Sosyal Medya

Genel

Avea’nın Hisselerini Türk Telekom Satın Aldı

Avea hisselerinin tamamını satın almak üzere İş Bankası ve ilgili İş Bankası iştirakleri ile Pay Devir Sözleşmesi imzaladı.

Türk Telekom, Avea hisselerinin tamamını satın almak üzere İş Bankası ve ilgili İş Bankası iştirakleri ile Pay Devir Sözleşmesi imzaladı.

Türk Telekomünikasyon A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş., Trakya Yatırım Holding A.Ş., Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş., Efes Holding A.Ş. ve Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi ile ellerinde bulundurdukları, Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin çıkarılmış sermayesinin yüzde 10,0035’lik kısmını temsil eden payları, 875 milyon TL’ye satın almak üzere Pay Devir Sözleşmesi imzaladı.

Anlaşmayla ilgili ödemeler Türk Lirası üzerinden gerçekleştirilecek olup, toplam ödemenin yüzde 6,3’ünün Ocak 2017’ye kadar iki eşit taksitle, kalan yüzde 93,7’lik kısmının ise 2017 yılında başlayıp 2020 yılında bitecek şekilde, yılda bir kez olmak üzere dört eşit taksitte gerçekleştirileceği bildirildi.

İlgili kurum ve kuruluşlar nezdinde gerçekleştirilecek olan başvuru onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından Türk Telekom, Avea’nın hisselerinin tamamına sahip olacak.

CEO Rami Aslan ne dedi?

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, Avea’nın tüm hisselerinin Türk Telekom tarafından alınması yönünde anlaşma sağlanmış olmasından dolayı memnuniyetini dile getirirken bunun Grubun ileriye dönük büyüme hedeflerini destekleyecek önemli bir adım olduğunu söyledi.

Aslan, “Entegrasyon çalışmaları kapsamında ürün ve hizmetlerimizin üç ana alanda pazara sunulması stratejisini belirledik: Kurumsal, Bireysel ve Toptan Satış. Bu yapıyla tek noktadan hizmet yaklaşımımıza paralel olarak müşterilerimize en iyi ve en kaliteli hizmetleri uçtan uca sunmayı amaçlıyoruz. Avea’nın hisselerinin tamamına sahip olmamız, operasyonları etkin ve verimli işleyen, tam entegre bir Grup olma yönünde atılmış çok önemli bir adım. Bu gelişmenin Türk Telekom Grubu’na güçlü kazanımlar sağlayacağına inancım tam. İş Bankası ile Türk Telekom Grubu arasında uzun yıllardır devam eden stratejik ticari işbirliğini önemsiyor, önümüzdeki yıllarda da süreceğine inanıyorum. İş Bankası ve ilgili iştiraklerine ortaklığımız süresince Avea’nın başarılarına yaptıkları değerli katkılardan dolayı teşekkür ederim” dedi.