Sosyal Medya

iPhone

Apple iOS 15’i tanıttı, hangi modelleri iOS 15 Güncellemesi alacak?

Apple, online düzenlediği geliştiriciler etkinliğinde merak edilen ve bir dizi yeniliği müjdeleyen yeni mobil işletim sistemi iOS 15'i duyurdu.

Apple iOS 15’i tanıttı, peki hangi modelleri iOS 15 Güncellemesi alacak?

Apple, online düzenlediği geliştiriciler etkinliğinde merak edilen ve bir dizi yeniliği müjdeleyen yeni mobil işletim sistemi iOS 15’i duyurdu. Akla gelen ilk soru, hangi değişikliklerin olduğu ve hangi iPhone modellerinin iOS 15 güncellemesi alabileceği? Tüm detaylara birlikte bakalım.

Apple, her yıl düzenlediği ve bir çok yazılım yeniliğinden bahsettiği World Developers Conference (Dünya Geliştiriciler Konferansı, WWDC 2021) etkinliğinde iOS 15’inde aralarında olduğu kendi eko sisteminde kullanacağı işletim sistemlerini tanıttı.

Devam eden pandemi koşulları nedeniyle bu yılda online düzenlenen etkinlikte konuşan Apple CEO’su Tim Cook Konferansta Cook’u gazeteciler değil, koltuklardaki memoji’ler karşıladı. Cook’tan mikrofonu devralan Craig Federighi, iOS 15’teki yenilikleri tanıttı. İşte iOS 15 ile iPhone kullanıcılarının beğenisine sunulan yenilikler…

Pandemi sürecinde giderek artan yüz yüze görüşme ihtiyacını gidermek için FACETIME yenilendi!

Apple’ın 2010 yılında hayatımıza giren görüntülü konuşma platformu Facetime’a Spatial Audio support (Mekansal Ses desteği) getirildi. Yeni Portre modu ilginç, arka plan otomatik olarak blur’layacak ve bu sayede konuşmacı daha fazla ön plana çıkacak.

Facetime bağlantısı: FaceTime’a gelen bir başka yenilik ise ‘FaceTime bağlantısı’ oldu. Bir aramaya katılmak için Android, Windows ve web’de de çalışan bir “FaceTime bağlantısı” oluşturabilirsiniz.

Shareplay :Kullanıcıların Müzik, film ve ekran paylaşımı yapmalarına imkan tanıtan SharePlay özelliği de FaceTime’a entegre edildi. Kullanıcılar ayrıca FaceTime üzerinden aramadaki kişiler birlikte bir şeyler izleyebilecek ya da dinleyebilecek.

Bildirim Özeti

‘Notification summary’ (Bildirim özeti) ise seçtiğiniz günün herhangi bir saatinde size gönderilen bildirimlerin özetini size sunacak. Ancak bu özellik kişilerden aldığınız bildirimleri içermeyecek.

Live Text Canlı Metin

iOS’a entegre edilen ‘Live Text’ (Canlı Metin) özelliği ise Kamera uygulamasında otomatik olarak Optik karakter tanıma yapabiliyor. Bu özellik sayesinde kamerayı metne doğrulttuğunuzda iPhone’unuz metni düzenleyebileceğiniz bir formata dönüştürüyor.

Dijital Kimlik

iOS 15 ile Digital ID özelliği de kullanıma giriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, iPhone’ları kullanarak kimliklerini taradıktan sonra akıllı telefonları üzerinden kullanabilecek. Ayrıca Apple Wallet’a evler ve otomobiller için anahtar özelliği entegre edildi.

Hava Durumu

Apple’ın hava durumu uygulaması yapılan güncelleme sonrası hava kalitesini de gösterecek. Uygulama bulutların durumu ve Güneş’in gerçek yeri gibi bilgileri de kullanıcılarına sunacak.

Haritalar

Haritalar uygulaması Maps’te bir dizi yeniliğe giden Apple, uygulamanın yollar hakkında daha fazla detay içerdiğinin altını çizdi. Ayrıca otobüs ve taksi hattı gibi bilgiler de Maps üzerinden alınabilecek.

iOS 15 HANGİ iPHONE’LARDA ÇALIŞACAK?

iOS 15 güncellemesini alacak model listesi

  • iPhone 12 serisi,
  • iPhone 11 serisi,
  • iPhone X serisi,
  • iPhone 8 serisi,
  • iPhone 7 serisi,
  • iPhone 6 serisi,
  • iPhone SE,
  • iPhone SE 2020
  • iPod touch (7. Nesil)

AIRPODS

iOS 15 ile AirPods’a da yeni özellikler eklendi. Apple kulaklığın Find My uygulamasından daha iyi destek alacağını duyurdu. Ayrıca dinamik baş takibi ile müziği sizin hareketlerinize göre odaklayacak. Apple’ın AirPod’ları, insanların konuşmaları daha iyi duymasına yardımcı olan bir güncelleme de alacak

iPADOS

iPadOS’taki gelişmelere de değinen Apple, iPad’lere kitaplık gibi görünen bir ‘Dosyalar’ widget’ı ekledi. Başka bir deyişle geçtiğimiz yıl iPhone’a gelen özellik iPad’e de entegre edildi. Ayrıca ana ekran, iOS 14’te olduğu gibi gizlenebilecek.

Yeni sürüm ile herhangi bir uygulamadan not alabilmeyi sağlayacak olan Quick Notes da iPad kullanıcılarının beğenisine sunulacak. iPadOS veya macOS’ta oluşturulan notlar iOS’ta düzenlenebilecek.

Apple çeviri uygulaması Translate’in iPad’lere geldiğini duyurdu. Uygulama bir düğmeye dokunmaya gerek kalmadan kimin ve hangi dilde konuştuğunu algılayabiliyor ve çeviri yapıyor. Söz konusu özellik tüm işletim sistemlerinde desteklenecek. Apple, ayrıca iPad’i küçük bir bilgisayara dönüştüren yeni iPadOS 15’in ön izlemesini yaptı

SIRI

Her ay 600 milyon cihazda kullanılan Apple’ın dijital asistanı Siri’yi de güncelleyen Apple, Siri’nin artık internet bağlantısı olmadan çalışacağını duyurdu.

UNIVERSAL CONTROL

Universal Control isimli özelliğini tanıtan Apple, kullanıcıların Mac ve iPad’leri tek bir fare ve klavye ile kullanmalarına imkan tanıyacak. Bu özellik sayesinde dosyaları Mac ve iPad arasında taşınabilecek.

Başka bir deyişle Universal Control sayesinde tek bir fare ve klavye ile hem macOS hem de iPad cihazlarınızı bir arada kullanabileceksiniz.

WATCHOS 8

watchOS 8 ile kullanıcılar nefeslerini kontrol edebilecek. Yeni sürümde Tai Chi ve bir plates çalışması da Apple Watch’ta yer alacak. watchOS 8 ile birlikte Fitness Plus uygulamasında Lady Gaga, Keith Urban ve Alicia Keys gibi şarkıcılara da yer verilecek. Ayrıca yeni portre özelliği sayesinde kullanıcılar, yüzlerine derinlik efekti vererek kadranlarına ekleyebilecek.