Sosyal Medya

Güvenlik/Koruma

Kaspersky Lab’e Hack Saldırısı!

Antivirüs ve güvenlik devi, tarihin en büyük hack saldırılarından birine uğradığını açıkladı!

Antivirüs ve güvenlik devi, tarihin en büyük hack saldırılarından birine uğradığını açıkladı!

Güvenlik yazılımı firması Kaspersky Lab, sistemlerinin yakın bir zamanda hack’lendiğini ancak bu durumdan müşterilerinin ve ortaklarının zarar görmediğini söyledi. Firmaya göre saldırı, diğer hedeflere ulaşmak isteyen bir ülke tarafından gerçekleştirilmiş olabilir.

CEO Eugene Kaspersky, firmanın blog’unda yaptığı açıklamada “dahili ağlarına yönelik bir saldırı tespit ettiklerini” bu saldırının “karmaşık ve gizli” olduğunu ve birden çok sıfırıncı gün açığından faydalandığını söyledi. Kaspersky, bu saldırının arkasındaki ülkenin hangisi olduğunu bildiklerini de sözlerine ekledi.

Duqu 2.0 adlı saldırının daha önce bilinmeyen üç sıfırıncı gün tekniğinden faydalandığı söyleniyor. Kaspersky, saldırının ilk aşamalarında fark edildiğini, buna rağmen kontrollere devam edeceklerini söyledi.

“Şimdiye kadarki en karmaşık saldırılardan biri” olarak tanımlanan Duqu 2.0’ın 2011’de İran, Hindistan, Ukrayna ve Fransa’ya karşı düzenlenen Stuxnet saldırılarıyla ilgisi olduğu düşünülüyor. Verilen bilgiye göre Hack, Microsoft’un sistem yöneticilerin uzak bilgisayarlara yazılım yüklemesine izin veren yazılım yükleyici dosyalarındaki açıkları kullanıyor.

Kaspersky’ye yapılan saldırının amacıysa henüz bilinmiyor. Bir teoriye göre Kaspersky, diğer hedeflere ulaşmakta aracı olarak kullanılmak istenmiş olabilir.