Sosyal Medya

Ne? Nasıl yapılır?

Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır? Mahkeme Kararsız Ad Soyad Değişikliği

Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır? Mahkeme Kararsız Ad Soyad Değişikliği. Uygulama Başladı 1 Defaya Mahsus Değiştirebilirsiniz!

Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır? Mahkeme Kararsız Ad Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır?

Bir defaya mahsus mahkeme kararsız soyad değişikliğini uygulaması başladı. Mahkemesiz Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır?

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun ad ve soyadı düzeltilmesi başlıklı ek geçici 8. maddesinde yapılan değişiklikle, vatandaşlar bir defaya mahsus mahkeme kararına ihtiyaç duymadan ad ve soyadı değişikliği yapabiliyor.

Kimler Soyad Değişikliği Yapabilir?

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında vatandaşların Soyadı Kanunu’na aykırı olan, umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları, yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadlarını mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirebiliyor.

Son çıkan düzenleme ile ad ve soyadı kanununa aykırı olan isimlerin değiştirilmesi için; mahkeme kararına ihtiyaç duyulmadan bir kereye mahsus bu değişiklik nüfus müdürlüklerine dilekçeyle başvurulması halinde il ve ilçe idare kurullarında alınan kararla değiştirilebileceği ifade edilmektedir. Örneğin bu çerçevede; 5 Ocak 2018 tarihinden bugüne kadar Adıyaman’da 81 kişi; ad ve soyadı değişikliği veya düzeltilmesi için müracaatta bulunulmuş ve gerekli düzeltmeler yapıldı.

Halen başvuruda bulunan vatandaşlarımızın başvuruları İl İdare Kurulu’nca değerlendirilerek; yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan; ad ve soyadların bir defaya mahsus değiştirilmesine devam edilmektedir.

Soyadı Değişen Erkeklerin Eşleri ve Çocukları Bu Uygulamadan yararlanacak

Soyadı değiştirilen erkek ise kendisi ile birlikte eşi ve ergin olmayan çocuklarının da soyadları düzeltilmektedir. Uygulama 3 Kasım 2019 tarihine kadar devam edecektir.


Soyad Değiştirme Nasıl Yapılır?