Sosyal Medya

Otomobil

Araçlarda Virüs Tehlikesi: “Polen Filtresi Deyip Geçmeyin!”

Araçlarda virüs tehlikesi, polen filtresi deyip geçmeyin! Pandemi döneminde polen filtresi ne zaman değiştirilmeli?

Araçlarda Virüs Tehlikesi: “Polen Filtresi Deyip Geçmeyin!”

Pandemiyle birlikte özel otomobiller, toplu taşıma araçlarına oranla daha sık tercih edilmeye başladı. Gündelik hayatın olmazsa olmazı otomobillerin en önemli donanımlarından birisi ise havalandırma ile klima sistemleri oluyor.

İç mekandaki hava kalitesine direkt olarak etki eden polen filtreleri, bahar aylarına bitkiler arasındaki etkileşim sonucu ortaya çıkan polenlerin, tozların ve partiküllerin yaşam alanına girmesini engelliyor. Ancak Otomobil uzmanları, uzun süre değiştirilmeyen polen filtrelerinin, havalandırma sisteminde bakteri, virüs, küf ve mantarların birikmesine sebep olarak birçok hastalığa davetiye çıkardığına dikkat çekiyor.

Modern otomobillerin hepsinde görev yapan bu filtreler, polenlerin, tozların, partiküllerin, ağaç yapraklarının, böcek tortularının yaşam alanına girmesini engelliyor. Ancak değişimi geciktirilen bu filtreler, zaman içerisinde havalandırma sisteminde ve kabinde birçok mantar, küf, bakteri ve virüsün üremesine sebep olarak önemli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Ömrünü tamamlayan filtre, astım, alerjik rinit, lejyoner hastalığı ve virüs ve bakterilerin sebep olduğu birçok enfeksiyona davetiye çıkarıyor. İç mekanda kötü bir koku yayan eskimiş polen filtreleri, camların buğulanmasına neden olarak sürüş güvenliğini de tehdit ediyor.

“Pandemi sebebiyle 6 ayda bir değişim tavsiye ediyoruz”

Sürücüler kısıtlamalar yüzünden araçlarını uzun zamandır ihmal ediyor. Üreticilerin hemen hepsi, polen filtrelerinin yılda bir kez değişimini öneriyor. Ancak şehir içinde sık yolculuk yapıyorsanız ve aracınızda sürekli farklı insanlarla yolculuk ediyorsanız 6 ayda bir polen filtresinin değişimi tavsiye ediliyor.

Maliyeti oldukça uygun olan bu filtrelerin, virüslerin iç mekana girişini engellediğine dair henüz bilimsel bir araştırma yok. Fakat uzun süre aynı filtrenin kullanılması, birçok zararlı organizmanın konaklanmasına imkan tanıyarak hastalıklara sebep oluyor. Üreticilerin önerdiği mikro filtreler karbon alaşımıyla çok daha iyi koruma sağlıyor. Kısa süre içinde premium segmentteki birçok otomobilde Domuz Gribi, Covid-19 gibi hastalıklara sebep olan virüsleri etkisizleştirecek yeni kabin filtreleriyle tanışabiliriz.