Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Adil Kullanım Kotası 2019’da Kaldırılıyor, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Açıkladı!

Adil Kullanım Kotası 2019'da Kaldırılıyor, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Açıkladı! Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan "Adil kullanım kotası 2019’da kaldırılacak" dedi.

Adil Kullanım Kotası 2019’da Kaldırılıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan “Adil kullanım kotası 2019’da kaldırılacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Mevzuatı da kullanıcılara işletmecilerin bazı uygulama esnasındaki abonelerinden haksız olarak almayı düşündüğümüz kapıları kapatmaya çalışıyoruz. Bunları belli süre içinde mevzuatta da oluşturarak uygulamaya koyacağız. 2019 değişik dönemlerinde koyacağız” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, adil kullanım kotası ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı. Turhan, e-devlet kullanımının 40 milyona ulaştığını hatırlatan gazeteciye, “Elektronik haberleşme, internette, ileatişimde her gün büyük bir gelişme var.

Mevzuatı da kullanıcılara işletmecilerin bazı uygulama esnasındaki abonelerinden haksız olarak almayı düşündüğümüz kapıları kapatmaya çalışıyoruz. Bunları belli süre içinde mevzuatta da oluşturarak uygulamaya koyacağız. 2019 değişik dönemlerinde koyacağız” diye konuştu.

Daha önce BTK’nın Yeni Adil Kullanım Kotası Uygulaması, AKK 1 Mayıs’ta kısmen kaldırılmıştı.

Yeni Adil Kullanım Kotası Uygulaması 1 Mayıs’ta Yürürlüğe Girmiş. Yeni Uygulamaya göre; BTK tarafından yapılan yeni düzenlemeyle Adil Kullanım Kotası (AKK) aşıldıktan sonra internet kalitesini 3 Mbps hızına indiren uygulama değişmişti.

Tarife bazında internet bağlantı hızının kota sonrası tablo şöyle oluşmuştu

BAĞLANTI HIZI – AKK SONRASI HIZ

  • 8 MBPS – 3 MBPS
  • 16 MBPS – 5 MBPS
  • 24 MBPS – 8 MBPS
  • 50 MBPS – 16 MBPS
  • 100 MBPS -24 MBPS
  • 500 MBPS – 32 MBPS
  • 1000 MBPS – 64 MBPS’ e düşecek.

 

 

ADİL KULLANIM KOTASI NEDİR?

Adil kullanım kotası, internet kullanıcılarının internet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için ve oluşabilecek teknik problemleri engellemek amacıyla uygulanan planlanmış uygulamalar bütünüdür.

Adil kullanım kotası dahilinde, kullanıcılar belirli bir limite kadar indirme işlemi uygulayabilir. İzin verilen limitleri dolduğunda ise internet hızında düşüş yaşanır. Örneğin standart olarak 20 mbps hız ile internet kullanan bir kullanıcı, kendi hizmetinde izin verilen 10 GB’lık veri indirme limitini aştığında internet hızı 3 mbps’a düşürülür ve bir sonraki sıfırlanma süresine kadar 3 mbps hız kullanır.

Mute
Loaded: 0%
Progress: 0%
Remaining Time-0:00