odaklı bakış açısına sahip olmaları. İşbirliğimizin büyük bir potansiyele sahip olduğuna, Huawei ve Bahçeşehir Üniversitesi olarak birlikte büyüyebileceğimize inanıyoruz.”

Prof Dr. Nafiz Arıca: “Huawei Kariyer Günleri, üniversite-sanayi işbirliği açısından güzel bir örnek”

Bahçeşehir Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nafiz Arıca ise şunları söyledi;

“Bahçeşehir Üniversitesi ile Huawei arasındaki stratejik ortaklık kapsamında organize edilen ‘Huawei Kariyer Günleri’ etkinliğiyle, öğrencilerimiz önemli bir fırsattan yararlanıyor. Bu etkinlikte, işveren kampüse gelerek Huawei organizasyon yapısını, değerlerini, projelerini ve insan kaynağı politikalarını anlattıktan sonra, başvuru yapan mezun adaylarımızla iş görüşmeleri gerçekleştirmiştir. Bir taraftan BAU öğrencilerine böyle bir imkan sunulurken, diğer taraftan Huawei açısından bakıldığında son yıllarda çok ciddi anlamda eksikliğini hissettiğimiz, bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki yetişmiş insan gücü ihtiyacını karşılayabileceği bir ortam yaratılmıştır. Dolayısıyla, üniversite-sanayi işbirliği açısından güzel bir örnek olmuştur. Öğrencilerimize, dünyanın en önemli teknoloji firmalarından birisi olan Huawei’de çalışma fırsatı yaratılmış olmasından mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim.”

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, Mart ayından bu yana; Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, İzmir Ege Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Diyarbakır Dicle Üniversitesi ve Ankara Hacettepe Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversitede düzenlenen kariyer etkinliklerinde aktif olarak yer aldı.

Huawei Türkiye’deki 20. yılında, ‘Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yetenek Geliştirme Programı’ çatısı altında, üniversite işbirliklerinin yanı sıra; Huawei Bilişim Akademisi, Ar-Ge Kodlama Maratonu, Gelecek için Tohumlar programı ve küresel yarışmalara destek projelerini de sürdürüyor.