Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması, Kaçırmayın!

İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması, Kaçırmayın! İGA – İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması için başvurular 20 Şubat’ta !

Gençler hayallerine, model uçaklar gökyüzüne uçacak!

Havacılığın gelecekteki temsilcileri “İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması”nda buluşuyor.

İGA İstanbul Yeni Havalimanı ana sponsorluğunda İstanbul Teknik Üniversitesi’nin desteklediği proje ile öğrenciler adım adım bir insansız hava aracı tasarlayarak, uzman eğitmenler gözetiminde üretimini gerçekleştirecekler.

İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması

İGA İstanbul Yeni Havalimanı ana sponsorluğunda, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nün desteği ile İstanbul’da her yaştan lise öğrencisinin katılabileceği İGA – İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması için başvurular 20 Şubat’ta başlıyor. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek yarışma havacılık alanında farkındalık yaratarak bilgi düzeyinin artırılması, gençlerin havacılık ve uçak mühendisliği gibi alanlara yönelmesi ve bu alanda kaliteli iş gücü oluşturmayı amaçlıyor.

İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması

Prof. Dr. Mehmet Karaca:

“Yarışma, üniversitemizin gençlerle erkenden buluşma hedefinin bir parçasıdır.”

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, bu yarışmanın havacılık tutkusu olan gençlerin gelecek idealleri açısından son derece önemli olduğunu ifade etti. Rektör Karaca:

“Üniversitemiz desteğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen ve öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği yarışmanın sürdürülmesi oldukça mutluluk verici. Yeni Vecihi Hürkuşlar, Nuri Demirağ’lar neden çıkmasın? İstanbul Teknik Üniversitesi’nin rektörü olarak, yarışmaya katılacak herkese başarılar diliyorum” diye konuştu.

İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması

Yarışmanın ana sponsoru İGA İstanbul Yeni Havalimanı CEO’su Yusuf Akçayoğlu ise ikinci kez sponsor oldukları yarışmanın, havacılık sektörünün geleceğinde yer alacak gençlerin çalışmalarını desteklemek adına büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirtti. Yusuf Akçayoğlu, gençlerin havacılık çalışmalarını önümüzdeki dönemlerde de destekleyeceklerini ve böylece öğrencilere mesleki bir kazanım sağlamak istediklerini söyledi.

İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması

Yarışmacılar İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinin öğretim üyeleri ve mühendisleri ile çalışacak.

İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması; kuramsal eğitim, uygulamalı eğitim ve final olmak üzere dört aşamadan oluşacak.

  • İlk aşamada öğrenciler; 250 kelimeyi geçmeyen bir niyet yazısıyla birlikte referans mektuplarını, www.hayallerineuc.com internet sitesi üzerinden 10 Mart tarihine kadar iletecekler.
  • Sonraki adımda, ön değerlendirme ekibi bu başvuruları inceleyerek eğitimlere katılacak 40 öğrenciyi belirleyecek ve seçilen öğrenciler üç haftalık eğitimlere katılacak.
  • Öğrenciler, kuramsal eğitimlerin tamamlanmasının ardından, uygulamalı eğitim aşamasına geçiş için hazırlanan değerlendirme sınavına girecekler. Bu sınavı da başarıyla geçecek 20 öğrencinin katılacağı uygulamalı eğitimler İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinin öğretim üyeleri ve mühendisleri tarafından verilecek.
  • 5 hafta sonu boyunca sürecek eğitimde öğrenciler, bir model uçağı gruplar hâlinde, adım adım tasarlayacaklar.
  • Çalışmalar, 14 Mayıs’taki yarışma finalinde seçiciler kurulunun (jüri) beğenisine sunulacak ve yarışmacılar sürpriz ödüller için yarışacak.

İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması!

Gençlerin model uçak tasarımları geleceğe ışık tutacak

Yarışmayla lise öğrencileri, İTÜ’lü akademisyenlerden eğitim alacak; tasarladıkları uçakları finalde yarıştıracak.

Dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanını inşa eden İGA’nın, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile beraber bu yıl ikincisini düzenlediği ‘İstanbul Liseler Arası Model Uçak Yarışması’ başvuruları 20 Şubat’ta başlıyor.

Havacılık alanında farkındalık yaratarak bilgi düzeyinin arttırılması hedefiyle İstanbul’daki lise öğrencileri arasında düzenlenen yarışma, aynı zamanda gençlerin havacılık / uçak mühendisliği gibi alanlara daha çok yönelmesini sağlamayı ve bu alandaki kaliteli iş gücü yaratmayı amaçlıyor.

İstanbul genelindeki tüm resmi ve özel okullarda öğrenim gören lise öğrencilerinin katılabileceği yarışma; başvuru, teorik eğitim, pratik eğitim ve final olmak üzere dört aşamadan oluşuyor. İlk aşamada öğrenciler, referans mektupları ve 250 kelimeyi geçmeyen bir niyet yazısı ile birlikte 10 Mart tarihine kadar yarışmaya www.hayallerineuc.com websitesi üzerinden başvurabilecekler. Sonraki aşamada ön değerlendirme ekibi başvuruları inceleyerek eğitimlere katılacak 40 öğrenciyi belirleyecek ve öğrenciler üç haftasonu boyunca sürecek eğitimlere katılacak.

Teorik eğitimler tamamlanınca, öğrenciler pratik eğitime geçebilmek için değerlendirme sınavına girecekler. Bu sınavda başarı gösteren 20 öğrenci, gruplar halinde, bir model uçağı adım adım tasarlayacakları ve beş haftasonu sürecek bir pratik eğitimden geçecekler. 14 Mayıs’ta yapılacak yarışma finalinde ise öğrenciler yaptıkları model uçakları jürilerinin beğenisine sunacak ve birincilik ödülü için yarışacak. İGA’nın geliştirdiği projede öğrencilere eğitimlerin tamamını Uçak ve Uzay Bilimleri konusunda uzman İTÜ’lü öğretim üyeleri ve mühendisler verecek.

Bu yarışmanın, havacılık sevdalısı öğrencilerin gelecekteki mesleki eğilimleri açısından önemli olduğuna dikkat çeken İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu;

“Bu yarışmayı İGA olarak ikinci kez düzenliyoruz. İstanbul’u dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri yapmayı hedef edinmiş iken havacılık sektörünün geleceği için gençlerimizin çalışmalarını desteklemekten büyük gurur duyuyoruz. Onların gelecek adına yaptıkları çalışmalar, bizlerin ufuklarını açarak yeni fikirler edinmemize olanak sağlıyor. Önümüzdeki yıllarda da gençlerimizin havacılık alanında çalışmalarını desteklemeye devam ederek, onlara mesleki bir kazanım sağlamayı arzuluyoruz“ dedi.

Yarışmayı birinci olarak tamamlayan takım, teknoloji marketlerinde geçerli olacak 6 bin TL değerinde hediye çeki kazanacak; ikinci takım 4 bin TL, üçüncü takım ise 2 bin TL değerinde hediye çekiyle ödüllendirilecek.