Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Turkcell’den 5G Açıklaması

Turkcell, 5G çalışmalarını sürdürdüklerini duyurdu.


Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı 5G çıkışından sonra, operatörlerden de 5G açıklamaları gelmeye başladı. Turkcell, 5G çalışmalarını sürdürdüklerini duyurdu.

Türk Telekom’un 175. kuruluş yıldönümü kutlamasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4G‘nin eskimeye başlayan bir teknoloji olduğunu, doğrudan 5G‘ye geçmenin daha yararlı olacağını söylemişti. Erdoğan’ın sözlerinden sonra sorgulanmaya başlayan 4G ve konuşulmaya başlanan 5G için operatörlerden de açıklama geldi.

İşte Turkcell’in açıklaması:

“Turkcell olarak, ülkemizin her köşesinde en hızlı ve en kolay şekilde iletişim sağlamak ve böylece bilgiye erişimde fırsat eşitliğine katkıda bulunmak en büyük hedefimiz. Bu motivasyonla bugüne kadar yaptığımız yatırımlarla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güçlü 3G altyapısını kurduk ve 3G hızını 3 kat artırarak bugün dünyada sunulan en yüksek 3G hızı olan 63,3 Mbps’i sunabilen ilk ve tek operatör olduk.

4G’de yaklaşık 5 yıldır yaptığımız testlerle bu teknoloji ile ilgili hazırlıklarımızı tamamlarken, 5G hazırlıkları kapsamında da yönetim kurulunda yer aldığımız NGMN (Next Generation Mobile Networks) çatısı altında Türkiye’yi temsil eden tek operatör olarak gelişmeleri yakından takip ediyor, bu konuda dünya standartlarının oluşmasına yön veriyoruz. Bu alandaki öncülüğümüzü ve yeni nesil mobil iletişim teknolojilerini Türkiye ile tanıştırma konusundaki liderliğimizi 5G’de de sürdüreceğiz.

Yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da ülkemizi başarıyla temsil eden bir Türkiye markası olarak, ülke menfaatlerine hizmet eden her hamleye var gücümüzle destek olmaya devam edeceğiz. Bu vizyonla her zaman daha çok çalışmaya ve daha büyük sorumluluklar almaya talibiz. Çünkü ülkemizin daima en iyisine layık olduğunu düşünüyoruz.”

Bakalım ülkemizdeki 4G ihalesi, son dönemdeki konuşulanlardan sonra ertelenecek mi? Merakla bekliyoruz.