Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Yurt Dışında Oturanlar Çipli Pasaportu Nasıl Alacak?

Yurt Dışında Oturanlar Çipli Pasaportu Nasıl Alacak? Müracaat Şartları ve Gerekli Koşullar Neler, Parmak izli yeni pasaport Süreleri?

Dış temsilciliklerimizde yeni pasaportlar verilmeye başladı!

AB uyumlu parmak izli biyometrik pasaportlar 1 Kasım itibariyle verilmeye başlandı. Ancak halen yurt dışında ikamet eden vatandaşların AB uyumlu yeni pasaportları nasıl ve ne zaman? hangi şartlarda sahip olabilecekleri ile ilgili soru işaretleri ortadan kaldı.

Habertürk’te de yayımlanan AA haberine göre; Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun, parmak izinin yonga (çip) içerisinde saklandığı yeni nesil pasaportlar, Türkiye’nin dış temsilciliklerinde verilmeye başlandı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, soru üzerine, yeni pasaportların teknik özellikleri ve yurt dışında oturanlar için müracaat şartları hakkında bilgi verdi.

Yurt Dışında Oturanlar Çipli Pasaportu Nasıl Alacak?

AB Uyumlu Parmak izli Biyometrik Pasaportların Teknik Özellikleri ve Müracaat Şartları Şöyle;

Yurt Dışında Oturanlar Çipli Pasaportu Nasıl Alacak

Yurtdışı temsilciliklerinde 1 Kasım’dan itibaren müracaatlarda parmak izi alınmaya başladığını belirten yetkililer, “2010 yılından itibaren verilmekte olan e-pasaportlarda yonga içerisine halihazırda yazılmakta olan fotoğraf, imza, adres benzeri bilgilerin yanı sıra yonga içinde parmak izi verisi de yazılmaya başlanmıştır.

Söz konusu yonga arka kapak içerisinde bulunmakta ve göz ile görülememektedir. Yongaya eklenen parmak izi verisi yabancı sınır kapıları tarafından sadece ikili anlaşmalar çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti izin verdiği durumda görülebilecektir. Bunun haricinde yongalarda kriptolu olarak bulunan parmak izleri yabancı sınır kapıları tarafından izinsiz alınamamaktadır.” dedi.

Vatandaşların mevcut pasaportlarını son kullanma tarihi dolana kadar kullanabileceğini ifade eden yetkililer, ancak değiştirmek isteyenler için yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı:
“Daha önceden parmak izi alınmadan düzenlenmiş olan pasaportlar geçerlilik süresi boyunca kullanılabilir. Ancak vatandaşlarımız eğer pasaportlarını değiştirmek istiyorlarsa ve parmak izi kaydı olan pasaportları almak istiyorlarsa mevcut sürelerini yeni pasaporta aktarmak koşuluyla sadece pasaport cüzdan bedeli olan 31 avro 50 cent ödemek koşuluyla değiştirebilirler.”

Yurt Dışında Oturanlar Çipli Pasaportu Nasıl Alacak? – PASAPORTLAR 10 YIL GEÇERLİ OLACAK!

Yeni pasaportların maksimum kullanma süresi 10 yıl!

Yurt Dışındaki Vatandaşlar pasaport sürelerinin dolmasına 2 ay kala başvurmalı!

Bakanlık yetkilileri, yeni pasaportların en fazla iki hafta içinde Türkiye’den gönderildiğini, ancak vatandaşların pasaport sürelerinin dolmasına en az iki ay kala “www.konsolosluk.gov.tr” internet adresinden randevu almak suretiyle yeni pasaport müracaatı yapmalarının faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Parmak izi bulunmayan Pasaportlar Ne zamana kadar kullanılabilir?

Parmak izi bulunmayan mevcut pasaportlar son geçerlilik tarihine kadar kullanılabilecek.

Haberturk