Sosyal Medya

TeknoTalk Tv

Netflix, Seslendirme ve Altyazı seçeneklerini 10 ek dile genişletiyor!

Netflix, tüm küresel izleyicileri için ek erişilebilirlik özellikleri de sunuyor. Netflix, işitme ve görme engelli kullanıcılara yönelik çalışmaların bir parçası olarak erişilebilirlik özelliklerini 10 ek dilde genişletecek.

Netflix, Seslendirme ve Altyazı seçeneklerini 10 ek dille genişletiyor!

Netflix, tüm küresel izleyicileri için ek erişilebilirlik özellikleri de sunuyor. Netflix, işitme ve görme engelli kullanıcılara yönelik çalışmaların bir parçası olarak erişilebilirlik özelliklerini 10 ek dilde genişletecek.

Bu aydan başlayarak ve 2023’ün başlarına kadar Netflix, tüm orijinal içerik kitaplığı için Sesli Açıklamalar (AD), Sağırlar ve İşitme Engelliler için Alt Yazılar (SDH) ve dublaj seneklerini Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Almanca ve İtalyanca dahil olmak üzere genişletiyor.

Bir anlamda dünyaca ünlük dijital yayıncı Asya-Pasifik bölgesinden ve yerel Avrupa dillerinden daha fazla dil eklemeyi planlıyor. Bu yeni özellikler, küresel olarak tüm Netflix kullanıcılarına sunulacak ve yalnızca Netflix Orijinalleri için geçerli olacak.

Netflix’in temel amacının üzleyicilerin sadece kendi dillerindeki içeriklerle sınırlı kalmamalarını daha fazla sağlamak.

Netflix’in erişilebilirlik direktörü Heather Dowdy bir blog yazısında,

“Onlarca yıldır erişebildiğiniz eğlence, yaşadığınız yer ve hangi dili konuştuğunuz tarafından belirlendi, yani AD veya SDH’ye ihtiyaç duyan insanlar, geldikleri yerin dışında yapılan hikayelerden zevk alamazlardı” diye yazdı.

İşitme engelli veya görme engelliler için, bir akış platformunda yeni bir şov veya film izlemek, altyazılar veya sesli açıklamalar gibi yardımcı teknolojileri açmak anlamına geliyor. Ancak bu tür erişilebilirlik özellikleri tüm platformlarda yaygın olarak bulunmuyor.

Ulusal Körler Federasyonu ve Ulusal Sağırlar Derneği gibi sağırlar ve körler için savunuculuk grupları, Netflix gibi akış hizmetlerini yıllar içinde daha fazla erişilebilirlik özelliği dahil etmeye zorladı. NAD ile 2012’de yapılan anlaşma sayesinde Netflix, tüm içeriği için altyazı özelliğini kullanıma sunmuş oluyor.

Netflix bu konudaki hassasiyetini, 2015 yılında Daredevil dizisinin yayınlanmasıyla birlikte kör ve görme engelliler için sesli açıklamalar sunmaya başlayarak göstermişti. Ancak eğlence endüstrisi, görme engelli izleyicileri pahasına yeni teknolojiyi benimsemekte hala çok yavaş kalıyor.

Şu anda Netflix’te dünya çapında 11.000 saatten fazla sesli açıklama mevcut ve akış hizmeti daha fazlasını eklemeye devam etmeyi planlıyor. Netflix ayrıca iOS ve web sürümünde altyazılar ve sesli açıklamalar için yeni rozetler ekliyor.

Dowdy, “Amacımız dünyayı eğlendirmek ve SDH ve AD dil kullanılabilirliğimizi şimdi 40’tan fazla dili kapsayacak şekilde artırarak, tüm üyelerimize hayatlarını ekranda yansıyan görme yeteneği vermeyi umuyoruz” diye ifade ediyor.