Sosyal Medya

Mobil Uygulamalar

1500Kelime.com Platformu şimdi mobil uygulamalarda!

Adel Kalemcilik’in, 20 Nisan’da lansmanını gerçekleştirdiği 1500Kelime.com Platformu’na çocuklar, web sitesinin yanı sıra, şimdi iOS ve Andorid uyumlu 1500Kelime.com mobil uygulamasıyla ücretsiz olarak erişiyor.

ADEL KALEMCİLİK “1500KELİME.COM PLATFORMU”

ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASI KULLANIMA AÇILDI

Adel Kalemcilik’in, 20 Nisan’da lansmanını gerçekleştirdiği 1500Kelime.com Platformu’na çocuklar, web sitesinin yanı sıra, şimdi iOS ve Andorid uyumlu 1500Kelime.com mobil uygulamasıyla ücretsiz olarak erişiyor.

Kırtasiye sektöründe Türkiye’nin lider firması olan Adel Kalemcilik, 50 yılı aşan tecrübesi ile sektörde en fazla bilinen ve tercih edilen markaları tüketicisiyle buluşturmanın yanı sıra, sektöre katkı ve topluma sosyal fayda sağlayacak projeleri geliştiriyor. Eğitimde danışılan firma olma vizyonu doğrultusunda Adel Kalemcilik, 2012’den bu yana eğitim alanında devam ettirdiği birçok proje hayata geçiriyor. Okul öncesinde çocukların kelime hazinelerinin gelişimine ve dolayısıyla zihinsel gelişimlerine destek vermeyi hedefleyen 1500Kelime.com Platformu’nun lansmanını gerçekleştirmesinin ardından, platformun herkes için erişilebilir olması adına çalışmalarını sürdürüyor.

1500Kelime.com Platformu, Adel Kalemcilik’in okulların kapalı olduğu ve üç eğitim öğretim döneminin olumsuz etkilendiği pandemi döneminde çalışmalarını, çocuk gelişiminin en kritik dönemi olan okul öncesine yoğunlaştırdığı dönemde gerçekleştirdiği “Ebeveyn ve Öğretmenlerin Gözünden Çocukların Kelime Hazinesi Araştırması*”nın sonuçlarından hareketle Prof. Dr. Selçuk Şirin ve ekibinin danışmanlığında hayata geçirildi. Türkiye’yi temsilen 12 farklı ilde, ebeveynlerden ve öğretmenlerden oluşan toplam 800 kişiyle gerçekleştirilen araştırmada, kelime hazinesinin önemi konusundaki farkındalığının ebeveynler ve öğretmenler nezdinde artması gerektiğini görüldü. 1500Kelime.com Platformu da okul öncesi çocukların kelime hazinesini zenginleştirerek onları parlak bir geleceğe taşımayı amaçlıyor.

1500Kelime.com Platformu Şimdi Mobil Uygulamalarda

1500Kelime.com Platformu, çocuk gelişimi alanında uyulması gereken pedagojik kuralların tamamına uyularak ve MEB’in belirlediği temel kazanımlar göz önünde bulundurularak geliştirildi. Platformda, farklı kelimelerin bağlamsal ilişkileri ele ele alınarak hikayeleştirilen ve oyunlaştırılan içeriklerin öğrenim sürecini daha verimli kılması amaçlanıyor. 1500Kelime.com Platformu, web sitesinin yanı sıra İoS ve Android işletim sistemi mobil uygulamalarından da tamamen ücretsiz olarak erişilebilir hale geldi.

Çocukların Hayatında Fark Yaratacak Dönem Okul Öncesi Çağıdır.

Araştırmalar, okul öncesinde zeka gelişiminin kelime hazinesiyle doğru orantılı olduğunu gösteriyor. Zeka da, çocukların anlama ve anlatma becerilerini etkileyen en önemli unsur. Beyin gelişiminin yüzde 90’ı okul öncesi dönemde tamamlanıyor. 1500Kelime.com Platformu, okul öncesi dönemde kelime hazinesini zenginleştirmek, çocukların zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmak ve okula daha hazır olmalarını sağlamak amacıyla tasarlandı.

1500Kelime.com Platformu’nda, çocuklar içerikleri izledikçe ve kendi yaptıkları aktiviteleri platforma yükledikçe bal puan kazanıyorlar. Herhangi bir ödüle bağlanmayan ve onları kendi aralarında yarıştırmak amacıyla kullanılmayan bal puan, öğrenme motivasyonunu artırma amaçlı bir “oyunlaştırma” öğesi olarak tasarlandı. Benzer bir yaklaşımla, çocukların bir kovandaki tüm içerikleri izleyip tüm petekleri doldurması ve kovan rozetleri de kazanmaları teşvik ediliyor. Platformda bulunan indirilebilir ve evde kolayca çıktısı alınabilecek şekilde tasarlanan aktivite dosyaları sayesinde ise çocukların ebeveynleri ile kaliteli ve interaktif zaman geçirmeleri hedefleniyor.

1500Kelime.com Platformu, Anadolu Vakfı ve TOÇEV gibi sivil toplum kuruluşları tarafından da destekleniyor.

* Araştırma sonuçlarına Linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.