Sosyal Medya

Donanım

Nikon’dan Moda Fotoğrafçılığına İlgi Duyanlar için ÖNEMLİ İPUÇLARI

İyi bir moda fotoğrafçısı olmanın olmazsa olmazlarından biri de doğru fotoğraf makinesi. Fotoğraf makinesi, fotoğrafçının en yakın arkadaşı ve gördüklerini yansıtmada en önemli aracı. Bu sebeple doğru fotoğraf makinesi, moda fotoğrafçılığını icra ederken büyük bir yere sahip.

Nikon’dan Moda Fotoğrafçılığına İlgi Duyanlar için ÖNEMLİ İPUÇLARI

En heyecan verici ve dinamik mesleklerin başında yer alan fotoğrafçılık, insanın sahip olduğu bakış açısını kendine özgü bir şekilde sunmasına imkan veriyor. Tutku ve emek isteyen bu mesleğin yelpazesi ne kadar geniş görünse de farklı alanlarda uzmanlaşmak ve o alanlara yönelmek mümkün. Günümüzde uzmanlaşmanın gittikçe önem kazanması ve artması fotoğrafçılığa da yansıyor. Sokak fotoğrafçılığından portre fotoğrafçılığına, konser fotoğrafçılığından doğa fotoğrafçılığına kadar birçok farklı kategoride bu keyifli meslek icra edilebiliyor. Her biri çok farklı ve unutulmaz deneyimler sunan bu kategorilerden biri de moda fotoğrafçılığı… Görüntü teknolojileri lideri Nikon, güncel ve dinamik bir alan olan moda fotoğrafçılığının püf noktalarını fotoğraf tutkunları için açıklıyor.

Gündemi takip etmek ve güncel kalmak gerekiyor.

Özel ve uzmanlık gerektiren bir alt dal olması sebebiyle moda fotoğrafçılığının olmazsa olmazı, bu mesleği bilinçli icra etmek… Moda fotoğrafçılığı yaparken unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri de güncelliğin, modanın yapıtaşı olduğu gerçeği. Gündemi takip etmek, o dönemde çıkan ve popüler olan her şeyden haberdar olmak gerekiyor. Örneğin, o sezonda çekilen bir film oldukça popüler olabiliyor veya deniz kenarı, orman gibi konseptler ön plana çıkabiliyor. İyi bir moda fotoğrafçısının da gündemde ve güncelde kalması en önemli nokta haline geliyor.

Fotoğrafın dili ve hikayesi olması gerekiyor.

Moda fotoğrafçılığı, sanatının yanı sıra çekilen ürünün satılması amacıyla yapıldığından fotoğrafı çekerken, hedef kitle tüketiciyi de dikkate almak gerekiyor. Yalnızca iyi bir modelle çalışmak, çekilen fotoğrafın iyi olmasına yetmiyor. Fotoğrafın hikayesi, açıları, aksesuarları ve yakalanan pozlar marka kimliği ve ürünün sunumu için son derece önem taşıyor.

Bununla birlikte çalışılan modele uygun pozlar da moda fotoğrafçılığının en önemli ögelerinden biri. Moda fotoğrafı çekerken, fotoğrafa konu olan, bir insan ve bu yüzden kim ve kimin için çekim yapıldığı da dikkat edilmesi gereken noktalardan biri haline geliyor.

Doğru fotoğraf makinesi ile işinizin en iyi karelerini yakalayın.

İyi bir moda fotoğrafçısı olmanın olmazsa olmazlarından biri de doğru fotoğraf makinesi. Fotoğraf makinesi, fotoğrafçının en yakın arkadaşı ve gördüklerini yansıtmada en önemli aracı. Bu sebeple doğru fotoğraf makinesi, moda fotoğrafçılığını icra ederken büyük bir yere sahip.

Nikon’un profesyonel fotoğrafçıları düşünerek ürettiği Z6 II ile en iyi moda fotoğrafları hayata geçiyor. 24,5 MP CMOS sensör ve tam çerçeveli, çok yönlü aynasız fotoğraf makinesi Nikon Z6 II, daha hızlı, daha keskin ve daha akıcı görüntüler oluşturma olanağı sunuyor. Tam çözünürlükte 14 fps’ye kadar çekim yapma imkanı sunan Z6 II, hız önemli olduğunda başkalarının kaçırabileceği çekimleri yakalama şansı veriyor.

Moda fotoğrafçılığında hızın ve doğru pozu yakalamanın en keyifli yolu, ikiz EXPEED işlemcisi ile AF’den arabellek kapasitesine kadar her şey için elinizin altındaki gücü ikiye katlayarak son derece sorunsuz bir performans sunan Nikon Z6 II, düşük ışıklı AF, artık f/2 (veya daha hızlı) bir objektifle -6 EV’ye kadar çalıştığından, odağı çeyrek ay ışığında bile bulabileceksiniz. Hızlı netleme özellikli kompakt NIKKOR Z objektif yelpazesiyle videolarda da durağan görüntülerde de elde edebileceğiniz sinematik alan derinliğine aşık olacaksınız.


Web sitesi: www.nikon.com.tr – www.karacasulu.com