Sosyal Medya

Donanım

Üst Düzey Oyun Meraklılarına Yeni AMD Radeon RX Vega

Üst Düzey Oyun Meraklılarına Yeni AMD Radeon RX Vega Grafik Kartı. Ne Zaman Geliyor? Tüm Özellikleri Neler?

AMD Yeni Grafik Kartını Duyurdu.

Üst Düzey Oyunculara için Yeni AMD Radeon RX Vega.

Yeni AMD Radeon RX Vega, üst düzey oyun profesyonelleri için şirketin çıkardığı en yeni grafik kartı.

16 Ağustos tarihinden itibaren satışa çıkacak Yeni AMD Radeon RX Vega şirketin uzun süredir düşük bütçeli grafik kartlarından sonra çıkardığı daha pahalı, daha üst düzey grafik kartı olarak dikkatimizi çekiyor.

AMD, son bir kaç yıldır düşük bütçeli oyunculara hitap edecek grafik kartı ürünleri çıkarmakla yetindi ancak şimdi daha büyüklerin liginde mücadele etmeye hazır görünüyor.

Radeon Rx Vega Serisi nihayet özlenen AMD performansını NVIDIA’nın ileri grafik teknoloji ürünleriyle kıyaslanacak düzeye çıkarıyor. İşlemcinin güncellenmiş geometri ve piksel motorları, yüksek bant genişliği ve önbellek denetleyicisi ve çoklu veri işlem desteği gibi bir dizi gelişmiş özelliklere sahip.

Genel olarak Vega Mimarisi bir önceki Radeon donanımına göre her bir clock cycle – saat çevrimi başına 2 KAT daha fazla bellek bant genişliği vaat ediyor. AMD için son dönemdeki üst düzey ekran kartlarındaki eksikliğini gidermek için önemli bir adım.

AMD Vega bu haliyle piyasadaki üst düzey grafik kartları ile karşılaştırıldığında beklenen temel performanların üzerinde bir yere oturuyor.

En üst düzey grafik modelleri ultra geniş 1440p monitörde sayısız oyun oynarken saniyede en az 53 kare sunmalıdır.  Bu değer NVIDIA GeForce GTX 1080‘in 45’inden daha yüksek.

RX Vega Serisi MAC ekosistemin dışındaki tek kablo ile 5K  ekranları destekleyebilecek cinsten. Br yazılım eklentisi ile 4K VR video için donanım hızlandırmalı oynatma imkanı veriyor.

Yeni AMD Radeon RX Vega Fiyatlarına

  • 399$ Radeon RX Vega 56 (56 Hesaplama Birimlerine göre adlandırılıyor)
  • 499$ Radeon Rx Vega 64 Air Cooled (hava soğutmalı 64 hesaplama birimli)

Bununla birlikte, AMD iki oyun paketini (ABD’de Prey ve Wolfenstein II) kapsayan Radeon Paketleri konseptini ve hem Samsung ultra geniş monitör hem de Ryzen 7 artı anakart kombinasyonunun satın alımlarda fiyatlarını düşürüyor.

 

Peki SIVI Soğutmalı olanı?

  • 699$ Vega 64 Liquid Cooled

16 Ağustos’tan sonra satışa sunulacak.

Güncelleme: 2 Ağustos 2017

AMD Radeon RX Vega ‘nın DETAYLI ÖZELLİKLERİ

Radeon RX Vega grafik kartları, günümüz oyunlarının görsel ihtiyaçlarına ve gelişen karmaşıklığına doğrudan cevap veren “Vega” GPU mimarisiyle üretildi. Bu ihtiyaçları karşılamak için geliştirilen bu mimari, önceleri erişilmesi zor öncü grafik teknolojilerini, tüm oyunculara sunmasıyla dikkat çekiyor. Rapid Packed Math, Yüksek Bant Genişlikli Ara Bellek Kontrolcüsü ve yeni Geometri ve Piksel Motorları gibi en güncel teknoloji yetenekleri, DirectX® 12 ve Vulkan® gibi düşük seviye API’lerde oyun performansını artırmayı amaçlarken, geliştiricilere de günümüzün ve geleceğin en karmaşık ve güzel sanal dünyalarını tasarlarken esneklik sunuyor.

