Sosyal Medya

Otomobil

Toyota Polonya Rallisi’nde Unutulmaz Bir Zafere Daha İmza Attı

Son yıllarda Dünya Ralli Şampiyonası’na başarılarıyla damga vuran TOYOTA GAZOO Racing, Polonya Rallisi’nden unutulmaz bir zaferle ayrıldı. TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı’ndan Kalle Rovanperä ve Elfyn Evans ralliyi ilk 2 sırada tamamlayarak bu önemli başarıda başrol oynadılar.

Toyota Polonya Rallisi’nde Unutulmaz Bir Zafere Daha İmza Attı

 

Son yıllarda Dünya Ralli Şampiyonası’na başarılarıyla damga vuran TOYOTA GAZOO Racing, Polonya Rallisi’nden unutulmaz bir zaferle ayrıldı. TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı’ndan Kalle Rovanperä ve Elfyn Evans ralliyi ilk 2 sırada tamamlayarak bu önemli başarıda başrol oynadılar.

 

Geçtiğimiz hafta içerisinde Polonya Rallisi için yapılan keşifte Sébastien Ogier ve co-pilotu Vincent Landais trafik kazasına karışmasının ardından Ogier’in yerine Rovanperä’nın yarışması kararı alındı. Gözetim amaçlı olarak bu yarışta yer alamayan Ogier’in koltuğuna oturan şampiyon pilot Rovanperä, daha önce Polonya’da hiç yarışmamış olmasına rağmen deneyimi ve hızıyla yarışı 2 saat 33 dakika 7.6 saniye ile ilk sırada tamamladı. TOYOTA GAZOO Racing’in başarısına, 28.3 saniye farkla ikinci olan Elfyn Evans ve co-pilotu Scott Martin de önemli katkılar sağladı. Bununla birlikte Takamoto Katsuta ve Aaron Johnston ikilisi ise ralliyi sekizinci sırada tamamladılar.

Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID ile yarışan takım, yarış aracının üstün performansı, dayanıklılığı ve performansıyla bir kez daha başarılı bir hafta sonunu geride bıraktı.

Kalle Rovanperä etkinlik öncesi herhangi bir test yapamasa da, Çarşamba ve Perşembe günleri boyunca yol notları çıkarmak adına yoğun bir keşif programı uyguladılar. Hafta sonu boyunca temposunu her geçen etap artıran Rovanperä, Cuma gününü liderin sadede 1.8 saniye gerisinde tamamladı. Ardından Cumartesi günü liderliği eline geçiren şampiyon pilot, Pazar günü temposunu devam ettirerek WRC’deki 69. startında 13. galibiyetini aldı.

TOYOTA GAZOO Racing yarış hafta sonunun en başarılı takımı oldu

Bu sonuçlarla birlikte yarışı ikinci tamamlayan Elfyn Evans, Pilotlar Şampiyonası’nda liderle puan farkını 15’e indirdi. Diğer yandan Markalar Şampiyonası’nda Toyota hafta sonundan en fazla puanı alan takım olarak 10 puan farkla ilk sırayı yakından takip etmeye devam ediyor.

 

WRC’nin yanı sıra WRC2’de de Toyota’nın üstünlüğü konuşuluyor. Printsport tarafından kullanılan GR Yaris Rally2, Sami Pajari ve Enni Mälkönen ile üst üste ikinci zaferini kazandı.

 

Polonya Rallisi’nin ardından değerlendirmeler yapan takım kaptanı Jari-Matti Latvala, inanılmaz bir zafere imza attıklarını belirterek, “Kalle Rovanperä’yı Salı günü Polonya’da yarışması için aradığımda, ondan kazanmasını beklemediğimizi belirtmiştik. Ama onun doğal yetenekleri sayesinde ilk 5 içerisinde yer alabileceğini tahmin ediyorduk ve bu bize şampiyonada katkı sağlayacaktı. Yoğun bir hazırlık sürecinin ardından takım olarak tüm ekip birbirini destekledi ve ilk 2 sırayı almayı başardık” dedi.

 

Son anda yarışa katılan ve ilk sırayı alan Kalle Rovanperä ise, harika ve oldukça zor bir hafta sonunu geride bıraktıklarını ifade ederek, “Sınırlı hazırlık şansının ardından böylesine hızlı rallilerde tempoyu yakalamak kolay değildir. Dar zamanlama içerisinde elimizden gelenin en iyisini yaptık ve sonunda bunun ödülünü aldık. Takım adına önemli puanlar kazandık” dedi.

 

Polonya Rallisi’nin ardından WRC takviminde bir sonraki yarış 18-21 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek Letonya Rallisi olacak. Yüksek hızdaki etaplarıyla WRC’ye yeni katılan bir etkinlik olan Letonya Rallisi, başkent Riga’dan start alacak.