Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Rosatom, Çin’de nükleer yakıttaki yenilikçi gelişmeleri sundu

Uluslararası bilim ve teknik konferansı “TopFuel 2023” Çin'in Şian kentinde düzenlendi. Rus uzmanların katıldığı konferansta basınçlı su reaktörleri (PWR), kaynar su reaktörleri (BWR) ve VVER tipi reaktörler için nükleer yakıtın geliştirilmesi ve işletilmesi konusu ele alındı.

 

Rosatom, Çin’deki uluslararası “TopFuel 2023” konferansında nükleer yakıttaki yenilikçi gelişmeleri sundu

 

Uluslararası bilim ve teknik konferansı “TopFuel 2023” Çin’in Şian kentinde düzenlendi. Rus uzmanların katıldığı konferansta basınçlı su reaktörleri (PWR), kaynar su reaktörleri (BWR) ve VVER tipi reaktörler için nükleer yakıtın geliştirilmesi ve işletilmesi konusu ele alındı.

TVEL Yakıt Şirketi ve nükleer yakıt geliştirme alanında faaliyet gösteren diğer Rosatom kuruluşlarından uzmanlar, Rus tasarımı VVER reaktörleri için nükleer yakıt geliştirme stratejisini ve küçük güç reaktörleri için yakıt çözümlerini sundular. Uzmanlar, Rus tasarımı TVS-Kvadrat (TVSK) yakıtına dayalı Batı tasarımı PWR reaktörleri için yakıt tertibatları ve yakıt döngüleri tasarlamaya yönelik Rus önerisine özel önem verdiler.

Rus uzmanlar, konferans kapsamında, bir Avrupa PWR-900 reaktöründeki tam işlem döngüsünden ve bağımsız bir bilim merkezindeki reaktör sonrası çalışmalardan elde edilen deneyime dayanarak, TVSK yakıtının yüksek özellikleri hakkında raporlar sundular. Uzmanlar, endüstriyel çalışma koşulları altında yakıtın mükemmel durumunu ve TVSK’nin daha yüksek uranyum zenginleştirme seviyeleri ve entegre yanıcı soğurucularla entegre edilme olasılıklarını gösterdiler. Bunun nükleer enerji santrallerinin işletilmesini ekonomik açıdan daha verimli hale getirmesi bekleniyor.

Rosatom, Çin'de nükleer yakıttaki yenilikçi gelişmeleri sundu

TVEL’de TVS-Kvadrat programının proje lideri Ilya Ushmarov, konuya ilişkin şunları söyledi: “TVSK yakıtı, nükleer santral işletmecilerine güç ünitelerinin performansının ve operasyonel güvenliğin artırılması ile yakıt tedarik zincirinin istikrarının iyileştirilmesi gibi benzersiz avantajlar sağlıyor ve bunların tümü, Rosatom’dan tamamen bağımsız teknik çözümlerle elde ediliyor.”

TVSK, küresel pazarda, orijinal PWR reaktör teknolojisinin geliştiricilerinden tamamen bağımsız olan tek nükleer yakıt olma özelliği taşıyor. TVSK, VVER reaktörleri için Rus yakıtı üretiminde ve işletilmesinde uzun yıllar boyunca verimliliğini kanıtlamış en iyi malzemeleri ve teknik çözümleri kullanıyor.