Sosyal Medya

Ne? Nasıl yapılır?

Türkiye Kart Dönemi Başlıyor, Türkiye Kart Nedir? Pttkart Nedir?

Türkiye Kart Nedir? Pttkart Nedir? Kart Dönemi Başlıyor, Türkiye Kart Nedir? Tüm şehirlerdeki toplu taşıma araçlarında tek kart kullanılacak.

Türkiye Kart Dönemi Yarın Başbakan Tarafından Resmen Tanıtılacak

Türkiye Kart Nedir? Pttkart Nedir? Bir çok alanda kullanılabilecek Türkiye Kart Dönemi yarından itibaren başlıyor.  

Peki Türkiye Kart ne işe yarayacak nereden çıkarılacak ve hangi konularda kullanılabilecek. Otobüslerde, metroda, vapurlarda, müzelerde kullanılabilecek Türkiye Kart hakkında merak edilen detaylar burada…

Türkiye’de tüm ulaştırma hizmetleri, müzelere ve bankacılık işlemlerinde tek kart kullanma dönemi yarından itibaren başlıyor. Ulaştırma Bakanı konu ile ilgili açıklama yaptı.

Metrodan müzeye ve taksiden uçağa kadar Türkiye’nin tamamında geçerli olacak ‘Türkiye Kart’ projesiyle ilgili Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan;

“Şu anda Türkiye Kart’a benzer sistemler dünyada 3-4 ülkede kullanılıyor. Biz de bu sistemi dünya üzerinde başarıyla kullanan ilk ülkeler arasına gireceğiz” dedi.

Türkiye Kart Dönemi Başlıyor, Türkiye Kart Nedir?

Önce Türkiye Ortak Ödeme Platformu Kuruldu

Bankacılık, telekomünikasyon, ulaşım ve finans alanında hizmet veren şirketler bir araya gelerek Türkiye Ortak Ödeme Platformunu oluşturdu. Platforma üye olan şirketler aracılığıya Türkiye genelinde ortak ödeme sistemine geçiliyor.

Sistem ile tüm şehirlerdeki toplum taşıma ortak ödeme sistemine geçmiş oluyor.

Sistem ile tüm şehirlerdeki toplu taşıma araçlarında ortak ödeme sistemi geçerli olacak. Hurriyet.com’da yer alan habere göre metrodan otobüse, vapurdan metrobüse tüm ulaşım araçlarına tek bir kartla binilebilecek. İl değiştirildiğinde ayrı bir kart almak gerekmeyecek.

Bunun için de başta İstanbul ve Ankara olmak üzere belediyelerle anlaşma yapılacak. Talep eden belediyeler, karta kendi şehirlerine özel şehircilik uygulamaları yükleyebilecek. Taksi, dolmuş gibi serbest çalışan esnaf da isterse sisteme dahil olacak.

Bankacılık ve Finans İşlemlerinde de Kullanılabilecek

Türkiye Kart sadece ulaşımda değil her türlü finansal işlemde de kullanılabilecek. Banka hesabı olmayanlar cep telefonu ile para transferi yapabilecek. Söz konusu kart ile para transferinin yanı sıra alışveriş de yapılabilecek. Kartlar tüm ATM’lerde, POS’larda ve e-ticarette geçerli olacak.

Banka ATM’lerinden de Hesaba Para Yatırılabilir!

Türkiye Kart’a platform üyelerinin kanallarından (ATM, şube vb.) para yatırılabilecek. Böylece para dijitalleşerek kayıt altına alınacak. Türkiye Kart, müze ve milli parklarda da kullanılabilecek.

Türkiye Kart – Pttkart Nerede Satılacak?

PTT ‘den satış ve dolum yapılabilecek!

Vatandaşa ön ödemeli veya debit özellikli (kartın bağlı olduğu hesapta belli tutarda para tutulması) Türkiye Kart seçenekleri sunulacak. PTT, tüm kartlar için satış ve dolum merkezi olacak. Türkiye Kart 4.600 PTT noktasından temin edilecek.

Türkiye Kart Nedir? Pttkart Nedir?