Sosyal Medya

iPhone

iPhone 6S Ne Zaman Tanıtılacak?

Apple, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile en çok eleştiri aldığı donanım tarafında büyük bir değişikliğe imza gibi duruyor. Peki, Apple yeni nesil iPhone'ları ne zaman tanıtacak?

Apple, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile en çok eleştiri aldığı donanım tarafında büyük bir değişikliğe imza gibi duruyor. Peki, Apple yeni nesil iPhone’ları ne zaman tanıtacak?

Apple geçtiğimiz her yıl olduğu gibi yeni iPhone modellerini Eylül ayında tanıtan Apple, geçtiğimiz yıl Eylül ayında yeni nesil iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı kullanıcılarına tanıtmıştı.

iPhone kullanıcılarının en çok eleştirdiği noktalardan birisi olan “küçük ekran” sorunu 4,7 inç iPhone 6 (5,1 inç Galaxy S6 ile aynı boyutlarda) ve 5,5 inç boyutunda iPhone 6 Plus (6 inç Huawei Mate 7 ile neredeyse aynı boyutlarda) ile giderilmişti.

iphone_6_iphone_6_plus

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın Özellikleri Ne Olacak?

Apple’ın bir başka eleştirilme noktasıysa telefonların içinde barındırdıkları donanımlarıydı.

Apple 2011 yılından beri telefonlarında 8 megapiksel kamera sensörü kullanıyor. Tabii ki kamera tarafında hem yazılımsal hem de donanımsal anlamda çok şey değişti ama değişmeyen şey Apple’ın “fazla megapiksel değil; en iyi fotoğraf” anlayışıydı.

Apple, iPhone 6S’te ise kamerasının megapiksel değerini artık 12’ye çıkartacak.

Hangi sensörü kullanacak bilemiyoruz ama Sony ile oldukça yakın ilişkileri olan firmanın kendisi için özel bir lens geliştirilmesini şirketten talep ettiği de gelen bilgiler arasında. Yani Apple rakipleri gibi Sony IMX240 RS sensörünün kıskacında kalmak istemiyor.

İşlemci tarafındaysa A9 yonga setinden bahsetmek gerekiyor. Bu konuda net bir bilgi yok ve söylentiler bu yonga setinin 4 çekirdekli bir yapıya sahip olacağı yönünde ama bizce Apple böyle bir arttırım kesinlikle yapmayacak; belki iPhone 7’ye…

RAM tarafındaysa Apple artık beklendiği gibi 2GB sistem belleğine geçecek. Böylelikle özellikle Haber Müdürümüz Ender ÖZTÜRK gibi iPhone 6 Plus kullanıcılarının yaşadığı RAM sorunlarının da üstesinden gelinebileceğini düşünüyoruz.

Pil tarafındaysa yine 30 – 50 mAh pil artışı gözlemleyebilir ve bunun için Apple’a teşekkür bile edebiliriz.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Ne Zaman Tanıtılacak?

Gelen bilgilere göre Apple 25 Eylül günü yapacağı lansmanla yeni nesil iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ı bizlere tanıtacak.

Bu tanıtımda Apple’a yakın kaynaklar yeni nesil Apple Watch’ın da tanıtılabileceğini belirtiyorlar ama Apple hiçbir zaman bindiği dalı kesmemiştir ve yine bindiği dalı kesmeyecektir diye düşünmekteyiz.