Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Tayland’da temiz su için Audi Çevre Vakfı, Porsche Vakfı ve everwave işbirliği yapıyor

Temiz su için birlikte: Audi Çevre Vakfı ve Ferry Porsche Vakfı, çevre dostu start-up everwave ile uzun vadeli yeni bir işbirliğine gidiyor.

Tayland’da temiz su: Audi Çevre Vakfı, Ferry Porsche Vakfı ve everwave, Bangkok nehirlerini temizlemek için işbirliği yapıyor

 

Temiz su için birlikte: Audi Çevre Vakfı ve Ferry Porsche Vakfı, çevre dostu start-up everwave ile uzun vadeli yeni bir işbirliğine gidiyor. İşbirliği Tayland’daki nehirlerin ve suların temizlenmesine yardımcı olacak. Projenin odak noktası, her yıl yaklaşık 385 ton plastiğin denize döküldüğü başkent Bangkok. Ortaklık “Köprüler Kurmak” sloganı kapsamında atıklardan arınmaya yönelik küresel bir taahhütte bulunmayı hedefliyor.

 

Nisan 2023’te lanse edilen proje, her yıl 385 ton plastiğin denize aktığı Tayland’ın başkenti Bangkok ve çevresindeki nehir ve kanallardan plastikleri çıkarmak için everwave’in yapay zeka destekli atık toplama teknelerinden birini kullanacak. Audi Çevre Vakfı ve Ferry Porsche Vakfı, projenin başlangıç maliyetlerini karşılıyor. Ayrıca bölgedeki profesyonel atık imha tesislerinin inşasını destekliyor. Bu operasyonlar yeni oluşturulan bir yerel proje ekibi tarafından desteklenecek olup böylece yerel istihdam yaratılacak.

 

İşbirliği, mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için ekolojik çözümler ve yerel uzmanlıklardan yararlanarak plastik atık döngüsünü sona erdirmeyi amaçlıyor. everwave, bu amaçla Bangkok’taki ortağı TerraCycle Thai Foundation tarafından destekleniyor.

The Audi Foundation for the Environment and the Ferry Porsche Foundation are contributing to cleaner rivers and waters in Thailand through a new, long-term clean-up project by the green start-up everwave. In 2022, the organizations joined forces to collect over 69 tons of rubbish from the Olt River in Romania using a trash collection boat. The picture shows this clean-up mission.

Temiz su için yeni yapılar

Her yıl on bir milyon tondan fazla plastik, büyük bir kısmı nehirler yoluyla olmak üzere okyanuslara ulaşıyor. Denize dökülen yıllık plastik miktarı 2040 yılına kadar neredeyse üç katına çıkabilir.

 

everwave CEO’su Clemens Feigl değerlendirmesinde: “Kalıcı çözümler yaratmak için, atık arındırma altyapısının oluşturulmasını da destekleyen uzun vadeli temizlik projelerine ihtiyaç var. Tayland için start-up finansmanı, ekolojik katma değer için bir kilometre taşı.” şeklinde konuştu. everwave, Audi Çevre Vakfı ve Ferry Porsche Vakfı ile sürdürülebilir dönüşüm vizyonunu paylaşan ortaklar buldu.

 

Bu, “Köprüler kurmak” mottosuyla atıklardan arınmak üzere dünya genelinde faaliyet gösteren ortaklıktaki en güncel gelişme. Geçen sene, Audi Çevre Vakfı, Alman kozmetik üreticisi BABOR BEAUTY GROUP, Ferry Porsche Vakfı ve everwave, bir atık toplama botu kullanarak Romanya’daki Alt nehrinden 69 tondan fazla plastiği çıkardı. Bu, şirketlerin teknolojik yeniliklerle desteklenen, çevrenin korunmasına ve yaşanabilir bir geleceği tesis etmeye yardımcı olma misyonunun bir parçası.

 

everwave hakkında:

everwave çevreyi temizler. Atıkların okyanuslara ulaşmasını önlemek için atık toplama tekneleri kullanıyor. Temizleme araçlarına, atıkları algılayıp analiz edebilen yapay zeka da yardımcı oluyor. Toplanan atıklar daha sonra çevre dostu süreçlerle geri dönüştürülüyor. Bunun yanı sıra, everwave, çevre sorunları konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek için çalışıyor. Start-up’ın teknolojileri halen Sırbistan, Romanya ve Kamboçya gibi ülkelerde faaliyet gösteriyor. Bugün gelinen noktada everwave nehirlerden 750 tondan fazla atık topladı.

 

Ferry Porsche Vakfı hakkında:

Ferry Porsche Vakfı 2018 yılında kuruldu. Vakıf sosyal işler, çevre, eğitim ve akademi, kültür ve spor alanlarında hayırsever projeleri destekliyor ve başlatıyor. Vakıf, öncelikle Dr. Ing. H.c. F. Porsche AG’nin şirket lokasyonlarında gençleri desteklemeyi hedefliyor. Adını 1948’de spor otomobil üreticisi Porsche’yi kuran Ferry Porsche’den alıyor.