Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Qualcomm 5G NR Milimetrik Dalgaları Nasıl Kullanır? Süper Hızlı Mobil İnternet Nasıl Çalışacak?

Qualcomm 5G NR Milimetrik Dalgaları Nasıl Kullanır? Süper Hızlı Mobil İnternet Nasıl Çalışacak? Qualcomm 5G NR Milimetrik Dalgaları ve 6 GHz altı RF Modüllerini Mobil Cihazlarla Buluşturuyor

Qualcomm 5G NR Milimetrik Dalgaları ve 6 GHz altı RF Modüllerini Mobil Cihazlarla Buluşturuyor

Süper Hızlı Mobil İnternet Getirecek 5G NR Milimetrik Dalgaları Nasıl Kullanır?

5G Milimetrik Dalgaları Nasıl Kullanır? Bu Hücresel İnternet için Neden Önemli? 5G bir süre aldı, ancak ilk 5G standartları son olarak geçtiğimiz yıl sonunda onaylandı. 5G NR, yeni bir spektruma dokunarak süper hızlı mobil interneti getirecek.

Milimetrik dalga anten modüllerinin yeni ailesi mobil milimetrik dalgalarını form faktörlü akıllı telefonda uygulanabilir hale getiriyor.

Qualcomm Incorporated’ın (NASDAQ: QCOM) iştiraki Qualcomm Technologies, Inc., bugün akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar için dünyada ilk defa tamamıyla entegre 5G NR milimetrik dalgasını ve 6 GHz altı RF modüllerini duyurdu. Qualcomm® QTM052 milimetrik dalga anten modül ailesi ve Qualcomm® QPM56xx 6 GHz altı RF modül ailesi, mobil cihazlarda kullanıma yönelik son derece kompakt bir alanda modemden antene çözüm sunmak için Qualcomm® Snapdragon™ X50 5G modem ile eşleşebiliyor.

Qualcomm 5G NR Milimetrik Dalgaları Nasıl Kullanır? Süper Hızlı Mobil İnternet Nasıl Çalışacak?

Qualcomm Incorporated’ın Başkanı Cristiano Amon, konuyla ilgili

“Akıllı telefon ve diğer mobil cihazlar için ilk ticari 5G NR milimetrik dalga anten modülleri ve 6 GHz altı RF modülleri; mobil sektörü için büyük bir dönüm noktası. Qualcomm Technologies’in 5G’ye yaptığı erken yatırımlar; geçmişte mümkün olmadığı düşünülen bir mobil milimetrik dalga çözümünün yanı sıra tamamıyla entegre bir 6GHz altı RF çözümünü sektöre sunmamızı sağladı. Hem milimetrik dalga hem de 6GHz altı yelpaze bandında yayılan bu tür modemden antene çözümler; özellikle akıllı telefonlar için mobil 5G ağlarını büyük çaplı ticarileştirmeye hazır hale getiriyor. 5G ile tüketiciler; avuçlarının içinde, eşi benzeri olmayan bir çözümle gigabit sınıfında internet hızına sahip olacak ve bu da mobil deneyimde devrim yaratacak” dedi.

Bugüne kadar milimetrik dalga sinyalleri, teknik ve tasarım güçlüklerine yol açması nedeniyle mobil kablosuz iletişiminde kullanılamıyordu. Bu da malzeme, form faktör, endüstriyel tasarım, sıcak hava akışı ve ışıma gücü için düzenleyicilerin öngördüğü gereklilikler başta olmak üzere cihaz mimarisinin neredeyse her alanını etkiliyordu. Bu yüzden mobil sektöründeki birçok firma milimetrik dalgaların mobil cihaz ve ağlarda kullanılamayacağını düşünüyordu ve bu sebeple hayata geçirilme ihtimali düşüktü.

Qualcomm 5G Milimetrik Dalgaları Nasıl Kullanır?

Milimetrik dalgalar ile bağlantılı olan zorlu güçlüklerin aşılmasına yardımcı olması için QTM052 milimetrik dalga anten modülleri, kapsayıcı bir sistem olarak Snapdragon X50 5G ile modemiyle birlikte çalışıyor. Cihazlar gelişmiş ışın biçimlendirme; ışın yönlendirme ve ışın takip etme teknolojilerini destekleyerek milimetrik dalga sinyallerinin menzilinde ve güvenilirliğinde gözle görülür bir gelişme sağlıyor.

Cihazlarda entegre 5G NR radyo alıcı-vericisi

Cihazlarda entegre 5G NR radyo alıcı-vericisi, gücü yöneten mikroçip (IC), RF ön-uç bileşenleri ve aşamalı anten dizisi özellikleri bulunuyor. Aynı zamanda 26.5-29.5 GHz’in (n257) yanı sıra tüm 27.5-28.35 GHz (n261) ve 37-40 GHz (n260) milimetrik dalga bantlarında; 800MHz’e kadar olan bant genişliklerini destekliyor.

En önemlisi de QTM052 modülleri; tüm bu kapasiteleri akıllı telefonun içine dört tanesinin sığabileceği kadar son derece kompakt bir alanda bir araya getiriyor. Bu gelişme; milimetrik 5G NR’lik   yüksek hızın sunduğu avantajlarla birlikte ilgi çekici form faktörleri sunarak; orijinal ürün üreticilerinin mobil cihazlarının endüstriyel tasarımlarını evrimleştirmeye devam etmesini sağlıyor. Bu, cihazları 2019’un ilk yarısı gibi kısa bir sürede piyasaya sürmeye hazır hale getirme fırsatı sunuyor.

Qualcomm 5G NR Milimetrik Dalgaları Nasıl Kullanır? Süper Hızlı Mobil İnternet Nasıl Çalışacak?