Sosyal Medya

Fintech

Octet 2021’de yüzde 65’in üzerinde büyüdü

Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, 2021’de yüzde 65’in üzerinde büyüdüklerini ve gelecekte bankacılık işlemlerinin fintech şirketleri üzerinden yönetileceğini açıkladı.

Octet 2021’de yüzde 65’in üzerinde büyüdü

Gelecekte Bankacılık İşlemleri Fintech Şirketleri Üzerinden Yönetilecek

Pandemiyle birlikte ödeme kuruluşlarının ürün ve hizmetlerine olan talepler gittikçe artıyor. 2021’de Fintech sektörü küresel yatırımdan 91 milyar dolar pay aldı. Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, 2021’de yüzde 65’in üzerinde büyüdüklerini ve gelecekte bankacılık işlemlerinin fintech şirketleri üzerinden yönetileceğini açıkladı.

Türkiye, sahip olduğu teknolojik yetkinlik ve finans sektöründeki sağlam tecrübesi sayesinde finansal teknoloji alanında büyük bir potansiyele sahip. T.C Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Fintech Raporu’na göre Türkiye’de bu yıl itibariyle 24 fintech şirketine yapılan yatırım tutarı 44.6 milyon dolara ulaştı.

COVID-19 ile ticaretin paraya el değmeden gerçekleşme oranı ve hızının arttığına dikkat çeken Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan,

“Birçok ürünün satış hacminde %300’ü geçen büyümeler oldu. E-ticaret ve uzaktan tahsilat, Covid-19 salgınının baş göstermesiyle beraber yepyeni bir seviyeye ulaştı. Bu doğrultuda, ödeme kuruluşlarının ürünlerine ve hizmetlerine firmalardan gelen talepler de artış gösterdi. Arz talep dengeleri tamamen değişti. Fintech sektörü küresel yatırımdan 91 milyar dolar pay aldı. Ödeme sistemlerinin hızlı gelişimi 2020’de pandemi süreciyle birlikte en üst noktaya ulaştı. Octet olarak 2020’de 1.2 Milyar TL olan ciro rakamımızı bu sene 2 Milyar TL üzerine çıkararak yüzde 65’in üzerinde büyüdük. Bu büyümenin 2022’de de süreceğini düşünüyoruz” dedi.

Gelecekte bankacılık işlemlerinin alıcı ve satıcıyı bankalarla aynı ortamda bir araya getiren Fintech şirketleri üzerinden yönetileceğini öngördüklerini de belirten Ekemen Fidan,

“Aynı zamanda, açık bankacılık ve dijital bankacılık alanlarında da hızlı büyüme sağlanacağı ve buna uygun yeni mevzuat düzenlemelerinin olmasını kaçınılmaz görüyoruz. Bankalar Arası Kart Merkezi’nin açıkladığı verilere göre, Eylül sonu itibarıyla Türkiye’de 82.1 milyon adet kredi kartı, 146.1 milyon adet banka kartı ve 53.2 milyon adet ön ödemeli kart kullanıldı. Toplam kart sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artış göstererek, 281.4 milyon adede ulaştı. Octet Türkiye olarak geliştirdiğimiz dijital platform üzerinden işletmelerin ödeme ve tahsilat işlemlerini güvenli bir ortamda, hızlı bir şekilde yapabilmelerini sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Octet’in 2021 yılını da değerlendiren Ekemen Fidan,

“İşlem ortalamamız 2020 yılında ilk altı ayında işlem başına 6 bin 500 TL iken 2021’de ise bu rakam 9 bin 500 TL’ye yükselerek %50 artış gösterdi. Ayrıca Octet ürünlerini kullanan KOBİ müşterilerinin sayısı geçen yıla göre %80 oranında artarken, Octet Portal üzerinden geçen Kobi firmalarının cirosu ise 2020 yılı Aralık ayına göre %100 arttı. Türkiye’de 4 milyon KOBİ işletmeye hızlı, güvenli, dijital tahsilat yöntemlerini ulaştırmaya kararlı ekibimizle büyümeye devam ediyoruz.” dedi.

Şirketlerin tüm tahsilat ürünlerini tek bir platformdan güvenli ve hızlı bir şekilde yönetmelerine, farklı ödeme çözümleriyle hem firmaların hem de onların tedarikçilerinin hızlı, güvenli ve ucuz finansmana ulaşmasına katkı sağlayan Octet, 2022 yılında da Türkiye finans ve ticari hayatına maksimum katkı vermeyi hedefliyor.

OCTET Türkiye: Avustralyalı Ticari Finansman Şirketi Octet’in MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) iştiraki olarak faaliyet gösteriyor. Firmalar arası çevrimiçi bir tedarik zinciri ödeme portalı sunan şirket, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile BDDK’nın 26.01.2017/7222 no’lu kararı kapsamında aldığı lisansla ödeme kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. Octet Türkiye ek olarak TCMB mevzuatına ve PCI-DSS standartlarına uyum sağlamaktadır ve bağımsız olarak denetlenmektedir. Bugün Octet, Türkiye’de şirketlere çoklu banka platformunda güvenli işletme sermayesi yönetimi ve tedarik zinciri finansmanına ulaşım hizmeti veriyor. Çözümleriyle KOBİ’ler, büyük işletmeler ve bayi ağına sahip firmaların işlerini kolaylaştıran Octet Türkiye, satıcı için nakit döngüsünü kısaltırken alıcı için de bu süreci uzatıyor. Octet platformunun ticaret yapan tarafları arasında yanlış anlamalara ve sahtekârlığa olanak tanımayan güvenli altyapısı, kredi sağlayan bankalar için de şeffaflık sağlıyor. Octet üyeleri de çok sayıda banka ve tahsilat aracına güvenli ve kolay şekilde erişmenin farkını yaşıyor.

www.octet.com.tr