Sosyal Medya

Akıllı/Smart Cihazlar

WeWALK Akıllı Baston, TIME tarafından 2019’un en iyi icatları arasında gösterildi

WeWALK Akıllı Baston, TIME tarafından 2019’un en iyi icatları arasında gösterildi. Görme engellilerin sosyal hayata eşit ve tam katılımı için

WeWALK Akıllı Baston, TIME tarafından 2019’un en iyi icatları arasında gösterildi

Vestel ve Young Guru Academy’nin desteklediği WeWALK’un akıllı bastonu dünyanın en çok okunan haber dergisi TIME tarafından 2019 yılının en iyi icatlarından biri olarak seçildi. Dünyanın en prestijli yayınlarından TIME, WeWALK’u hem yazılı hem de dijital mecrasında duyurdu.

Vestel mühendisleri ve Young Guru Academy’nin (YGA) desteklediği, görme engellilerin sosyal hayata eşit ve tam katılımı için teknolojiler geliştirmeyi amaçlayan WeWALK Türkiye’yi gururlandırmaya devam ediyor. 2017 yılında Birleşmiş Milletler’de örnek proje olarak gösterilen, sergilendiği her fuarda yoğun ilgi gören WeWALK, Thomas Edison’a adanan Edison Ödülleri’nde Sağlık & İyi Yaşam kategorisinde ‘altın ödül’e de layık görülmüştü. WeWALK son olarak dünyanın en çok okunan dergisi TIME tarafından 2019 yılının en iyi icatlarından biri seçildi.

Engel algılama, telefona bağlanma ve farklı uygulamalarla entegrasyon olmak üzere üç özellik sunan WeWALK; görme engelli kullanıcısının göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek engelleri algılayarak kullanıcıyı uyarıyor, Bluetooth ile WeWALK mobil uygulamasına bağlanıyor, görme engelli kullanıcının cep telefonuna hiç dokunmadan, bastonu üzerinden navigasyon almasını, toplu taşıma entegrasyonu ile çevresindeki durakları ve duraklardan geçen otobüslerin saatlerini öğrenmesini ve Alexa sesli asistana komutlar vermesini sağlıyor. WeWALK Akıllı Baston şu ana kadar 25’in üzerinde ülkede görme engellilere ulaştı.

WeWALK Nedir?

WeWALK, görme engelliler için tasarlanmış akıllı bir bastondur. 3 devrimsel özellik sunar.

1. Engelleri Algılayarak Uyarır

Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılar ve uyarır.

2. Akıllı Telefonla Bağlanır

Bluetooth ile cep telefonundaki, WeWALK mobil uygulamasına bağlanır.

3. Mobil Uygulamalarla Sürekli Gelişir

Mobil uygulamalarla entegre olabilir. Bu sayede her geçen gün yeni özellikler kazanır. Google Maps bunun ilk örneklerinden birisi!

Entegre Olan İlk Uygulamalar

Google Maps üzerinden kayıtlı konumlarınıza navigasyon alabilir, WeWALK üzerinden navigasyon basamaklarını kontrol edebilirsiniz.

Alexa Sesli Asistan‘ı etkinleştirerek sesli konutlar verebiliriz. (Şuan için sadece İngilizce komutlarla kontrol edilmektedir.)

Ayrıca taksi ve araç çağırma, toplu taşıma uygulamaları gibi farklı uygulamalarla gelecekte entegre olacaktır.

Teknik Özellikler

Uzun süre kullanılabilmesi için, güçlü bir yeniden şarj edilebilir pil, donanımın içinde sabit olarak sunuluyor. USB girişini kullanarak cihazını şarj edebilirsiniz. Bluetooth ile telefona bağlandıktan sonra ise touch pad, titreşim motorları, ultrasonik sensör gibi özellikleri WeWALK mobil uygulaması ile kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Engel Algılama Modu

Yalnız çalıştığı modda önceden ayarlanmış mesafedeki engelleri ultrasonik sensör ile algılar ve titreşim motoruyla kullanıcıyı uyarabilir. Kullanıcıların isteğine göre buradaki davranışlar telefon bağlantısı sağlandıktan sonra ayarlanabilir.

Telefonla Entegrasyon

WeWALK’a eşsiz özellikler katan akıllı telefon kontrol yeteneği Bluetooth ile gerçekleşiyor. Mobil uygulamaya entegre olan uygulamaların sağladığı servisler WeWALK üzerinde bulunan touch pad ile telefonu cebinden çıkarmadan kontrol edilebiliyor.

Mobil Uygulamalarla Entegrasyon

WeWALK gelecekte SDK’sını tüm uygulama geliştiricilere açarak mevcut sensör ve touchpad girdilerini onlara sunacak, titreşim motorları ve ledler ile de istedikleri komutları cihaza gönderebilecekler. Bu şekilde entegre olabildiği uygulama sayısı artarak görme engellilere birçok yeni özellik sunulacak.

Kutudan Çıkanlar:

  • WeWALK Akıllı Baston,
  • WeWALK’a Bağalanabilecek Şekilde Gelen Beyaz Baston,
  • Şarj Kablosu ve Adaptörü,
  • Kılıf,
  • Farklı Çaptaki Bastonlar için İlave Vida.
  • Bilek Kayışı,
  • Braille Bilgilendirme Metni,
  • Kullanım Kılavuzu.