Sosyal Medya

Tablet

Apple, iPadOS 16’nın iOS 16’dan sonra geleceğini onayladı

iPadOS 16.0'ın genel sürümünü atlayacak olan Apple, bu sonbaharda doğrudan beta sürümdeki hataların düzeltilmiş haliyle yani 16.1 sürümü ile karşımıza gelecek. 

Apple, iPadOS 16’nın iOS 16’dan sonra geleceğini onayladı

iPadOS 16.0’ın genel sürümünü atlayacak olan Apple, bu sonbaharda doğrudan beta sürümdeki hataların düzeltilmiş haliyle yani 16.1 sürümü ile karşımıza gelecek. 

Apple, bu yıl büyük işletim sistemi güncellemeleri için bildiğimiz sunumlarında dışında şeyler olacağına dair ortaya çıkan raporları bir anlamda onayladı. Yıllardır ilk kez şirket, yeni iPadOS’un halka açık yapısını bir sonraki iOS ile aynı anda yayınlamayacak.

iOS 16’nın Apple’ın her zamanki Eylül iPhone etkinliğinden kısa bir süre sonra gelmesi bekleniyor. Ancak şirket, bunun yerine bir sonraki iPadOS’u bu sonbaharda piyasaya süreceğini söylüyor.

Dahası, herkese iPadOS 16.0 sunmayacak – şirket, kamuya açık yapı için doğrudan iPadOS 16.1’e geçiş yapmış olacak.

Apple’ın aynı tempoda yani iOS 16.1 ve iPadOS 16.1’i aynı anda piyasaya sürmeyi planlamadığını görüyoruz.

Apple, TechCrunch‘a verdiği demeçte ;

“Bu, iPadOS için özellikle büyük bir yıl. iPad için özel olarak tasarlanmış özelliklere sahip kendi platformu olarak iPadOS’u kendi programına göre sunma esnekliğine sahibiz.”

Şirket, duyuruyu iPadOS 16.1 beta sürümünü yayınladığı gibi yaptı. iPadOS’un bu yılki göze çarpan özelliği, kullanıcıların pencereler üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarını sağlayan M1 destekli iPad‘ler için çoklu görev aracı olan Stage Manager özelliğidir.

Söz konusun bu özellik aslında iPadOS 16 beta sürümünde pek havalı sayılmazdı. Yapılan önizlemelerde harici bir ekrana takılı bir iPad’in ara sıra çökmesine neden olan bazı hataları vardı. iPadOS 16.1 beta sürümündeki ana değişiklikler Stage Manager için yapılan bu değişikliklerden oluşuyor. Dolayısıyla iOS 16.1 ile gelmesinin ana sebebi bu sıkıntıların doğrudan giderilmiş olması…

Hatırlayacağımız gibi Bloomberg daha önce Apple’ın Stage Manager sorunlarını çözmek için iPadOS 16’yı geciktirebileceğini bildirmişti. Ayrıca işletim sisteminin Apple’ın sonbahar zaman dilimine uyan Ekim ayında geleceğini öne sürmüştü. Bu arada Apple’ın macOS Venture‘ı Ekim ayında yayınlayacağına da inanılıyor.

Her şeye rağmen, Stage Manager’ın masaüstünde şu ana kadar iPad’den çok daha iyi bir deneyim sağlayacağına eminiz…