Sosyal Medya

Genel

Türkiye’nin Robotik Takımı SPaRC 5665 Los Angeles Yolcusu

SPaRC 5665 Robotik Takımı, mart ayı sonunda ABD’de 8 binden fazla takımla yarışarak, Los Angeles’te Türkiye’yi temsil edecek.

SPaRC 5665 Robotik Takımı, mart ayı sonunda ABD’de 8 binden fazla takımla yarışacak.

Türkiye’de kimbilir kaç nesil “Japonlar bunu da yaptı” başlıklarıyla duyurulan robot haberlerini okuya okuya büyüdü. Şimdiki gençler bir neslin hayalini kurduğu robotları gözü kapalı üretiyor. Hatta robotçu gençlerimizin ünü sınır ötesine ulaştı.

Lise öğrencisi Alara Güler’in geliştirdiği tarım robotunun Tayvan’da dünya ikincisi olmasının ardından aralarında Alara Güler’in de bulunduğu SPaRC 5665 Ekibi Los Angeles yolcusu.

ABD’de 8 binden fazla takımla yarışacaklar

Robert Koleji, Saint Pulcheire, Ulus Özel Musevi Lisesi, Maltepe Anadolu Lisesi, Muğla Yönelt Okulları, Enka Teknik Okulları, Koç Lisesi ve Üsküdar Amerikan Lisesi’nden 83 öğrenci ve 10 öğretmenin oluşturduğu SPaRC 5665 Robotik Takımı, mart ayı sonunda ABD’de 8 binden fazla takımla yarışacak.

SPaRC 5665 Robotik Takımı

Türkiye’de 5 bin dolarlık girişimci ödülünü kazandılar

Türkiye’de 5 bin dolarlık girişimci ödülünü Kazanan SPaRC 5665 Robotik Takımı Los Angeles’te Türkiye’yi temsil edecek.

Okullarında ve Türkiye’nin çeşitli illerinde robotik çalışmalarını yaymak için bir çok proje geliştiren SPaRC 5665 Takımı ayrıca birçok sosyal projeye de imza attı. Robot yapımı ve robotların kontrolünün yanı sıra onbinlerce lise öğrencisine paylaşma, takım ruhu ve disiplini aşılandı.

Nasa ve Google yakından takip ediyor

Yarışmanın kuralı gereği altı hafta gibi kısa sürede robot hazırlayan gençler NASA, Google ve dünyanın önde gelen şirket ve üniversiteleri tarafından da yakından takip ediliyor.

Ginger’in mucidi Dean Kamen’in projesi

FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) 1989 yılında mucit Dean Kamen tarafından kuruldu. Amacı gençlerin bilim ve teknoloji alanındaki ilgisini arttırmaktı. Manchester, NH merkezli olan ve kâr amacı gütmeyen vakıf, gençlere bilimi, teknolojiyi, matematiği ve mühendislik gibi alanlarda geleceğin liderlerine erken yaşlarda bir alt yapı sunmayı hedefliyor.

First Robotics Competition (FRC) ise, First Vakfı tarafından her sene, 9-12. sınıflar için düzenlenen bir robotik yarışma. Takımlar, her yıl bir tema çerçevesinde, yaptıkları robotlarla belirli görevlerin üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Yarışma teması her sene vakıf tarafından belirleniyor.

İlk FRC 1992’de New Hempshire’de bir spor salonunda 28 takımın katılımı ile gerçekleşmiş. Şimdi ise ABD, Kanada, İsrail, Meksika, Avustralya, Türkiye, Çin, Brezilya, Şili, Dominik Cumhuriyeti, Hollanda, Şili, İngiltere, Tayvan, Singapur ve BAE’nden 250 binden fazla öğrenci FRC’ye katılıyor.