Sosyal Medya

Genel

Yurt Dışında Yaşayanlar Ne Zaman Oy Kullanacak?

Yurt Dışında Yaşayanlar Ne Zaman Oy Kullanacak? Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için belirlediği takvim, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Yüksek Seçim Kurulu Seçim Takvimini Açıkladı

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için belirlediği takvim, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan YSK kararına göre, cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurular 1 Mayıs’ta başlayacak, seçmenler tarafından aday gösterilenler için gerekli 100 bin imzanın 4-9 Mayıs tarihlerinde toplanması gerekecek, seçmenler bu süre içinde ilçe seçim kurullarına imza verecek.

5 Mayıs saat 17.00’ye kadar Siyasi partiler, cumhurbaşkanı adaylığı başvurularını yapacak. 6 Mayıs İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin genel başkanlarının imzalarını içeren ittifak protokolünün YSK’ye teslim edilmesinin son günü olacak. 10 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı geçici aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak ve itirazlar başlayacak. 13 Mayıs’ta ise Cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak ve Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

Siyasi parti genel merkezlerinin seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listeleri, YSK’ye 21 Mayıs’ta en geç saat 17.00’ye kadar verilecek. Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına yapılacak başvurunun son günü de 21 Mayıs olacak.

Gümrük Kapılarında ve Yurt Dışı Temsilcilerlerde Oy Verme İşlemi Ne Zaman Başlıyor?

 

24 Haziran Seçimlerinde Yurt Dışında Yaşayanlar Ne Zaman Oy Kullanacak?

İşleyen Seçim takvimine göre Yurt Dışında Yaşayanların 7 Haziran itibariyle nerelerde oy verecekleri kesinleşti.

7 Haziran: Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurt dışı seçmenler için oy kullanılacak temsilcilik, tarih aralığı ve yer bilgileri “www.ysk.gov.tr” adresinden ilan edilecek.

Yurt Dışında Yaşayanlar Na Zaman Oy Kullanacak? Yurtdışı oy kullanma ne zaman başlıyor?

7 Haziran 2018’de Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemine başlanacak.

Referandumda Yurt Dışında Yaşayanlar Ne Zaman Oy Kullanacak? 2

Yurt Dışında yaşayanlar için Oy Verme Süresi Ne Zaman Sona Erecek?

19 Haziran 2018: Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek. Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. Radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına başlanacak.

Yurt Dışında Yaşayanlar Ne Zaman Oy Kullanacak? 24 Haziran Seçimlerinde Yurt Dışı Oy Kullanma?

Buna göre Yurt Dışında Oturan Vatandaşlar Referandum Seçimlerinde 19 Haziran 2018’de oy vermeye başlayacaklar ve 24 Haziran 2018’de sona erecek.

Yurt dışındaki vatandaşlar oylarını 7  Haziran- 19 Haziran tarihleri arasında kullanacak.

24 Haziran Seçimlerinde, Seçim takvimindeki önemli tarihler şöyle:

30 NİSAN: Seçimin başlangıç tarihi

 • 1 MAYIS: Cumhurbaşkanı adaylığı için başvuruların başlayacağı tarih
 • 5 MAYIS: Siyasi partilerin cumhurbaşkanı adaylığı için son başvuru günü.
 • 6 MAYIS: Siyasi partilerin ittifak protokolünü YSK’ya teslim etmesi için son gün.
 • 7 MAYIS: Siyasi partilerce aday gösterilen Cumhurbaşkanı adaylarının bilgi ve belge eksikliklerini tamamlamasının son günü.
 • 9 MAYIS: Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerden başvuruları kabul edilenler için seçmenler tarafından teklifte bulunulmasının son günü.
 • 10 MAYIS: Cumhurbaşkanı geçici aday listesinin Resmî Gazete’de yayımlanması ve itirazların başlangıcı.;
 • 11 MAYIS: Cumhurbaşkanı geçici aday listesine yapılacak itirazların son günü.
 • 13 MAYIS: Cumhurbaşkanı kesin aday listesinin Resmî Gazete’de yayımlanması. Cumhurbaşkanı Seçimi Propaganda döneminin başlangıcı
 • 14 MAYIS: Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulunda kura çekiminin yapılması ve ilânı.
 • 21 MAYIS: Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına yapılacak başvurunun son günü
 • 7 HAZİRAN: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.
 • 8 HAZİRAN: İl Seçim Kurullarınca miting alanları belirlenecek, cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylara duyurulacak.
 • 13 HAZİRAN: Başvuran cumhurbaşkanı adayları ile siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için ad çekilecek.
 • 14 HAZİRAN: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.
 • 17 HAZİRAN: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmene dağıtımı tamamlanacak.
 • 19 HAZİRAN: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.
 • 23 HAZİRAN: Seçim propagandası saat 18.00’de sona erecek.
 • 24 HAZİRAN: Oy verme işlemi.

Yurt Dışında Yaşayanlar Ne Zaman Oy Kullanacak?