Sosyal Medya

Ne? Nasıl yapılır?

TMSF Zaman Aşımı Sorgu Ekranı, Bankada Unuttuğunuz Paranız Var mı?

Bankada 2009'dan beri işlem görmeyen hesaplar TMSF'ye devredilecek. TMSF Zaman Aşımı Sorgu Ekranı, Bankada Unuttuğunuz Paranız Var mı?

Bankalarda Unuttuğunuz Paralar Zamanaşımı Süresi Dolduktan Sonra TMSF’ye devir oluyor

TMSF Haziran’ın 15’ine kadar süre tanıdı. 2009 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplar TMSF’ye devir olacak. Sizinde bankada unuttuğunuz paranız var mı? Olup olmadığını hatırlamayanlar için faydalı olabilecek Zamanaşımı Sorgu ekranı….

TMSF “2009 yılından itibaren hareket görmeyen zaman aşımına uğramış olan hesaplara ilişkin olarak yayınlanan listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, haziran ayının 15’ine kadar işlem yapmaları gerekiyor”açıklamasında bulundu.
Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak 10 yıl içinde işlem görmeyen hesaplar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilecek.

TMSF’den yapılan açıklamada, Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak 10 yıl içinde işlem görmeyen hesapların zaman aşımına tabi olduğu belirtildi.

Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi uyarınca zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesinin şubat ayı başından itibaren bankaların, TMSF, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği internet sitelerinde mayıs ayının sonuna kadar yayınlanacağı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda, 2009 yılından itibaren hareket görmeyen zaman aşımına uğramış olan hesaplara ilişkin olarak yayınlanan listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, haziran ayının 15’ine kadar işlem yapmaları gerekiyor. Vatandaşların banka şubeleri veya genel müdürlüklerine başvurmamaları durumunda yasa gereği zaman aşımına uğramış olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları TMSF’ye devredilecektir. Hesap sahipleri, zaman aşımını sorgulamak için e-devlet veya TMSF’nin web sitesinden veya https://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/ linkinden sorgulama yapabilir.”

Zaman Aşımı Sorgu Ekranı Linki.