Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

TSMC 3nm işlemcileri Üretecek Fabrika Kuruyor, Rekabet Kızıştı!

TSMC 3nm işlemcileri Üretecek Fabrika Kuruyor, Rekabet Kızıştı! TSMC 7nm işlemciyi 2017'de 5nm İşlemciyi ise 2020 çıkarabilir! DETAYLAR BURADA

Tayvan’lı işlemci üreticisi TSMC yarının 3nm işlemcileri’ni üretecek yeni fabrika kurmayı planlıyor!

TSMC 3nm işlemcileri 2022’de çıkarmayı planlıyor!

Tayvan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) ve Apple gelecek iPhone’unda 10 nm’ye inecek A11 işlemcisini daha da küçültmeye çalışıyor. Şirket gelecekteki işlemcileri 5nm ve 3nm seviyelerine indirecek ve Teknoloji devleri Apple ve diğer ortakları ile daha fazla ilişki geliştirecek adımları atıyor. Bu yüzden yeni fabrika kurmayı planlıyor.

TSMC 3nm işlemcileri Üretecek Fabrika Kuruyor!

Nikkei Asian Review de yer alan habere göre TSMC, Tayvan’ın bilim ve teknoloji bakanı Yang Hung-duen’ın yerel medyaya bu konuda yaptığı açıklamadan bir gün sonra 15.7 milyar dolarlık yeni tesisi inşa edeceğini duyurdu. Bakanlık 2022’de devreye girmesi beklenen fabrika için Kaohsiung’da yer seçebilir.

Bu süre TSMC’nin rakiplerine bir kaç yıl nefes alma süresi kazandırıyor. Ancak daha küçük işlemcilerde rekabet devam ediyor. Intel rakiplerinden önce 10 nm işlemci üretebileceğini iddia ederken şimdilerde daha aşağısını imal etmenin gerçekten çok pahalıya mal olacağını söylüyor. Ancak Intel gibi rakipler için daha fazlası gerekebilir.

TSMC Ocak ayında yapılacak konferansta 7nm işlemcileri 2017’de 5nm işlemcileri ise 2020 yılında çıkaracağını ilan edebilir.

Nikkei Asian Review