Sosyal Medya

Otomobil

PURE-ETCR ile EARTHDAY.ORG Daha Fazla Sürdürebilirlik İçin Canopy Projesi’ne İmza Attı

Elektrikli otomobillerin yarıştığı uluslararası motorsporları organizasyonu PURE-ETCR Elektrikli Binek Otomobil Dünya Kupası, EARTHDAY.ORG ile çevreye duyarlı bir ortaklığa imza attı.

PURE-ETCR ile EARTHDAY.ORG Daha Fazla Sürdürebilirlik İçin Canopy Projesi’ne İmza Attı

2021 Yılında Yarışılan Her Kilometreye Bir Ağaç…

Elektrikli otomobillerin yarıştığı uluslararası motorsporları organizasyonu PURE-ETCR Elektrikli Binek Otomobil Dünya Kupası, EARTHDAY.ORG ile çevreye duyarlı bir ortaklığa imza attı. Bu ortaklık kapsamında, Canopy Projesi ağaçlandırma planıyla küresel sürdürülebilirlik adımları atılarak 2021 sezonunda PURE-ETCR kapsamındaki her yarış kilometresi için bir ağaç dikilmesi sağlandı.

PURE-ETCR, elektrikli otomobil yarışı organizasyonu motorsporlarında daha fazla sürdürülebilirlik için önemli adımlar atmayı sürdürüyor. PURE-ETCR, EARTHDAY.ORG’un küresel yeniden ağaçlandırma girişimi Canopy Projesi aracılığıyla, 4.500 adedin üzerinde ağaç dikerek çevresel katma değer yaratma sorumluluğu üstlendi.

Her kilometreye bir ağaç

En büyük otomotiv üreticilerinin en yeni elektrikli otomobillerini sergilemeleri için küresel bir platform oluşturan, 680 HP’lik elektrikli otomobillerin birbiri ile kıyasıya yarıştığı PURE-ETCR, Canopy Projesi kapsamında 2021 yılında yarıştığı her kilometre için bir ağaç dikme sözü verdi. Temmuz ayında MotorLand Aragón’da, CUPRA by Zengo Motorsport’tan ilk şampiyon Mattias Ekström, Hyundai Motorsport N’den Augusto Farfus, Romeo Ferraris-M1RA’dan Oli Webb ve PURE-ETCR ekibinin üyelerinin katılımıyla pist etrafına 20’den fazla ağaç dikilerek başlayan süreç, 2021 yılı boyunca devam etti. Böylece sezon boyunca toplam yarış kilometresi olan 4.691 sayısı kadar ağaç dikimi sağlandı.

“Amacımız, emisyonla mücadelede elektrikli ulaşımı teşvik etmek!”

PURE-ETCR Direktörü Xavier Gavory yapmış olduğu değerlendirmede,

“PURE-ETCR olarak misyonumuz, karbon emisyonlarına karşı mücadelede temel eylemlerden biri olarak elektrikli ulaşımı teşvik etmek. Son 51 yıldır Dünya Günü’nün organizatörü EARTHDAY.ORG ile güçlerimizi birleştirerek sürece dahil olduk. Bu vesileyle dünya genelinde çevrecilik hareketlerini çeşitlendirmek ve çevrecilikle ilgili eğitimler vermek gibi organizasyonun bazı projelerine dahil olduk. Bununla birlikte kendi sürdürülebilirlik taahhütlerimizi de yerine getirmeye devam ediyoruz. Canopy Projesi bu misyon için mükemmel bir tamamlayıcı oldu. EARTHDAY.ORG, 2010 yılından bu yana Canopy Projesi ile dünya genelinde on milyonlarca ağaç dikti. Bu sadece emisyonları azaltmaya değil, aynı zamanda gezegendeki insanların yaşamlarını iyileştirmeye de yardımcı oluyor” dedi.

2021 PURE-ETCR Şampiyonu Mattias Ekstrom ise,

“Bence çevreye olabildiğince iyi bakmamız gerektiğini herkese göstermek için motorsporları adına iyi bir örnek. Herkes küçük de olsa bir sorumluluk üstlenebilirse, büyük fark yaratabiliriz. Kırsalda büyüdüm, bu nedenle ormanda yaşamaya alıştım ve hasat etmenin sorunlarını çok iyi biliyorum. Herkesin ağaç dikmek isteyeceğini düşünüyorum. Hepimiz yapsaydık, çok ağaç olurdu” şeklinde konuştu.

Dünya genelinde 700 binin üzerinde ağaç dikildi

Canopy Projesi, geçen yılın aynı dönemde 17.000 tondan fazla karbon üretimini dengelemek üzere yeniden ağaçlandırma projelerinin bir parçası olarak dünya genelinde 700.000 adedin üzerinde ağacın dikilmesi için itici güç oldu. Bu projelerin çoğu Uganda, Hindistan, Meksika, Kanada ve Madagaskar gibi yeniden ekimin yerel topluluklar için çevresel ve ekonomik faydalar yaratmaya uygun olduğu ülkelerde gerçekleştirildi. PURE-ETCR, FIA eTouring Otomobil Dünya Kupası’na dönüşme yolunda motorsporlarını daha sürdürülebilir hale getirmek için elektro ulaşımı ve emisyonsuz motorsporlarını teşvik etmeye devam ediyor.