Sosyal Medya

Güvenlik/Koruma

2017 Yılında Karşılaşacağımız Siber Tehditler!

Siber Tehditler 2017, 2017 yılında karşılacağımız siber tehditler. Siber Suçların radarında yeni nesil teknolojiler var! 2017 SİBER TEHDİTLERİ

2017’de siber suçların radarında yeni nesil teknolojiler yer alıyor!

McAfee Labs 2017 Tehdit Öngörüleri Raporu yayınlandı. İşte 2017 yılında karşılacağımız Siber Tehditler!

Rapora göre, gelecek yıl siber güvenlik dünyasında 14 yeni gelişme öne çıkacak, Bulut ve Nesnelerin İnterneti alanında siber suçların artmasını önlemek için yenilikçi ve kapsamlı çözümler yaratılması gerekecek. Intel Security araştırmacılarının öngörülerine yer verilen rapor, sektörün karşı karşıya olduğu 6 temel soruna da işaret ediyor.

McAfee Labs, 2017 Tehdit Öngörüleri Raporunda. Raporda siber güvenlik dünyasını etkisi altına alacak 14 gelişme, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Bulut güvenliğini gelecek 4 yıl içerisinde etkilemesi beklenen konular ve siber güvenlik endüstrisinin karşı karşıya olduğu altı temel zorluk yer alıyor.

2017 Yılında Karşılaşacağımız Siber Tehditler!

Siber suçlar alanındaki mevcut tehditleri ele alan rapor, kurumların bir yandan en yeni teknolojilerle işlerini geliştirirken bir yandan da bu teknolojileri nasıl en doğru şekilde koruyabilecekleri konusunda yol gösterici bilgiler içeriyor.

Raporda ayrıca , siber güvenlik sektörünün karşı karşıya olduğu en zorlu altı problem, siber suçlular ile siber güvenlik sektörü arasındaki bilgi asimetrisinin azaltılması, saldırı gerçekleştirmenin maliyetinin artırılması ya da saldırıların daha az kârlı hale getirilmesi, siber etkinliklerde görünürlüğün artırılması, yasaların ve kuralların kötüye kullanılması durumlarının daha iyi tanımlanması, dağıtılmış verinin güvenliğinin daha etkin bir şekilde sağlanması ve ajan bulunmayan ortamların korunması olarak açıklandı. Bu temel konular çerçevesinde sektör temsilcileri güvenlik sistemlerinin etkinliğini iyileştirmeye davet edildi.

i%cc%87ntelsecurity

2017’de siber suçluların radarında yeni nesil teknolojiler yer alıyor! Siber Tehditler!

Yeni yılda siber suçlular fidye yazılımı, sofistike donanım ve donanım yazılımı saldırıları ve Nesnelerin İnterneti ile “akıllı ev” sistemlerine yönelik saldırılar konularına odaklanacak. Sosyal mühendislik saldırılarını geliştirmek üzere makine öğreniminin kullanımı artacak. Bununla birlikte siber güvenlik sektörü ile kanun koyucular arasındaki iş birliği güçlenecek.

2017 Yılında Karşılaşacağımız Siber Tehditler!

2017’nin öne çıkan siber tehditler ise şunlar:

 • Fidye yazılımı saldırıları 2017 yılının ikinci yarısında hem hacim hem de etkinlik anlamında düşüş gösterecek.
 • Windows odaklı ‘exploit’ tehditlerin sayısı azalmaya devam edecek ancak altyapı yazılımı ve sanallaştırma yazılımını hedef alan ‘exploit’ saldırılarında artış bekleniyor.
 • Donanım ve donanım yazılımı, siber suçluların radarında yer almaya devam edecek.
 • Laptop üzerinden çalışan yazılım kullanan hacker’lar, pek çok farklı amaçla drone kaçırma eylemleri gerçekleştirecek.
 • Siber hırsızlar mobil cihaz kilitlerini hedef alan mobil saldırılarla bilgi hırsızlığı gerçekleştirecek ve banka hesapları ve kredi kartı gibi finansal bilgileri elde edebilecek.
 • Nesnelerin İnterneti odaklı zararlı yazılımlar, akıllı ev sistemlerine sızacak ve bu alanın güvenliği göz ardı edilirse varlıkları yıllarca fark edilmeyebilecek.
 • Makine öğrenimi, sosyal mühendislik saldırılarının hem sayılarının artmasını hem de daha sofistike hale gelmelerini sağlayacak.
 • Sahte reklamlar ve satın alınan “beğeni”ler nedeniyle dijital dünyada güven hızla azalmaya devam edecek.
 • Reklam verenler arasındaki reklam savaşları şiddetlenecek ve yeni teknikler geliştirilecek, bu teknikleri kopyalayan siber suçlular da zararlı yazılım dağıtım kabiliyetlerini güçlendirecek.
 • Politik ya da sosyal amaçlı hack’leme eylemlerinde bulunanlar, kişisel gizlilikle ilgili konuları açığa çıkarmada önemli bir rol oynayacak.
 • Siber güvenlik endüstrisi ile kanun koyucular arasındaki güçlenen iş birliği sayesinde artan uygulamalarla siber suçların önüne geçilmede önemli bir adım atılacak.
 • Tehditlerle ilgili bilgi ve istihbarat paylaşımı, bu alanda pozitif gelişmeler yaşanmasını sağlayacak.
 • Siber casusluk, ulus-devletlerde olduğu gibi özel sektör ve yer altı suç dünyasında da yaygınlaşacak.
 • Fiziksel ve siber güvenlik endüstrilerinde yer alan kurumlar dijital tehditlere karşı daha gelişmiş ürünler sunmak üzere birlikte hareket etmeye başlayacak.

intelsecurity   McAfee Labs 2017 Tehdit Öngörüleri Raporu