Sosyal Medya

MacOS

MacBook’umuzun Pil Ömrünü Uzatmak

Macbook’umuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Dikkate Almamız Gereken Unsurlar.

Macbook’umuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Dikkate Almamız Gereken Unsurlar

Tüm teknolojik cihazlarımız için oldukça geniş kapsamlı bir problemdir pil sorunsalı. Bu nedenle MacBook içinde bu problemi es geçemeyiz. Halk arasında pil ömrünün gerek uzun olması gerekse daha yüksek bir zaman dilimi idare edebilmesi için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan başlıca olanları ‘ilk alındığında 12-24 saat süresince şarj edilmesi’, ‘pil tamamen bitmeden şarja takmamak’, ‘eğer şarj kablosu takılıysa pili çıkararak kullanmak’ gibi önerilerdir.
Pil kullanımı konusunda mutlaka zamanla bir düşüş yaşanacaktır. Biz bunu engelleyemeyiz. Bunun için yapabileceğimiz tek şey bu süreyi en aza indirgemek. Macbook’umuzun pil ömrünü uzatmak için yapacağımız işlemler ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Sabit kullanımınız çoksa arada bir güç kablosunu çıkartarak pilin düşmesini sağlayın. Bu sayede pil tekrar dolarak aktif olacaktır.
  • Uzun seyahatleriniz sıksa arada bir uzun periyotlarda şarj ederek dengeli bir pil kullanımını sağlayın.
  • Wi-fi, bluetooth gibi aktivasyonları kullanmadığımız zamanlar kesinlikle kapalı tutun.
  • Kullanmadığımız uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyin.
  • Seçtiğimiz uygulamaların kullandığı işlemci ve bellek miktarına göre alternatiflerini araştırın.
  • Ayda bir kez Apple tarafından önerildiği üzere pil kalibrasyonu yapın.
    Bu detaylara dikkat ederek Macbook’unuzun pil ömrünü uzatmanız mümkün. Birçok kişinin aklına takılan pil kalibrasyonu işlemini de özet geçmekte fayda var. Pil kalibrasyonu güç kablosu çıkarılmış bir Macbook için beklemek demektir. Bir süre pil düştükten sonra en son adım olarak MacBook kendini uyku moduna alacaktır. Ardından tekrar güç kablomuzu takarak pilinin dolmasını sağlıyoruz ve pil kalibrasyonumuz tamamlanmış oluyor.