izinsiz SMS Göndereni Tespit Etmek Kolaylaşıyor!

izinsiz SMS Göndereni Tespit Etmek Kolaylaşıyor!

Cep telefonu mesajlarında yeni bir dönem başlıyor!

izinsiz SMS Göndereni Tespit Etmek artık çok daha kolay olacak!

Vatandaşların yoğun şikayetlerine neden olan, kumar ve yasadışı uygulamalara yönlendiren başlıklı SMS’ler için yarından itibaren yeni dönem başlıyor.

BTK kararı ile alfanümerik başlığa sahip SMS’leri başlatan işletmeci bilgisi, söz konusu SMS’lerin sonunda yer alacak 4 haneli kodla belli olacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) SMS gönderen kişi ya da işletmenin tespit edilebilmesi amacıyla GSM operatörlerine tanıdığı, sistemlerini uyumlaştırma süresi yarın gece yarısından itibaren sona erecek.

izinsiz SMS Göndereni Tespit Etmek Kolaylaşıyor, Süre Yarın Doluyor!

izinsiz SMS Göndereni Tespit Etmek Kolaylaşıyor!

Hurriyet‘te yer alan habere göre bu tarihten sonra BTK kararı ile alfanümerik başlığa sahip SMS’leri başlatan işletmeci bilgisi, söz konusu SMS’lerin sonunda yer alacak 4 haneli kodla belli olacak. Düzenleme ile başlıklı SMS’i hangi operatörün başlattığı belirlenecek.

Uygulamada temel maksat vatandaşın operatörü tespit edebilmesi değil, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın operatörü ve sonrasında da operatör üzerinden izinsiz SMS göndereni tespit edebilmesini kolaylaştırabilmek. Bu şekilde tespit edilecek kişi veya şirketlere cezai yaptırım da anında uygulanabilecek.

izinsiz SMS Göndereni Tespit Etmek Kolaylaşıyor!

BTK bir taraftan yasa dışı kumar ve bahis oynatan internet siteleri ile mücadele ederken, diğer taraftan vatandaşı bu sitelere yönlendiren SMS’lerin de önüne geçmek için yoğun çaba harcıyor.

Bu kapsamda BTK tarafından konuyla ilgili olarak mahkemelerden ve yetkili diğer kamu kurumlarından gelen erişim engelleme kararlarının ivedilikle uygulanması sağlanırken, kurum bünyesinde bulunan Bilgi ve İhbar Merkezi’ne vatandaşlardan ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından gelen tüm ihbarlar BTK tarafından büyük bir hassasiyetle hukuki ve teknik açıdan değerlendirilerek gerekli işlemler yapılıyor.

BTK Şikayetleri Duydu! Bayiler Artık O İşlemleri Yapamayacak!

BTK Önemli Açıklama ! Cep Telefonunuzu Kaybettiyseniz Yapmanız Gerekenler !

Ana Sayfa » Güncel Teknoloji » izinsiz SMS Göndereni Tespit Etmek Kolaylaşıyor!