Sosyal Medya

Mobil Uygulamalar

Türkiye’de Periscope.tv Adresine Erişim Yasağı Geliyor

Türkiye'de Periscope.tv Adresine Erişim Yasağı Geliyor. 3 yıllık Mahkeme nihayet sonuçlandı. İsim Hakkının ihlali gerekçesiyle Twitter'ın canlı yayın platformuna erişim engeli geliyor.

Periscope TV’ye Erişim Engelleme Resmileşti

Periskop İletişim ve Prodüksiyon Şirketi tarafından açılan davada mahkeme şirketi haklı buldu. Böylece Twitter’ın canlı yayın platformu Periscope’un marka hakkına tecavüz ettiği resmileşti. Bu karar sonrası periscope.tv adresine erişim engeli gelecek.

Periscope’nin Türkiye’de yasaklanmasına karar veren mahkeme, davalılar Twitter, Apple ve Google’ın, davacı Periskop İletişim’in TPE nezdinde tescilli “Periscope” ibareli marka hakkına tecavüzün durdurulmasına karar verdi. Mahkeme, mümkün olmadığı taktirde tecavüz oluşturan davalıların mobil periscope uygulaması “periscopeco” isimli twitter hesabı ve “www.periscope.tv”’ isimli internet sitesinin Türkiye’den erişimin engellenmesini hükmetti.

Türkiye'de Periscope.tv Adresine Erişim Yasağı

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına davacı Periskop İletişim ve Prodüksiyon şirketi ile davalılar Twitter, Apple ve Google şirketinin avukatları katıldı. Davacı Periskop şirketinin avukatı;

“Marka hakkına tecavüz hali nettir. Davalılar tescilli bir markaları olmadan müvekkil şirket markasını sistematik olarak tecavüz halini devam ettirmektedirler. Bu durum bilirkişi raporu ile tespit edilmiştir. Davamızın kabulüne karar verilsin” dedi.

Davalı Google avukatı ise;

“Müvekkil şirketin sorumluluğuna yol açacak mahiyette hukuka uygun bir bildirim yapılmamıştır. Ayrıca müvekkil Google marka ihlalini bilebilecek ya da bu konuda kendi başına kanaat getirebilecek bir pozisyonda değildir. Davanın reddine karar verilsin” diye konuştu.

Davalı Twitter şirketinin avukatı da,

“Twitter dünya çapında faaliyet gösteren ve milyonlarca kullanıcısı olan bir platformdur. Üçüncü kişilerin marka haklarına itina gösteren bir firmadır. ABD’de faaliyet gösteren bir firmanın Türkiye’deki markanın varlığından haberdar olması gibi bir yükümlülüğü yoktur. Ayrıca müvekkil Twitter’ın Periscope uygulaması üzerinden yapmış olduğu faaliyet ile davacının faaliyeti tamamen birbirinden farklıdır. Periscope uygulaması, Twitter’ın canlı video uygulamasıdır. Oysa davacının faaliyeti bambaşka bir alandır. Uyuşmazlıkta marka ihlali olduğunu düşünmüyoruz. Periscope teriminin arama motorunda çıkmasını sonlandırmak teknik olarak ve fiilen mümkün değildir. Dava reddedilsin” diye konuştu.

Diğer davalı Apple şirketinin avukatı da, müvekkilinin hiçbir şekilde sorumlu olmadığını belirterek davanın reddini istedi.

3 Yıllık Mahkemenin Ardından Türkiye’de Periscope.tv Adresine Erişim Yasağı geliyor

Mahkeme 3 yıllık yargılamanın sonunda davayı karara bağlayarak, Türkiye’de faaliyet gösteren davacı Periscope İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri Ltd. şirketini haklı buldu. Mahkeme, davalılar Twitter, Apple ve Google’ın, davacı Periscope şirketinin TPE nezdinde tescilli “Periscope” ibareli marka hakkına tecavüzün tespiti ve tecavüzün durdurulmasına karar verildi. Mahkeme, Türkiye sınırları içerisinde tecavüz oluşturan Periscope adı altındaki her türlü reklam ve tanıtım faaliyetlerinin durdurulmasını hükmetti. Mahkeme, ayrıca Periscope ibaresini, davalıların tanıtım sayfalarında içerikte adres bağlantılarında kullanımlarının durdurulmasına karar verdi. Mahkeme, mümkün olmadığı taktirde tecavüz oluşturan davalıların mobil periscope uygulaması “periscopeco” isimli twitter hesabı ve “www.periscope.tv” adlı internet sitesinin Türkiye’den erişimin engellenmesini hükmetti.

Periscope zaten SCOPE Adıyla Türkiye’de Faaliyetlerine Devam Ediyor.

Periscope.tv Nasıl Pscp.tv oldu?

Türkiye’de Periscope.tv Adresine Erişim Yasağı Twitter’ın sahip olduğu Periscope, Türkiye’deki faaliyetlerini devam ettirmesine engel olacak mı? derseniz? cevabı net, HAYIR!

Twitter zaten Türkiye’de adı geçen benzer marka tescili sorunu çıkınca adını Scope olarak değiştirmişti. Web üzerinden ise davaya konu olan periscope.tv adresinin yanında; pscp.tv adresi üzerinden de faaliyet gösteriyor.

Mahkemenin bu son kararıyla birlikte periscope.tv kullanıma kapatılsa da;Periscope, pscp.tv olarak yayın hayatına devam edebilecek.