Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Özel İletişim Vergisi’ne zam! İnternet faturaları ne kadar artacak?

Özel iletişim vergilerine dün gece itibariyle zam yapıldı. Telefon konuşmalarından internet ücretlerine ve kablolu tv hizmetlerine kadar bir çok alanda etkisini hissetmeye yakında başlarız. 

İnternet faturaları ne kadar artacak? Özel İletişim Vergisi artırıldı

Özel iletişim vergilerine dün gece itibariyle zam yapıldı. Telefon konuşmalarından internet ücretlerine ve kablolu tv hizmetlerine kadar bir çok alanda etkisini hissetmeye yakında başlarız.

Söz konusu hizmetlerden alınan vergi oranı yüzde 7.5’ten yüzde 10’a çıkartıldı.

Vergi artışıyla bütçeye bu yıl yaklaşık 1.5 milyar lira ilave gelir sağlanması bekleniyor. Özellikle son 1 yılda pandemi koşulları nedeniyle vatandaşın internet ve iletişim harcamaları yükseldiği bir ortamda bu vergi artışı tepki çekti. Özel İletişim Vergisi’ne yapılan bu artış 100 TL’lik bir faturada önceki dönemde KDV ve ÖİV toplam bedeli olan 20,32 TL’yi 21,88 TL’ye çıkaracak. Yani bu artış 100 TL’lik faturada 1.56 TL zam olarak vatandaşın iletişim maliyetini artıracak. Sektör aktörlerinin bu vergi artışını doğrudan müşterilerine yansıtıp yansıtmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Türkiye gıda fiyatlarındaki artışı tartışırken Özel İletişim Vergisi’nin dün gece yüzde 10’a çıkarılması dikkat çekti. Özellik son 1 yılda pandemi koşulları nedeniyle vatandaşın internet ve iletişim harcamaları yükseldiği bir ortamda bu vergi artışı tepki çekti. Yıl başında enflasyonla mücadeleye destek olmak adına tütün ürünlerinde vergide indirim yönlü bir ayarlama yapılmıştı. Merkez Bankası son enflasyon raporunda bu düzenlemenin pozitif katkısına işaret etmişti. Şimdi ÖİV’nin yüzde 7.5’ten yüzde 10’a yükseltilmesiyle gözler bu artışın fiyatlara nasıl yansıyacağına da çevrildi. Özel İletişim Vergisi’ne yapılan bu artış 100 TL’lik bir faturada önceki dönemde KDV ve ÖİV toplam bedeli olan 20,32 TL’yi 21,88 TL’ye çıkaracak. Yani bu artış 100 TL’lik faturada 1.56 TL zam olarak vatandaşın iletişim maliyetini artıracak. Türkiye’de ortalama fatura tutarı 60 TL olduğu düşünüldüğünde de her vatandaşın cebinden ayda 1 TL daha fazla çıkacak. Ancak 100’de 1.56 puan vatandaşın enflasyonu artmış olacak. Diğer yandan da bu kararla devlet 1 yılda 1.5 milyar lira ilave vergi geliri elde etmiş olacak.

Telekom sektöründe faaliyet gösteren şirketlere gözler çevrildi!

Alkollü içecekler sektöründeki vergi artışlarının bir kısmını ilgili sektör aktörleri fiyatlarına doğrudan yansıtmamıştı. Korona virüsü ile mücadele ortamında vatandaşın vazgeçilmezi olan internette özellikle Telekom sektörünün aktörlerinin faturalara yansıyacak ortalama 1 TL’lik artışı doğrudan yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.

Özel sektörün vergi artışını nasıl yansıtacağı bilinmiyor ancak şubat ayında güncellenmesi beklenen TÜİK enflasyon sepetinde bugün haberleşme harcamalarının katkısı yüzde 4. Yani bu vergi artışı doğrudan fiyatlara yansıtıldığında 100’de 1.56 puanlık artış yaşanacağına göre TÜİK’in yıllık enflasyonuna 0.063 puanlık ek artış getirecek.

Özel iletişim vergisi oranlarının artırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bugünden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren karar uyarınca, özel iletişim vergisi yüzde 7.5’ten yüzde 10’a çıkartıldı. Vergi artışından etkilenen hizmetler şöyle:

  • – Ön ödemeliler dahil her türlü mobil elektronik haberleşme kapsamındaki tesis, devir, nakil ve haberleşme (konuşma) hizmetleri.
  • – Radyo ve televizyon yayınlarının uydu platformu ve kablo ortamından iletilmesine ilişkin hizmetler.
  • – Kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmeti.
  • – Diğer elektronik haberleşme hizmetleri.

Depremin yaralarını sarmak amacıyla getirilen özel iletişim vergisi kalıcı hale geldi!

Depremin yaralarını sarmak amacıyla getirilen ve daha sonra kalıcı hale gelen özel iletişim vergisi, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren kanunla tüm hizmetlerde yüzde 7.5 oranında eşitlenmişti. Daha önce telefon tesis, devir, nakil ve konuşma hizmetlerinden yüzde 25, kablolu radyo televizyon ile diğer elektronik haberleşme hizmetlerinden yüzde 15, internet hizmetlerinden de yüzde 5 oranında vergi alınıyordu. Whatsapp başta olmak üzere bazı uygulamalar üzerinden telefon konuşmalarının yaygınlaşması üzerine internetten alınan vergi yüzde 7.5’e yükseltilmişti.

Yeni artırımla birlikte tüm haberleşme hizmetlerinden alınan özel iletişim vergisi yüzde 10’a çıkartıldı. Vergi artışı, şubat ayındaki telefon faturalarına yansıyacak.

2021 yılı bütçesi TBMM’ye sunulurken, 2020 yılında özel iletişim vergisi gelirlerinin 4 milyar 279 milyon lira olacağı tahminiyle, 2021 yılında 4 milyar 703 milyon liralık gelir hedefi belirlendi. 2020 yılına göre özel iletişim vergisi gelirinde yüzde 9.9 oranında artış öngörüldü.

Ancak, yılın son çeyreğinde özel iletişim vergisi gelirleri tahminlerin üzerinde gerçekleşti ve yılı 4 milyar 488 milyar lira gelirle kapattı.

Yüzde 7.5 özel iletişim vergisi oranına göre 2021 yılı için belirlenen vergi gelirlerinin yüzde 33 oranında artmasıyla en az 1.5 milyar liralık ilave vergi geliri elde edilmesi bekleniyor.

2021 bütçe kanununda özel iletişim vergisi gelirlerinin 2022’de 5.1 milyar, 2023’te de 5.4 milyar lira olması öngörüldü.

Yapılan artışla 2021 yılındaki vergi geliri 2023 yılı hedefini de aşacak.