  • Daha iyi üst düzey oyunlar için tasarlandı – Radeon RX Vega, üst sınıf oyunlar için tasarlanmış en karmaşık GPU mimarisini temsil eder. Yeni nesil işlem üniteleriyle, çoklu veri tipi operasyonlarının doğal işlenmesini mümkün kılar, iş yükleri arasında kapsamlı bir mimariyle farklı veri tipi desteği sağlarken, gelişmiş geometri motoruyla, karmaşık geometrik işlemlerde artırılmış verimlilik sunar. Bu sayede önceki Radeon GPU mimarilerinden %200 daha fazla veri akışı sağlar. İyileştirilmiş piksel motoru, performansı “birer birer işleme” yöntemiyle artırırken, Yüksek Bant Genişlikli Ara Bellek barındıran 8GB’lık HBM2 belleğe sahip dünyanın en gelişmiş GPU bellek mimarisi, bir önceki GDDR5’e göre %60 daha fazla bellek bant genişliği sağlıyor. Bu gelişmelerin sonucu olarak Radeon RX Vega’nın 13.7 TFLOP’luk zirve performanslı büyüleyici işlem gücü, en fazla performans isteyen oyun ve VR uygulamalarına güç sağlıyor.

 

Sıradışı yüksek kaliteli tasarım

  • – Radeon RX Vega oyuncu grafik kartları, en güncel teknoloji ve yüksek kaliteli tasarımla kusursuz şekilde üretilmiştir. Seçili modeller pürüzsüz traşlı alüminyum koruma; anodize alüminyum arka plaka, özelleştirilmiş GPU hız göstergesi, ikonik LED aydınlatma ve çift vBIOS için kontroller barındırır. Sıvı soğutmalı sürümler; en yeni izotermik buhar odasıyla maksimum ısı yayılımı sağlarken, sıvı soğutmalı sürüm, yüksek verimli pompa, sıfır eğimli tüpler ve sessiz çalışma için bir Nidec Gentle Typhoon fan barındıran, yeni nesil bir soğutma tasarımı sunar.
  • Lider görüntüleme teknolojileri – PC oyuncuları değiştirilebilen tazeleme oranının, monitörler için standart bir özellik olmasını isterler ve bu özelliğe sahip olmak için ekstra bir “özellik vergisi” ödemek istemezler. Radeon RX Vega grafik kartları, PC oyunculuğu için akıcı ve canlı HDR oyunlar, 10-bit görüntü desteği ve düşük kare oranı karşılama gibi özellikler sağlayan Radeon™ FreeSync teknolojisini destekler. Bugün 200’den fazla FreeSync monitör satıştadır ve bu da daha pahalı olan rakip teknolojiden yedi kat daha fazladır. Radeon RX Vega grafik kartları, HDMI® 4K60 ve DisplayPort™ 1.4 sayesinde, Radeon™ FreeSync ile yüksek tazelemeli, Ultra HD, ultra geniş ve tek kablo üzerinde 5K çözünürlükler gibi yüksek çözünürlük ve yüksek tazeleme oranlı görselleri desteklemektedir.

 

Radeon™ Software ile rakipsiz özellikler ve kontrol gücü

  • – Radeon Software, Radeon RX Vega grafik kartlarının karmaşık donanımını tamamlayarak, en üstün performansı sunuyor. Performans, özellikler ve kararlılıkta en üst düzeyi sağlayarak, kutudan çıkardığınız anda sıra dışı bir deneyim sunmak için tasarlanmıştır. Geçtiğimiz hafta yayınlanan yeni Radeon Software’den Radeon RX Vega kullanıcıları da yarar sağlayacak. Radeon™ WattMan, bellek hız düşürme, ince işlenmiş güç durum kontrolleriyle artırılmış performans ve güç tasarrufu sağlıyor. Bunun yanında WattMan’ın otomatik olarak GPU güç durumunu özelliklerinize göre ayarlamasını sağlamak; böylece otomatik hız aşırtma ve otomatik güç tasarrufu özelliklerinden yararlanmak da mümkün. En iyi görüntü yakalama; yayınlama ve paylaşma yazılımı olan Radeon™ ReLive, şimdi 100 Mbps’de daha yüksek bit oranında kayıt için seçenekler; artırılmış HUD görünürlüğü, iyileştirilmiş bildirimler ve geliştirilmiş ses kontrolleriyle güncellendi. Ayrıca VR Video Oynatımı için AMD Liquid VR™ 360 eklentisi de; HEVC 4K x 4K VR video oynatımı için sunulan ilk baştan sona GPU ile hızlandırılmış çözüm olma özelliğini taşıyor. 360 stereoskopik videolar için tasarlanmış olan bu eklenti, ambisonik sesi desteklerken, %65 daha yüksek kare oranları; kaybolmayan kareler ve güç tüketimini oynatma sırasında %15 daha da geliştirmek için, GPU tarafından hızlandırılmaktadır.
  • PC oyun ekosisteminin Radeon RX Vega grafik kartını nasıl desteklediğini okuyun.
  • Radeon RX Vega barındıran Radeon Pack’lerle ilgili tüm detayları buradan alın.

AMD (RX Vega), (Threadripper)